Vyšetřovatelé ukončili případ Čapího hnízda, v němž je obviněn premiér Babiš

Kauza Čapí hnízdo

Vyšetřovatelé ukončili případ Čapího hnízda, v němž je obviněn premiér BabišAKTUALIZUJEME
Domov

Kriminalisté ukončili vyšetřování kauzy Čapí hnízdo, v níž je obviněn premiér Andrej Babiš (ANO) a někteří členové jeho rodiny. Oznámil to mluvčí pražských žalobců Aleš Cimbala bez dalších podrobností. Zároveň uvedl, že část věci týkající se jednoho z obviněných byla vyloučena k vlastnímu řízení. Jde o část týkající se premiérova syna Andreje Babiše ml.

„Vyšetřování ve věci vedené u zdejšího státního zastupitelství pod sp. zn. 1 KZV 188/2017 (v mediálním prostoru označované “kauza Čapí hnízdo“) bylo skončeno a policejní orgán vyrozuměl obviněné a jejich obhájce o možnosti prostudovat spisy a učinit návrhy na doplnění vyšetřování. Část věci týkající se jednoho z obviněných byla vyloučena k vlastnímu řízení,“ uvedl v úterý Aleš Cimbala.

Zda bude ostře sledovaný případ putovat k soudu, neuvedl.

„Obvinění a obhájci mohou nyní podat návrhy na doplnění vyšetřování. Pokud by byly podány, státní zástupce se musí zabývat otázkou, zda jsou relevantní a zda je na místě vyšetřování doplnit. Nebo je zamítne, pokud dojde k závěru, že jsou nadbytečné,“ řekl Cimbala deníku Echo24 s tím, že jaká bude časová lhůta pro podání návrhů na doplnění vyšetřování, nelze předjímat.

„Seznámení se spisem je jedno ze základních práv obviněného,“ řekl deníku Echo24 advokát Tomáš Sokol s tím, že touto fází dává policie najevo, že vyšetřování skončilo. Poté státní zástupce rozhodne, zda bude podána obžaloba, nebo se trestní stíhání zastaví.

Tři roky s Čapím hnízdem

Policie řeší údajný podvod s padesátimilionovou dotací EU na stavbu rekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo déle než tři roky. Babiš, který čelí obvinění od října 2017, dlouhodobě odmítá, že by se kolem farmy dělo cokoliv nezákonného.

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila Agrofertu. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. V létě 2008 získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se společnost vrátila pod Agrofert.

Babiš vlastnil Agrofert do předloňského února, následně jej vložil do svěřenských fondů. V roce 2016 řekl ve Sněmovně, že Čapí hnízdo vlastnily v době získání evropské dotace jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky.

V kauze byl původně stíhán i první místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek. Státní zástupce však následně vyhověl jeho stížnosti a obvinění zrušil.

Dále čtěte: Zásah „protimafiánského“ útvaru. Policie operuje na několika místech v Česku