Johnson skoncoval s fastfoody. „Britové jsou druzí nejtlustší, obezita nás přišla draho“
PROBLÉMY S OBEZITOU
Podle britského premiéra Borise Johnsona jsou Britové po obyvatelích Malty druzí nejtlustší v Evropě, což znamená zátěž pro zdravotnictví. S obezitou ve své zemi hodlá bojovat, aby byla lépe připravená na možné budoucí zdravotní krize.
Johnson, který sám začátkem roku přiznal, že potřebuje zhubnout, skončil v dubnu v nemocnici po nákaze koronavirem, a kvůli těžkému průběhu nemoci dokonce strávil několik dnů na jednotce intenzivní péče. Na otázku rozhlasové stanice Times Radio, jak se mu vede, řekl, že i kvůli pobytu na JIP zhubl. Od propuštění z nemocnice si prý nedává jídla z rychlých občerstvení.
Agentura Reuters píše, že skoro každý třetí dospělý obyvatel Británie je obézní. V Česku podle údajů z roku 2016 bylo obézních 19,3 lidí. O obezitě se hovoří, pokud hodnota BMI (Body Mass Index), která se vypočítává z hmotnosti a výšky, překročí u daného jedince 30. Obezita je považována za jeden z faktorů, které mohou vést ke komplikacím při nákaze koronavirem.
Konzervativec Johnson připustil, že doposud zastával „svobodomyslný přístup k obezitě“. „Ale když se podíváte na ta čísla, na ten tlak na veřejné zdravotnictví, obávám se, že v porovnání s ostatními evropskými zeměmi jsme z nějakého důvodu tlustší než většina ostatních,“ řekl. Britové podle něho budou šťastnější, v lepší kondici a odolnější vůči nemocem jako covid-19, pokud se jim podaří vypořádat se s obezitou. „Je to nesmírně nákladné pro systém veřejného zdravotnictví,“ připomněl.
Podle Reuters britská vláda některé detaily strategie pro boj s obezitou představí už v letošním roce. Británii pandemie koronaviru zasáhla nejvíce v celé Evropě. Koronavirem se tam nakazilo přes 312.650 lidí, více než 43.630 z nich zemřelo.