Šílenství kolem soch. V Německu odhalili sochu Lenina, v USA šel k zemi autor hymny
BOŘENÍ SOCH
Současná vlna mánie kolem pomníků a osobností minulosti už vybočuje z běžného chápání. V ničení soch nyní vedou především demonstranti v USA, kteří po úmrtí černocha George Floyda protestují po celých Spojených státech proti rasismu a policejní brutalitě. Tentokrát se jim znelíbila trojice soch v Golden Gate Parku v San Francisku. Mezi nimi byla i socha autora slov americké hymny. Informuje o tom server NBC. Zdánlivě opačný proces je k vidění v sousedním Německu, kde dnes slavnostně odhalili sochu novou – bolševického vůdce a diktátora Vladimira Iljiče Lenina. Jeho odhalení má na svědomí Marxisticko-leninská strana Německa.
Francis Scott Key se nejvíce zapsal do dějin jako autor slov americké hymny, The Star-Spangled Banner (Hvězdami posetý prapor). Zároveň byl právníkem a amatérským básníkem. Protestujícím se však nelíbí fakt, že za svého života vlastnil několik otroků. Slova hymny, která zmiňují „zemi svobodných“, mnozí proto považují za ironická.
Sochu v San Francisku protestující svrhli a na její podstavec napsali slova jako „majitel otroků“, „záleží na všech černošských životech“ nebo dokonce „zabijte bílé“.
Golden Gate Park, San Francisco. Note the graffiti. pic.twitter.com/iGYQehxsBF
— Ian Miles Cheong (@stillgray) June 20, 2020
Další socha, na kterou se demonstranti vrhli, zobrazuje svatého Junípera Serru, který v San Francisku v 18. století působil. Jeho náboženská činnost v Kalifornii prý přispěla k útlaku původního indiánského obyvatelstva.
Activists just toppled the Junipero Serra statue in Golden Gate Park here in San Francisco
— Joe Rivano Barros (@jrivanob) June 20, 2020
Now they’re onto Francis Scott Key, slave owner and writer of the Star Spangled Banner pic.twitter.com/Ykv0hFMZvK
Třetí zničené dílo je socha bývalého prezidenta Spojených států Ulyssese S. Granta. Před občanskou válkou v USA totiž také vlastnil otroky.
Nearby statue of Ulysses S. Grant is also toppled. He was a slave owner too, before the Civil War. That’s three for three this night. pic.twitter.com/Lyw6bXeOTO
— Joe Rivano Barros (@jrivanob) June 20, 2020
V posledních dnech stupňují útoky vůči sochám osob, které demonstranti spojují s rasismem. Například ve státě Minnesota padly sochy objevitele Ameriky Kryštofa Kolumba či bývalého prezidenta Jeffersona Davise. Mimo Spojené státy docházelo k útokům na sochy a pomníky například v Austrálii či Velké Británii. I u nás byla počmárána socha Winstona Churchilla slovy: „Byl rasista. Black Lives Matter.“ Psali jsme o tom zde.
Jiný kraj, jiný mrav
Zatímco v USA se sochy boří, v Německu se jedna socha vztyčuje. Ve městě Gelsenkirchen v oblasti Porúří dnes vztyčili sochu bolševického vůdce Vladimira Iljiče Lenina. Akci iniciovala levicová Marxisticko-leninská strana Německa (MLPD), podle které je vztyčení sochy na území bývalého západního Německa obrovský úspěch. Více než dvoumetrová socha byla vyrobena v roce 1957 v tehdejším Československu. Socha stála údajně 16 tisíc euro (zhruba 430 tisíc Kč) a strana ji zakoupila od rakouského obchodníka, který tvrdil, že pochází ze Slovenska.
#Gelsenkirchen #Lenin Statue in #DuenyaMueltecilerGuenue #lgs2020 #BarolaraDokunma pic.twitter.com/i4t8PIouYi
— Orhan Narin (@OrhanNarin10) June 20, 2020
K jejímu odhalení mělo dojít už 22. dubna, na výročí Leninova narození, ale událost musela být kvůli pandemii koronaviru a přijatým opatřením odložena. Ceremoniálu se účastnilo několik stovek lidí. Město se pokoušelo instalaci sochy zabránit, zákaz ale nakonec zvrátil správní soud.
Městská část, kde socha nově stojí, je toho názoru, že Lenin ztělesňuje násilí, útisk, teror a nezměrné lidské utrpení, které zachvátilo Sovětský svaz po bolševické revoluci v roce 1917. Domáhala se proto u soudu toho, aby takový „antidemokratický“ symbol strana na veřejném místě instalovat nemohla. Svůj požadavek však zdůvodnila tím, že socha ohrožuje památkovou hodnotu přilehlých budov, což soud v Münsteru v březnu odmítl.
Strana si zase stojí za názorem, že revoluční vůdce je „světoznámým pokrokovým myslitelem a bojovníkem za svobodu a demokracii pro masy“.