1 Teroristické útoky

V Afghánistánu bylo od začátku roku zabito 1692 civilistů

NOVÉ

Témata: ,

Navzdory třídennímu červnovému příměří zaznamenal Afghánistán za první pololetí letošního roku nejhorší bilanci obětí bojů z řad civilistů. Od 1. ledna do 30. června bylo zabito 1692 civilistů, z poloviny při atentátech připisovaných teroristické skupině Islámský stát (IS), vyplývá ze statistiky oznámené dnes OSN. Loni přišlo za totéž období o život 1662 civilistů.

Asistenční mise OSN v Afghánistánu (UNAMA) začala shromažďovat údaje o civilních obětech bojů před deseti lety. Bilance mrtvých civilistů za letošní první půlrok se podle jejích záznamů dostala na dosud nejvyšší úroveň.

Celkem bylo za letošní první pololetí zaregistrováno v Afghánistánu 5122 mrtvých a zraněných civilistů, upřesnila UNAMA. Nejvíce zasaženy násilím jsou podle statistik OSN hlavní město Kábul a východní provincie Nanganhár.

Ta přiléhá k pákistánským hranicím a je považována za hlavní základnu bojovníků takzvaného Islámského státu. Působí zde ale i extremistické hnutí Tálibán, které dlouhodobě vede boj proti vládě v Kábulu podporované Západem.

Tálibán, který dodržoval příměří s vládou od 15. do 17. června, z něhož byl IS vyloučen, má podle UNAMA na svědomí 40 procent zabitých afghánských civilistů.

Pozemní boje se znovu dostaly až na druhé místo mezi příčinami usmrcení a zranění civilistů. Těch přišlo opět nejvíce o život při sebevražedných atentátech a komplexních útocích (útocích zahájených sebevražedným atentátníkem, s následným obsazením napadených cílů a přestřelkou).

Rozšíření vzdušných operací pak přispělo k velmi výraznému zvýšení počtu civilních obětí následkem bombardování. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku jich přibylo o 52 procent, letos se 149 mrtvými a 204 zraněnými civilisty. Přes polovinu těchto obětí (52 procent) připadá na afghánské vzdušné síly a 45 na americké letectvo, které jako jediné ze západní koalice vzdušné operace v Afghánistánu vede.


Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.