„Řekněte dětem, že je miluji.“ Poslední slova ženy, kterou ubodal terorista
ÚTOK V KOSTELE V NICE
Jednou ze tří obětí čtvrtečního útoku ve francouzském Nice byla 44letá matka tří dětí Simone Barretová Silvaová. Pečovatelka původem z Brazílie žila ve Francii 30 let, učila vaření a pomáhala chudým. Podlehla hlubokým ranám nožem způsobeným tuniským islámským radikálem, který zaútočil na lidi v kostele.
Simone se do kostela přišla pomodlit. Po útoku se jí sice podařilo dostat ven, svým zraněním, které jí způsobil útočník, však podlehla. „Řekněte mým dětem, že je miluji,“ zněla její poslední slova.
Informaci o úmrtí přineslo brazilské ministerstvo zahraničí. „Prezident Jair Bolsonaro jménem celého brazilského národa vyjadřuje hlubokou soustrast rodině a přátelům našeho zavražděného občana v Nice i ostatním dvěma obětem a vyjadřuje svou solidaritu francouzskému lidu a vládě,“ stojí v tiskové zprávě.
Brazilský ministr zahraničí Ernesto Araújo poté na sociálních sítích vyjádřil svůj hluboký zármutek nad smrtí 44leté brazilské matky. „Paní Simone Barretová Silvaová byla brazilská matka tří dětí. Pečovatelka byla zavražděna tuniským teroristou při útoku na baziliku Notre-Dame v Nice.“
Svoji upřímnou soustrast vyjádřil i kněz Patrick Desbois. „Oběti měly příběh, rodinu, tvář, jméno. Moje modlitby jdou za vámi, Simone a za vašimi dětmi, za obětmi islámského terorismu, doma, v našem kostele.“
Další obětí útoku je podle francouzské stanice France-Bleu 55letý kostelník a otec dvou dětí Vincent Loques.
Ve Francii zatkli kvůli čtvrtečnímu útoku v Nice další dva lidi, i s podezřelým útočníkem je jich nyní ve vazbě šest. Pokračuje také vyšetřování sobotní střelby na pravoslavného kněze v Lyonu, kde byl podle médií zatčen jeden člověk.
Ve vazbě jsou dva muži podezřelí z kontaktu s útočníkem
Ve čtvrtek spáchal teroristický útok v kostele v Nice mladý Tunisan, ozbrojený nožem a křičící Alláhu akbar (Bůh je veliký). Jedné ženě téměř uřízl hlavu a zabil ještě jednu ženu a jednoho muže. Policie útočníka postřelila a ten je nyní v kritickém stavu v nemocnici.
Ve vazbě se nově ocitl 47letý muž, který je podezřelý, že byl ve spojení s útočníkem den před atentátem. Druhý, 35letý muž, který měl být s útočníkem rovněž v kontaktu ve středu, byl zadržen v Nice mezi 18:30 a 19:00, uvádí AFP s odvoláním na justiční zdroje a zdroje blízké vyšetřování.
Agentura AFP dnes napsala, že se jednadvacetiletý Tunisan jmenuje Bráhím Ísáví, v některých zprávách z Francie se jeho jméno uvádí jako Bráhím Avísáví. Jako Ísáví jeho jméno potvrdila jeho rodina a tuniský prokurátor, tuniský server Directinfo o něm píše jako o Ibráhímovi Ísávím.
Útočník z Nice teprve 20. září přijel do Evropy, konkrétně na italský ostrov Lampedusa, který je cílem mnoha migrantů z Afriky. Podle tuniských a francouzských úřadů se podezřelý Ísáví narodil v roce 1999. Podle francouzského prokurátora Jeana-Francoise Ricarda přijel do Nice vlakem ve čtvrtek brzy ráno. Ricard ve čtvrtek večer řekl, že vyšetřovatelé chtějí zjistit, zda měl útočník podporu kompliců.
Také tuniské úřady vyšetřují, zda měl útočník komplice. Podle arabské televize Al-Arabíja pocházel z obce nedaleko tuniského pobřežního města Sfax. Podle agentury Reuters se několik hodin před útokem z prostranství před kostelem spojil s rodinou prostřednictvím videohovoru, ale nedal prý najevo, co má v úmyslu.
Bratr útočníka: Už od malička všechny respektoval
Jeho sestra Afef řekla, že Bráhím brzy po příjezdu do Nice ve čtvrtek ráno šel ke kostelu a hledal místo na spaní. Okolí jí prý ukázal a řekl, že si chce odpočinout v budově naproti kostelu.
Někteří další Avísávího příbuzní agentuře Reuters řekli, že byli v šoku ze zadržení mladíka v souvislosti s takovým zločinem. „Můj bratr je přátelský člověk a nikdy se neprojevoval extremisticky,“ řekl starší bratr Jasín. „Už od malička respektoval všechny ostatní lidi a akceptoval jejich rozdíly,“ prohlásil. Také jeden ze sousedů tvrdil, že Bráhím Avísáví neprojevoval žádné známky radikalizace.
Rovněž matka podezřelého dnes televizi Al-Arabíja řekla, že je šokována. Byla prý překvapena, když syn zavolal z Francie. „Neumíš francouzsky, nikoho tam neznáš, budeš tam žít sám, proč jsi tam jel?“ říkala mu.
Rodina, kterou tuniské úřady také vyšetřují, žije na předměstí Sfaxu, odkud mnoho mladých lidí vyráží na člunech do Evropy. Právě Tunisané tvoří největší část migrantů, kteří letos připluli do Itálie.
Ministra vnitra: „Jsme ve válce proti nepříteli, který je uvnitř i vně"
Francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin dnes řekl, že Francie je ve válce s islamistickou ideologií a že jsou pravděpodobné další útoky radikálů na francouzské půdě. „Jsme ve válce proti nepříteli, který je uvnitř i vně,“ řekl Darmanin rozhlasové stanici RTL. „Musíme pochopit, že byly a budou další události jako tyto strašné útoky,“ dodal.
Útok v Nice se odehrál necelé dva týdny poté, co 18letý mladík čečenského původu uřízl hlavu středoškolskému učiteli na pařížském předměstí. Útočníka patrně rozhořčila skutečnost, že učitel dějepisu a zeměpisu ve vyučování ukázal karikaturu proroka Mohameda.
Na maximum je ve Francii posílena ostraha škol či náboženských objektů, do které se má zapojit na 7000 příslušníků armády. Po dnešním zasedání obranné rady v čele s prezidentem Emmanuelem Macronem ministr vnitra Darmanin dále řekl, že do Nice bude vysláno jako posila 120 policistů. Ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian zase vyzval francouzské občany v zahraničí k bdělosti a řekl, že bude posílena bezpečnost například kolem francouzských ambasád.