Lenka Bradáčová prezidentkou
komentář
Zvolení slovenské právničky Zuzany Čaputové prezidentkou země mělo v Česku silný ohlas. Dominantní byly dvě linie. Srovnávání, jak Slováci mají pohlednou, elegantní a neútočnou dámu, zatímco my útočného, provokujícího, nedůstojného, starého a vyhořelého Miloše Zemana. Druhou linií se stalo obligátní hledání českých Čaputových. Žánr, který se v době posedlosti antidiskriminací objeví vždycky, když někde do vysoké funkce kandiduje nebo už je přímo zvolena žena. Po hledání českých Thatcherových, Merkelových a Clintonových teď média pátrají po českých Čaputových.
V rámci oblíbeného pop žánru, v němž se tradičně oslovují všechny političky, které to kdy dotáhly do vyšších pater – od Miroslavy Němcové přes Zuzanu Roithovou po současnou vycházející hvězdu sociální demokracie Janu Maláčovou –, se do ankety serveru iDNES.cz z Babišova mediálního domu Mafra připletla i pražská vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová.
Žalobkyně už řadu let vyhlašovaná v anketách za nejmocnější ženu Česka a mistryně v PR, prezentaci vlastní osoby a komunikaci s médii nezaváhala. Na otázku iDNES.cz, zda ji láká vysoká politika, opáčila: „Poctivá politika je službou společnosti. Podstatou povolání státní zástupkyně je ochrana a prosazování veřejného zájmu. O smyslu jakékoli práce pro společnost a její kvalitní rozvoj jsem nikdy nepochybovala a jsem vděčná, že i v rámci své současné role mohu k ochraně základních hodnot společnosti přispívat.“ A na otázku, co si myslí o tom, proč ještě v Česku nebyla ani prezidentka, ani premiérka, odvětila: „Zřejmě se doposud o tyto posty neucházela žena, která by je skutečně chtěla naplnit a se svou vizí oslovila většinu společnosti.“
Sebevědomé odpovědi hodné pověsti Lenky Bradáčové. Kombinované s tím, jak se vyhnout jasné odpovědi a těm, kdo ji znají a chtějí vědět, napovědět. Lenka Bradáčová naznačuje, že jí úvahy o špičkovém politickém postu nejsou proti mysli. Lidé, kteří ji znají, tvrdí, že o prezidentskou kandidaturu by mohla mít zájem, pokud by to vypadalo, že má reálnou šanci. Ve své funkci je osmým rokem. Posun do vyšších pater spravedlnosti zatím není na dohled. Tak ambiciózní dámu, jako je LB, už to nemůže moc motivovat a jistě se rozhlíží po nových výzvách.
Článek na iDNES.cz provázela anketa mezi čtenáři s otázkou: Koho byste chtěli za premiérku nebo prezidentku? Odpovídalo 12 380 čtenářů. Miroslava Němcová dostala 2101 hlas, Jana Maláčová 186, Zuzana Roithová 238, Jana Bobošíková 297. Lenka Bradáčová 6399. Na odpověď, že by volili někoho jiného, kliklo 2018 čtenářů.
Náhodná anketa nic vážného o šancích neříká, Lenka Bradáčová je ale i podle mnoha jiných anket osoba velmi známá a považovaná za vlivnou. Do přímé volby by jistě šanci měla. Už jen proto, že je svá a výrazná. Svého času z ní média byla posedlá.
Zuzana Čaputová je ekologická aktivistka, která si jméno udělala na boji proti skládce ve svém Pezinku. Lenka Bradáčová si ho ještě do případné kandidatury udělá na tom, že dokázala dohlédnout, aby se tady neprotahovalo stíhání mocných. Aby tam, kde jsou důkazy, padaly obžaloby a takové případy se posílaly před soud. Na tom, že tady neplatí dvojí metr spravedlnosti.
Případ dotačního podvodu velkého rozsahu na Čapím hnízdě, kde je obviněn Andrej Babiš, podle všeho míří k obžalobě. Po dlouhých třech letech. Lenka Bradáčová svými dvěma dohledy nad dozorujícím státním zástupcem tlačila na to, aby se politicky velmi citlivý případ dál neprotahoval. Dozorujícího pražského žalobce Jaroslava Šarocha podržela tím, že proti jeho postupu a obvinění neměla žádné výhrady. Fakticky na něj dala souhlasné razítko. To má svou váhu a pro vývoj případu to je zásadní. Kritizovala naopak Šarochovu pasivitu a malou efektivitu a vyzvala ho, aby co nejdřív dotáhl vyšetřování do konce. Už při prvním dohledu navíc jasně konstatovala, že se Babiš a jeho spoluobvinění pokouší o obstrukce.
To se následně potvrdilo při uklizení Babišova syna Andreje juniora na Krym a do Krivého Rogu. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman požádal o prošetření, proč policie případ únosu mladého Babiše tak snadno odložila, aniž by s ním mluvila. Podle serveru Neovlivní došlo vyšetřování Generální inspekce bezpečnostních sborů GIBS k závěru, že tři policisté z pražské kriminálky, která únos vyšetřovala, pochybili. Inspekce by měla do půlky května rozhodnout, jestli budou vyšetřováni.
Už teď se ale dá říct, že bedlivý dohled Lenky Bradáčové s její dobrou pověstí ostré žalobkyně přispěl k tomu, že obvinění premiéra Andreje Babiše seniora nemohli žalobci a policisté vysedět. V zemi, kde se před Babišem spousta lidí plazí a bojí se ho, předvedla Bradáčová, že hájí, aby zákony platily i pro mocné.
Už to je samo o sobě ukázka pevnosti v tvrdém testu, jímž prochází málokterý prezidentský kandidát. U Lenky Bradáčové budou mít voliči praxí prověřené, že se nebojí a hájí zákon i před mocnými.
Lenku Bradáčovou sice vynesla k moci mediální antikorupční hysterie, ona sama jí ale nepodlehla. Nemá za sebou žádné lapsy s raziemi, jaké předváděl její olomoucký kolega Ivo Ištvan při zásahu na Úřadu vlády v roce 2013 nebo při prověřování reorganizace policie o tři roky později. Bradáčové naopak nechyběl cit pro věc a uměřenost. Chápala na rozdíl od Ištvana, kdy stačí poslat obsílku a kdy je potřeba nasadit zakuklence s beranidly.
Je to úplně jiná liga než Zuzana Čaputová. Bojovat proti skládce, byť to vynese ekologickou cenu, je úplně jiná kvalifikace do vysoké státnické funkce než dohlédnout neústupně na to, aby trestní zákon platil i pro nejmocnějšího muže v zemi.
Pražská žalobkyně, která si sama svůj mediální obraz velmi pečlivě řídí, si vždycky dávala pozor, aby nedala najevo žádné politické názory.
Z tohoto pohledu by šla do kampaně jako nepopsaný list a musela by v ní předvést, jaké hodnoty vedle práva a pořádku zastává. Ona ale veřejnému prostoru velmi dobře rozumí a jistě si s tím dokáže poradit.
Bude zajímavé sledovat, kdo si jako první politických ambicí Lenky Bradáčové všimne a dokáže s nimi pracovat.