1 úbytek deštného PRALESa

Nejhorší kácení dekády. V Amazonii za rok vyrubali pětinásobek rozlohy Londýna

, NOVÉ

Témata: , ,

Kácení amazonského deštného pralesa se od října 2017 do července 2018 dostalo na své desetileté maximum. Těžaři zničili téměř 8 000 čtverečních kilometrů největšího světového pralesa. To je oblast o velikosti zhruba pětinásobku rozlohy britského hlavního města Londýna, píše s odkazem na oficiální vládní zdroje BBC.

Podle nejnovějších vládních dat došlo k nárůstu o téměř 14 % oproti minulému období. Podle ministra pro životní prostředí Edsona Duarteho za tím jsou problémy s nelegální těžbou. Podle něj musí Brazílie rozšířit boj proti „narušování prostředí a na obranu udržitelného rozvoje biomu“.

Ačkoliv jde o značný nárůst oproti předchozímu období, pořád jde o 72% pokles oproti roku 2004, kdy brazilská federální vláda zavedla opatření k boji proti ubývání největšího světového deštného pralesa, jehož bohatost rostlin a živočišných druhů zatím vědci stále objevují. Zatímco letos došlo k vykácení 7 900 čtverečních kilometrů, v roce 2004 to bylo 27 000.

Obavy však vzbuzuje vítězství ve volbách nyní už budoucího brazilského prezidenta Jaira Bolsonara. Ten chystá v rámci snížení počtu ministerstev sloučit rezort zemědělství a životního prostředí. Podle ekologů jsou ale cíle těchto dvou ministerstev protichůdné a jejich sloučení může ohrozit amazonské pralesy. Podle místních médii totiž Bolsonara ve volbách podpořila i mocná agroindustriální lobby.

Chystané sloučení ministerstev zemědělství a životního prostředí označila za „tragédii“ i bývalá ministryně Marina Silvaová, která byla také neúspěšnou kandidátkou nedávných prezidentských voleb. „Tohle rozhodnutí vážně poškodí Brazílii,“ napsala dnes Silvaová na twitteru s tím, že sloučení rezortů povede k odlesňování Amazonie.

Krajně pravicový politik Bolsonaro, jemuž přezdívají brazilský Trump, se vedení největší latinskoamerické země a osmé největší ekonomiky světa ujme 1. ledna.


Čtěte dále: Fotografií roku je orangutan s umírajícím mládětem, bodoval i Babiš s Prchalem

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.