Šmejdi mění taktiku i obor. ČOI denně řeší desítky případů

nové podvodné metody

Šmejdi mění taktiku i obor. ČOI denně řeší desítky případůNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Desítky případů tzv. energetických šmejdů musí v těchto dnech řešit Česká obchodní inspekce. Podvodní prodejci jsou stále vynalézavější, kromě klasických prodejních technik a přesvědčování klientů o výhodných podmínkách u poskytovatele se uchylují i k nekalým praktikám. Zejména seniorům nabízejí lepší ceny energií formou falešných aukcí, množí se také případy falešných inspektorů. K uzavření smlouvy přitom mnohdy stačí málo – třeba souhlas po telefonu.

V současné době roste počet těch, kteří se s nevýhodně uzavřenými smlouvami obracejí na Českou obchodní inspekci. ČOI doposud uváděla, že se na ni s s podáním k prošetření obrání zhruba 70 lidí denně, z toho v deseti případech jde o podvody v energetice. To se ale nyní změnilo. „To číslo je již překonáno. Pokud bychom započítali nejen podání, ale i dotazy a žádosti o mimosoudní řešení sporů, jde o nárůst zhruba trojnásobný,“ uvedl pro Echo24 mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Jedním z nejpoužívanějších způsobů, jak nepozorné klienty k podpisu smluv přesvědčit, je stále častější pořádání aukcí. V nichž by měl zákazník dostat možnost získat nejvýhodnější cenu z těch, které společnosti na aukci nabízejí. K přihlášení do aukce stačí málo. „Šmejdi“ i dále pokračují s telefonickými nabídkami, k přihlášení do aukce tak mnohdy i kladná odpověď do telefonu. „Problém se týká celé České republiky,“ uvedl Jiří Fröhlich.

Mluvčí ČOI dodal, že mezi ohroženými jsou zejména lidé, kteří tráví většinu svého času doma.“Jsou to obvykle starší občané v důchodu, nebo ženy na mateřské, protože tito přeprodejci energií velmi často nerespektují zákaz podomního prodeje, je-li v jejich obci vyhláškou zakázán,“ řekl.

Dalším rozšířeným způsobem, jak důvěřivé klienty oklamat, je vydávání se za inspektory. Pod záminkou kontroly správnosti faktur za elektrickou energii přijdou k lidem domů a představí se jménem České obchodní inspekce. Ta však žádné takové kontroly neprovádí. „Žádní inspektoři ČOI kontrolovat účty za energie ke spotřebitelům domů nechodí. Jediným cílem těchto lidí je pouze snaha vyvolat dojem, že se jedná o důvěryhodnou osobu, aby spotřebitel ukázal veškeré faktury za energie a následně mu byla nabídnuta změna dodavatele energií,“ uvedl tiskový odbor Ministerstva průmyslu a obchodu. Falešní inspektoři byli zaznamenáni zejména v Ústeckém kraji, inspekce však nevylučuje, že se mohou objevit na dalších místech.

Čtěte také: Stát chce přitvrdit proti „šmejdům“ v energetice

Nepozorní lidé zejména z řad seniorů však mnohdy v rámci návštěvy podepíší novou, pro ně nevýhodnou smlouvu. Ty jsou podle ministerstva často sjednány přímo na místě a mohou obsahovat i dlouhodobé závazky. „Součástí smlouvy je zplnomocnění jednat ve jménu spotřebitele a vybrat ‚lepšího‘ dodavatele energie, cílem těchto smluv však bývá hlavně nárokování vysokých smluvních pokut v případně, že se nakonec spotřebitel rozhodne neměnit dodavatele energií,“ uvádí ministerstvo.

ČOI doporučuje, aby lidé nepouštěli do svých bytů neznámé lidi, kteří se představují jménem inspekce či jiných úřadů. „Nejlepší cesta, jak skutečně ušetřit, je odmítat tyto podomní nabídky „aukcí“ a „dárků zdarma,“ uvádí inspekce. Pokud mají lidé zájem o změnu dodavatele, doporučuje využít oficiální online porovnávače cen energií, například na stránkách Energetického regulačního úřadu.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: České e-shopy dostaly pokuty přes dva miliony, pochybilo 87 procent z nich

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články