Že se Polsko vzdaluje od demokracie? Směšné, tvrdí europoslanec Krasnodębski

ECHOPRIME

Že se Polsko vzdaluje od demokracie? Směšné, tvrdí europoslanec Krasnodębski
Polský premiér Mateusz Morawiecki a šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Foto: Evropská komise
2
Svět
Daniel Kaiser
Sdílet:

Profesor sociologie Zdzisław Krasnodębski je poslancem Evropského parlamentu za polské vládní Právo a spravedlnost (PiS) a blízkým spojencem předsedy strany Jarosława Kaczyńského. Vedle Bruselu má druhý domicil v německé Bochumi. Pro rozhovor o konfliktu mezi Evropskou komisí a Varšavou (a v druhém sledu Visegrádskou skupinou), který je do značné míry střetem německých představ o střední Evropě se Středoevropany, je to ideální osoba.

Zeptám se vás teď nikoli jako politika, ale jako akademika a intelektuála. Je na těch výtkách, že vláda PiS omezuje nezávislost justice a svobodu médií, něco?

Máme tu jakousi obecnou, posledních šest roků opakovanou tezi, že Polsko se vydalo od demokracie k autoritářskému režimu. Většina naší opozice se považuje za totální opozici, což znamená, že neakceptují vládu PiS a neakceptují ani to, že jsme dvakrát vyhráli volby. Přitom ale tato opozice neustále konstatuje, že demokracie v Polsku je v ohrožení. Šest roků je u nás demokracie nepřetržitě ohrožení… A teď ještě opozice doufá, že příští rok konečně vyhraje. Už to je přece jasný protimluv, důkaz, že teze o posunu k autoritářskému režimu je naprosto absurdní. Tím neříkám, že by snad polská demokracie byla dokonalá. Pokud jde o politické mechanismy, nevidím velké rozdíly mezi Polskem a Belgií nebo mezi Polskem a Německem. Tím se dostáváme k právnímu státu. Ať už v Evropském parlamentu, nebo v Německu jsem se na toto téma zúčastnil různých diskusí. Kolikrát nás tam přirovnávali k Rusku nebo Turecku. A já se jich vždycky ptal: Můžete mi vyjmenovat nějaké příklady politických rozsudků, případy, kdy by soud v Polsku byl ovlivněn politiky? Nebo kdy by nějaký člověk byl odsouzen z politických důvodů? Žádný vyjmenovat neumějí, protože žádné takové verdikty nejsou. Nedávno PiS hnalo k soudu jednoho novináře, který o PiS psal jako o mafii. Soud konstatoval, že ve veřejné debatě je dovoleno taková slova používat. Pokud se mě ptáte jako normálního občana, jaké jsou problémy s polskou justicí, odpovím: Celkově jsou soudy stejné jako předtím. Reformy, které vláda PiS zahájila – efektivnější procedury, zkrácení lhůt, nahrazování starých soudců částečně ještě s kořeny v komunismu soudci novými, to všechno nebylo tak účinné, jak bychom si představovali. Na rozdíl od nevýkonné justice je údajné ohrožení právního státu pro normálního Poláka naprosto abstraktní věc. Teze, že dnes máme v Polsku méně svobody než například v roce 2012, kdy nám vládl Donald Tusk a jeho liberálové, není pravdivá. Řekl bych, že dnes máme naopak svobody a plurality víc.

Jak to, víc?

Například mediální krajina je pluralitnější. Za Občanské platformy byla řada konzervativních novinářů z velkých médií regulérně vytlačena. A nemyslím jen z veřejnoprávní televize nebo rádia. Deník Rzeczpospolita, kam jsem psal dvanáct let komentáře, v jednu chvíli získal nového majitele a nový šéfredaktor se lidí jako já zbavil. Sám jsem svého času psal do tří čtyř deníků a časopisů. Za Tuska jsem nakonec mohl psát už jen do Gazety Polské, tehdy docela malých novin.

Celý rozhovor Daniela Kaisera si můžete přečíst na ECHOPRIME nebo v tištěném Týdeníku ECHO. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články