Druhá vlna v SRN: Němci z obchodů hromadně vykupují toaletní papír
SKUPOVÁNÍ TOALETNÍHO PAPÍRU
S příchodem druhé vlny koronaviru se Němci začali znovu více zásobit toaletním papírem. Jeho prodej vzrostl oproti předkrizovému období téměř o dvojnásobek. Právě toaletní papír se v Německu stal hitem už v březnu a dubnu. Tehdy zely regály německých supermarketů mnohdy i několik dní prázdnotou, protože jej lidé nakoupili mnohem více, než prodejní řetězce očekávaly.
Jak informuje server televize Deutsche Welle (DW), o toaletní papír vzrostl zájem prudce znovu v minulých týdnech. V týdnu od 12. do 17. října zákazníci kupovali o 89,9 % více než v předtím, než vypukla krize. Konkrétně jde o období mezi srpnem 2019 a lednem 2020. Data zveřejnil spolkový statistický úřad.
Více se prodává rovněž dezinfekčních prostředků, jejich prodej vzrostl o tři čtvrtiny, prodej mýdla pak téměř o dvě třetiny. Nejde však jen o hygienické prostředky. Podobně jako v České republice mají i němečtí zákazníci zájem o trvanlivé potraviny. Například o mouku, jíž se v posledních dnech prodalo o 28,4 % víc. Ještě větší poptávka je pak po droždí, jehož se prodalo o 34,8 více oproti normálu.
Obchodníci apelují na zákazníci, aby se přestali zásobit. Upozorňují na to, že dodávky zásobování jsou stabilní a nedochází k jejich výpadkům. „Zásob je dost,“ uvedl mluvčí asociace německých obchodů s potravinami Christian Böttcher a dodal: „Pokud každý kupuje to, co opravdu potřebuje, je toho pro každého dost.“
V sousední zemi za posledních 24 hodin padl rekord, když přibylo 11 287 potvrzených případů nákazy. Jde o skokový nárůst oproti bilanci z předchozího dne, kdy přibylo zhruba 7600 případů. Předchozí nejvyšší počet pozitivních testů na virus SARS-CoV-2 hlásily německé úřady v sobotu, kdy jich bylo 7830.
V Německu, které má 83 milionů obyvatel, se i po začátku podzimu dařilo na rozdíl od dalších západoevropských zemí držet šíření epidemie pod kontrolou. V posledních týdnech ale i tady čísla výrazně stoupají.
„Nevíme, jak se bude epidemie dál vyvíjet. Ale v současnosti máme ještě šanci další šíření viru zpomalit. Každý k tomu může přispět,“ řekl ve čtvrtek epidemiolog a ředitel Institutu Roberta (RKI) Kocha Lothar Wieler. „Musíme ovšem počítat s tím, že se virus bude aspoň v některých regionech dál silně šířit, a že se virus dokonce může šířit nekontrolovaně,“ dodal.