Filipínský prezident poslal k čertu experta OSN

Filipínský prezident

Filipínský prezident poslal k čertu experta OSNNOVÉ
Filipínský prezident Rodrigo Duterte Foto:

1
Svět
Sdílet:

Filipínský prezident Rodrigo Duterte, který proslul nevybíravými výroky, se tentokrát zaměřil na experta OSN Diega Garcíu-Sayana. Zvláštního zpravodaje OSN pro nezávislost soudců a advokátů poslal Duterte rovnou „k čertu“, informovaly agentury Reuters a AFP.

García-Sayan si prezidentovu nevoli vysloužil svou kritikou nedávného odvolání předsedkyně filipínského Nejvyššího soudu Marii Lourdes Serenové. Tento krok označil zpravodaj OSN za „brutální útok“ filipínského prezidenta proti soudní moci.

Serenová se stavěla proti kontroverznímu Dutertově protidrogovému tažení, které je poznamenáno násilím a údajnými zločiny proti lidskosti. Kampaň zahájená v červenci 2016 si vyžádala už na 4239 obětí na životech lidí označených policií za drogové dealery nebo konzumenty a zatčení dalších 131 500 osob.

„Řekněte mu (zmocněnci OSN), ať se nevměšuje do záležitostí mé země. Může táhnout k čertu,“ prohlásil dnes Duterte před novináři v Manile. Zároveň řekl, že kromě toho nemá s odvoláním bývalé šéfky Nejvyššího soudu, které odhlasovali v květnu soudci tohoto orgánu, nic společného.

Spojené státy, Evropská unie a další země Duterteho za násilí kritizují a vyzývají Filipíny, ať krveprolévání zastaví. Mezinárodní trestní soud v Haagu (ICC) počátkem února oznámil, že zahájí předběžné vyšetřování údajných zločinů proti lidskosti, ke kterým dochází během protidrogového tažení prezidenta Duterteho. Duterte nato v březnu oznámil, že Filipíny odstupují od zakládající smlouvy Mezinárodního trestního soudu.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Jako šestnáctiletý jsem ubodal člověka, prohlásil filipínský prezident

Sdílet: