„Boleslav Boleslavákům, nulová tolerance cizincům.“ Kontroverzní kampaň tamního primátora

„Boleslav Boleslavákům, nulová tolerance cizincům.“ Kontroverzní kampaň tamního primátoraNové
Domov

ODS proti cizincům?

nin Echo24

Primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati (ODS) vyrazil do podzimních voleb s tvrdými hesly „nulová tolerance cizincům“ a „Boleslav Boleslavákům“. Podle Nwelatiho by přísnější pravidla měla platit pro všechny, cizinci jsou ovšem zodpovědní za drtivou většinu přestupků a proto se jeho plakát týká jmenovitě jich. Po kritice přidal primátor k původnímu textu řádek, ve kterém upřesňuje, že se jedná o cizince „kteří nedodržují naše zákony.“

„Tvrdé postihy, žádné domluvy,“ mají podle Nwelatiho platit pro cizince i pro místní. Cizinci podle něj ale ve městě působí mnohem větší problémy „Situace je neudržitelná. Týká se to jak cizinců, tak necizinců. Ale z toho důvodu, že 90% přestupků je způsobeno cizinci, tak jsem použil slovo cizinci,“ vysvětlil pro Echo24 Nwelati, jehož otec pochází ze Sýrie.

Podle současného primátora Mladé Boleslavi jsou cizinci kořenem většiny problémů, které město má. „V poslední době máme velké problémy s cizinci, kteří tady narušují pořádek, opíjejí se na ulicích, pobodávají se noži, nerespektují naše pravidla. My jedinou možnost, kterou máme, je že jim uložíme pokutu, kterou neplatí a následně ve většině případů zmizí a vymění se za jiného pracovníka,“ uvedl Nwelati pro Echo24.  „Já nemám vůbec nic proti cizincům, kteří jsou slušní,“ dodal primátor.

Podle zprávy mladoboleslavské městské policie za rok 2017 se přestupků opravdu dopouští lidé odjinud. „Bezpečnostní složky však také konstatují zvýšený počet závadových jednání na poli veřejného pořádku, kdy se protiprávních jednání dopouštěli často občané, kteří do našeho města přicházejí za prací,“ uvádí ředitel Městské policie Mladé Boleslavi Tomáš Kypta. Zda se ale jedná o cizince nebo Čechy s jiným místem bydliště než Mladá Boleslav, zpráva neuvádí, stejně jako procentuální zastoupení.

Jestli podobnou strategii využije i více kandidátů ODS v nadcházejících volbách, jisté není. „Já o tom, co má pan Nwelati na svých propagačních materiálech, nic nevím, takže já se k tomu nijak nemůžu vyjádřit. Pokud bych se s ním nepobavil, tak to nemůžu komentovat,“ uvedl pro Echo24 místopředseda ODS a předseda senátorského klubu Miloš Vystrčil.

Jan Skopeček, poslanec a zastupitel Středočeského kraje za ODS Nwelatiho program brání. „Pan primátor Nwelati mi potvrdil, co jsem předpokládal, a sice že to nebylo myšleno jako útok na cizince obecně, ale snaha zdůraznit, že nechce tolerovat cizince porušující pravidla a komplikující život slušným občanům Boleslavi,“ vyjádřil se Skopeček pro Echo24. „Pan primátor potvrdil, že upraví kampaň a materiály tak, aby to bylo zřejmé a nezavdávalo k jiné, odsouzeníhodné, interpretaci,“ okomentoval Skopeček změny, které Raduan Nwelati udělal ve svých propagačních materiálech. 

Radoan Nwelati
Narodil se v Praze, jeho otec je syrského původu. Primátorem Mladé Boleslavi je už od roku 2006. Za svou politickou kariéru vystřídal funkce zastupitele Středočeského kraje nebo byl kandidátem na hejtmana Středočeského kraje za ODS. Nwelati kandiduje na podzim jak v komunálních tak senátních volbách.

Čtěte více: Za SPD kandiduje do Senátu vedle Jakla i písničkář Pepa Nos

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde. 

Související články