Novináři v Nikaragui protestovali proti raziím v redakcích, policie je zbila obušky

NIKARAGUA

Novináři v Nikaragui protestovali proti raziím v redakcích, policie je zbila obuškyNOVÉ
šéfredaktor deníku Confidencial Carlos Fernando Chamorro při zásahu policejních složek Foto:

FOTO: printscreen Twitter/

1
Svět

Policie v nikaragujské metropoli Managui v sobotu tvrdě zasáhla proti několika novinářům, kteří protestovali proti zátahům na sídla redakcí některých médií. Obušky přitom zbila nejméně sedm žurnalistů, napsala agentura Reuters.

Bezpečnostní složky tento týden provedly razii v redakci deníku Confidencial prominentního šéfredaktora Carlose Fernanda Chamorra a sídla několika nevládních organizací, jejichž činnost úřady nedávno zakázaly. Chamorro společně s dalšími novináři, kteří se v sobotu shromáždili před policejní stanicí v Managui, požadoval informace o „nelegálním zátahu“ na sídlo listu. Policisté při něm zabavili vybavení a písemnosti redakce.

Policie pak obušky rozehnala shromáždění a na žurnalisty vykřikovala obvinění z plánování převratu. Při zásahu bili policisté kromě protestujících redaktorů i novináře, kteří se události účastnili jako pozorovatelé.

V Nikaragui od dubna trvají masové protivládní demonstrace, které si podle místních humanitárních organizací vyžádali na 545 obětí a tisíce zraněných. Cílem protestů je odstoupení levicového prezidenta Daniela Ortegy, který zemi vládne od roku 2007, a jeho ženy, která je dva roky viceprezidentkou.

U moci se prezident drží podle opozice díky manipulaci voleb a potlačování svých oponentů. Bývalý partyzánský vůdce Ortega, který stál v čele Nikaraguy už v 80. letech, má ale v zemi stále i mnoho příznivců.


Čtěte dále: Ukrajina má novou národní církev nezávislou na Moskvě, v čele stane metropolita Epifanij

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.