Doporučuji, abyste místo Pocheho navrhl Hamáčka, napsal Zeman Babišovi

hradní hra

Doporučuji, abyste místo Pocheho navrhl Hamáčka, napsal Zeman BabišoviNOVÉ
Miloš Zeman Foto:

Foto: Jan Zatorský

Domov

voš

Dlouho se spekulovalo, jak probíhala komunikace mezi Hradem a premiérem Andrejem Babišem ohledně nejmenování kandidáta Miroslava Pocheho ministrem zahraničí. Částečné vysvětlení přinesl dopis, který má k dispozici server irozhlas, v němž prezident Miloš Zeman upozorňuje Babiše na své výhrady vůči Pochemu a doporučuje mu, aby navrhl Jana Hamáčka.

„Seznámil jsem se s návrhem ČSSD na pana Miroslava Pocheho jako ministra zahraničních věcí české vlády. Proti této nominaci mám výhrady založené jednak na minulých postojích pana Miroslava Pocheho k migrační krizi, jednak na obvinění místopředsedy Pirátů Jakuba Michálka, že pan Miroslav Poche je součástí korupčního prostředí na pražském magistrátu,“ napsal prezident Babišovi.

„Z těchto důvodů vám doporučuji, abyste mi na funkci ministra zahraničních věcí navrhl předsedu ČSSD pana Jana Hamáčka,“ dodal v dopise Zeman.

Dopis získal na základě informačního zákona student Josef Vacek a jeho pravost potvrdil i mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. „Samozřejmě že mohu (potvrdit). Dopis byl předán osobně v Lánech na schůzce v neděli 24. června, o které jsme informovali,“ uvedl Ovčáček pro server irozhlas.

Poche byl na seznamu ministrů, které prezidentovi Miloši Zemanovi navrhl premiér Andrej Babiš (ANO). Zeman však Pocheho odmítl jmenovat a využil nabídky vládní koalice, aby místo něj pověřil řízením diplomacie Hamáčka, který ve vládě zastává také post ministra vnitra.

Čtěte také: „Honza by to sám nezvládal,“ říká Poche o své funkci. Bude brát 300 Kč na hodinu

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.