Nejhorší kácení dekády. V Amazonii za rok vyrubali pětinásobek rozlohy Londýna

úbytek deštného PRALESa

Nejhorší kácení dekády. V Amazonii za rok vyrubali pětinásobek rozlohy LondýnaNOVÉ
Panorama

zd Echo24

Kácení amazonského deštného pralesa se od října 2017 do července 2018 dostalo na své desetileté maximum. Těžaři zničili téměř 8 000 čtverečních kilometrů největšího světového pralesa. To je oblast o velikosti zhruba pětinásobku rozlohy britského hlavního města Londýna, píše s odkazem na oficiální vládní zdroje BBC.

Podle nejnovějších vládních dat došlo k nárůstu o téměř 14 % oproti minulému období. Podle ministra pro životní prostředí Edsona Duarteho za tím jsou problémy s nelegální těžbou. Podle něj musí Brazílie rozšířit boj proti „narušování prostředí a na obranu udržitelného rozvoje biomu“.

Ačkoliv jde o značný nárůst oproti předchozímu období, pořád jde o 72% pokles oproti roku 2004, kdy brazilská federální vláda zavedla opatření k boji proti ubývání největšího světového deštného pralesa, jehož bohatost rostlin a živočišných druhů zatím vědci stále objevují. Zatímco letos došlo k vykácení 7 900 čtverečních kilometrů, v roce 2004 to bylo 27 000.

Obavy však vzbuzuje vítězství ve volbách nyní už budoucího brazilského prezidenta Jaira Bolsonara. Ten chystá v rámci snížení počtu ministerstev sloučit rezort zemědělství a životního prostředí. Podle ekologů jsou ale cíle těchto dvou ministerstev protichůdné a jejich sloučení může ohrozit amazonské pralesy. Podle místních médii totiž Bolsonara ve volbách podpořila i mocná agroindustriální lobby.

Chystané sloučení ministerstev zemědělství a životního prostředí označila za „tragédii“ i bývalá ministryně Marina Silvaová, která byla také neúspěšnou kandidátkou nedávných prezidentských voleb. „Tohle rozhodnutí vážně poškodí Brazílii,“ napsala dnes Silvaová na twitteru s tím, že sloučení rezortů povede k odlesňování Amazonie.

Krajně pravicový politik Bolsonaro, jemuž přezdívají brazilský Trump, se vedení největší latinskoamerické země a osmé největší ekonomiky světa ujme 1. ledna.


Čtěte dále: Fotografií roku je orangutan s umírajícím mládětem, bodoval i Babiš s Prchalem

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.