Šéf ALDE kritizuje rakouského kancléře kvůli migraci. Ten vrací úder Babišem

Kancléř proti šéfovi ALDE

Šéf ALDE kritizuje rakouského kancléře kvůli migraci. Ten vrací úder BabišemNOVÉ
Sebastian Kurz Foto:

Foto: Shutterstock

1
Svět

Echo24

Rakouská lidová strana (ÖVP) odmítla kritiku šéfa liberální frakce v Evropském parlamentu ALDE Guye Verhofstadta, podle nějž rakouský kancléř a zároveň předseda strany Sebastian Kurz kvůli svým postojům v otázce migrace není proevropským politikem. Předsedu liberálů naopak ÖVP nabádá, aby si raději udělal pořádek ve vlastních řadách, kde působí i formace českého premiéra Andreje Babiše ANO.

V rozhovoru s rakouským časopisem Profil bývalý belgický premiér Verhofstadt řekl, že ho rakouský kancléř „velice zklamal“ a že už jej „nepovažuje za proevropského politika“, neboť prý loni coby předseda Evropské rady v oblasti migrace nenabídl žádné evropské řešení.

V sobotním tiskovém prohlášení rakouští lidovci tuto kritiku jednoznačně odmítli a označili ji za součást kampaně před nadcházejícími volbami do EP. Podle nich Kurz svým každodenním jednáním dokazuje, že je jednoznačně proevropský.

ÖVP rovněž Verhofstadtovi doporučila, aby raději zaměřil svou pozornost dovnitř své liberální frakce, kde prý bude mít plné ruce práce se svým českým stranickým kolegou Andrejem Babišem a jeho hnutím ANO i rumunskými liberály. „Potěší nás, když Verhofstadt vyjádří zklamání i ze svých stranických kolegů a ze své frakce je vyloučí,“ uvádí se v prohlášení.

Obě strany jsou řádnými členy ALDE, v rozporu s názory vedení frakce jsou však vůči migrační politice Evropské unie velice kritické a někteří evropští představitelé je v této otázce považují za nekonstruktivní.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Piráti tlačí na Komisi kvůli Babišovu střetu zájmů. Vystoupí komisař Oettinger