Jaroslav Foldyna vystupuje z ČSSD
Odchod poslance
Poslanec sociální demokracie Jaroslav Foldyna vystupuje ze strany. Oznámil to deníku Echo24. „Ukončuji působení v ČSSD k 25. únoru,“ řekl Foldyna deníku. Kam zamíří dále, bude dle něj záviset na tom, kam zamířili bývalí voliči ČSSD.
Své angažmá ukončuje Foldyna po 30 letech v ČSSD. „Právě k zítřku po 30 letech své členství v sociální demokracii ukončuji. Já se se stavem v ČSSD dlouhodobě rozcházel. Pokoušel jsem se s tím něco udělat, byl jsem místopředseda. Nic se mi nepodařilo, a tak jsem se rozhodl to neprodlužovat,“ řekl Foldyna v rozhovoru pro deník Echo24.
ČSSD se podle Foldyny spojuje se skupinou lidí, která chce nahradit demokracii vládou „nikým nevolených samozvaných elit“. ČSSD je tedy tím, proti čemu původně vznikla, dodal. „Stala se zpupnou vrchností, která obyčejnými lidmi pohrdá, ačkoli se tváří, že tomu tak není. Protože s tímto stavem strany nehodlá její vedení nic dělat, a já sám nemám možnost, jak bych mohl na situaci cokoli změnit, nezbývá mi než ČSSD po třiceti letech členství opustit,“ uvedl Foldyna.
Vztah Foldyny a ČSSD byl problematický už delší dobu. Loni v září těsně neuspěla iniciativa nejužšího vedení ČSSD na Foldynovo vyloučení. Poslední konflikt souvisel s volbou ombudsmana. Foldyna v polovině února mluvil o snahách ovlivnit volbu ombudsmana v neprospěch později vítězného Stanislava Křečka. Uvedl tehdy, že se dozvěděl o tom, že Pánek poslal předsedům stran SMS. V nich jim podle Foldyny „v podstatě vyhrožoval problémy“, pokud budou volit Křečka. Existenci SMS odmítli opoziční politici i Člověk v tísni, představitelé ČSSD výrok odsoudili a shodovali se v tom, že Foldynovo chování bude probírat stranické vedení i poslanecký klub.
Lídři ČSSD Foldynův odchod čekali
Předseda ČSSD Jan Hamáček odchod poslance Jaroslava Foldyny ze sociální demokracie očekával. Foldyna se podle Hamáčka i dalších představitelů vedení ČSSD se stranou především ideově rozešel už před delší dobou, nyní to jen zformalizoval. Předseda poslanců ČSSD Jan Chvojka sdělil, že si Foldyna svým krokem zavřel dveře i za členstvím v poslaneckém klubu ČSSD.
Hamáček uvedl, že Foldynův krok očekával. „S ČSSD se reálně rozešel již dávno, teď to zformalizoval,“ uvedl ministr vnitra.
Také podle Chvojky směřovaly Foldynovy kroky dlouhodobě mimo ČSSD. „Jeho rozhodnutí mě nepřekvapilo. S odchodem ze strany se samozřejmě zavírají i dveře za členstvím v poslaneckém klubu,“ uvedl. ČSSD tak bude ve Sněmovně disponovat 14 hlasy. Spolu s koaličním partnerem ANO (78 poslanců) a KSČM (15 poslanců), která jejich vládu toleruje, však ve Sněmovně budou dál disponovat pohodlnou většinou.
„Očekávali jsme to (Foldynův odchod), byla to otázka času, kdy s tím přijde oficiálně,“ řekl šéf krajské ústecké ČSSD Miroslav Andrt, který spolu s Foldynou čelil loni v září hlasování o vyloučení ze strany (ústecká ČSSD vedená Andrtem tehdy vyzvala Hamáčka k rezignaci). O tom, že by chtěl odejít s Foldynou někdo další, Andrt neví. „Nálada u nás je taková, že se aktuálně připravujeme na krajské volby. Vnímám chuť lidí zabojovat,“ řekl Andrt.
Místopředseda ČSSD Jan Veselý na twitteru uvedl, že Foldynu zná už dlouho. „A dlouho sleduji jeho posun od sociálně demokratických myšlenek k myšlenkám národně sociálním. S ČSSD se ideově rozchází již řadu let a jeho odchod je jen logickým vyústěním tohoto procesu. Pozdravit se s ním ale dokážu stále a lidsky mu přeji vše dobré,“ konstatoval.
Podobně se vyjádřil i místopředseda ČSSD Michal Šmarda. Uvedl, že z Foldynova odchodu radost nemá. „V 90. letech jsme spolu byli v bombardovaném Bělehradě. Jsou chvíle, které vás sblíží. O to více člověka mrzí, když se pak vaše cesty rozejdou,“ uvedl. Foldyna se podle něj sociálně demokratickým myšlenkám vzdálil. „Svůj odchod zjevně chystal dlouho. Je to logický krok. Sociální demokracii nepoškodí,“ dodal.