Týdeník Echo: Praha bez babišovců, jak zbohatnout na sociálních sítích a vkus T. G. Masaryka

Týdeník Echo

Týdeník Echo: Praha bez babišovců, jak zbohatnout na sociálních sítích a vkus T. G. MasarykaNOVÉ
Domov

Týdeník ECHO

Nové číslo Týdeníku Echo se přirozeně zabývá víkendovými volbami, ale výběr témat je samozřejmě bohatší. Mimo jiné píšeme i o vkusu prvního československého prezidenta i o možném způsobu jak lze zbohatnout na sociálních sítích.

„Tak dlouho se říkalo, že Praha je laboratoří a experimentálním polem tuzemské politiky, až se touto laboratoří skutečně stala,“ říká Petr Holub v analýze Volby 2018 aneb Nikdy nevstoupíš do stejné řeky.

A pokračuje: „Její nové zastupitelstvo ukáže, jak může velké město fungovat bez levice, zároveň má přehlednou strukturu pouhých pěti, navíc zhruba stejně silných stran se ziskem mezi patnácti a osmnácti procenty. Každá z těchto stran reprezentuje určitý typ politiky, jehož perspektiva se na pražském příkladu může otestovat. Na výsluní se postupně vrací ODS, která (...) dostala jako jediná z tradičních stran novou šanci prokázat, jak akceschopnou má relativně širokou členskou základnu. Nahradit ji chtěla podnikatelská strana ANO, postavená na modelu silného vůdce východoevropského typu. Její vzestup se však zastavil, když se oligarcha dostal do premiérské role, se kterou se dosud nedokázal sžít. Proto podlehla novější pirátské alternativě, kterou tentokrát Pražané pověřili úkolem nahradit prohnilou vládu nad městem. V koalici Jiřího Pospíšila se znovu sešla TOP 09 a hnutí Starostové s očividnou ambicí stát se na pražské a později i republikové úrovni střechou regionálních stran. Také pro Pospíšila muselo být překvapením, že jeden z těchto regionálních vůdců dosáhl ve volbách stejného výsledku jako on sám. Jan Čižinský se také prezentuje jako vůdce, na rozdíl od patriarchy Babiše však vystupuje jako rovný mezi rovnými v tradičním sousedském prostředí českého maloměsta.“

Spíše než o lidech, kteří se stali rukojmími sociálních sítí, píše Lenka Zlámalová o těch, kteří na sociálních sítích dovedou vydělávat velké peníze. Na mušku si tentokrát vzala jednu konkrétní síť, jak výmluvně říká titulek jejího článku Milionáři z Instagramu. 

Olejomalba T. G. Masaryka na obálce čísla odkazuje jednak na článek Jiřího Peňáse o tom, jaký vkus měl zakladatel Československé republiky (Tož mě teda namalujte. Ale realisticky!), jednak na rozhovor Daniela Kaisera s historikem Robertem Kvačkem o moderních českých dějinách.  

Vedle toho jsou v novém Týdeníku Echo další původní analýzy, recenze, komentáře, glosy i všechny pravidelné rubriky.