Německý gigant Uniper, který dodává i plyn do ČR, krachuje, požádal německou vládu o pomoc
RUSKÝ PLYN
Německá energetická společnost Uniper, která je největším odběratelem ruského plynu v Německu, a přeprodává ho rovněž do České republiky, požádala vládu v Berlíně o pomoc. Společnost, která se dostala do potíží kvůli nedostatku plynu a jeho prudce rostoucím cenám, navrhuje kapitálová opatření, aby vláda mohla do podniku vstoupit. Uniper chce také přenášet cenovou zátěž plně na zákazníky. Cílem je zastavit kumulaci ztrát a zajistit firmě likviditu. Vláda je rovněž připravena zachránit distributora plynu, firmu Verbundnetz Gas, a to zárukou ve výši 2 miluard eur.
Německá média už dříve naznačovala, že by německý stát mohl v Uniperu převzít více než 30procentní podíl, aby energetickou společnost zachránil a aby předešel řetězové reakci s konečnými dopady na veřejnost. Dopady by mohla pocítit i Česká republika, jejíž obchodní firmy přes Německo nakupují plyn.
Handelsblatt v úterý informoval, že Berlín jedná o nákupu balíku nových akcií, čímž by ve firmě získal čtvrtinový podíl, a také o možném tichém společenství, neboli akciovém nástroji bez hlasovacích práv. Zdroje listu uvedly, že existují obavy, že by podpora společnosti pouze ve formě tichého společenství a blokační menšinou nemusela stačit k udržení investičního ratingu Uniperu.
Uniper se minulý měsíc stal první německou energetickou společností, která vyvolala poplach kvůli nedostatku plynu a jeho prudce rostoucím cenám a uvedla, že jedná o možné vládní záchraně.
Německé úřady mohou také krachující německé plynárenské distribuční společnosti Verbundnetz Gas poskytnout záruku až do výše 2 miliard eur v případě zhoršení finanční situace.
Německá vláda následně schválila novelu zákona, která jí umožňuje zachránit energetické společnosti, které se dostanou do finančních potíží kvůli prudkému růstu cen energií. Chce tak zabránit řetězové reakci, která by nakonec dopadla na spotřebitele.
Akcie Uniperu ve čtvrtek v reakci na zprávu přidávají přes devět procent. Od začátku roku ale ztrácejí téměř 74 procent.