Polčák si přeje moji smrt, mezi lidmi pobíhají hyeny, reagoval Zeman na europoslance

Polčák si přeje moji smrt, mezi lidmi pobíhají hyeny, reagoval Zeman na europoslanceAKTUALIZOVÁNO
Domov

Zemanova reakce

mm Echo24

Prezident Miloš Zeman nepřímo označil europoslance Stanislava Polčáka (STAN) za hyenu. Reagoval tak na Polčákův výrok k Zemanovým slovům, že by v případě obnovení trestního stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) v kauze Čapí hnízdo udělil Babišovi abolici. Polčák napsal, že „si můžeme jen přát, že souboj Zeman (Miloš) vs Zeman (Pavel, nejvyšší státní zástupce) rozhodne příroda“. Polčákův tweet kritizovali i šéf Starostů a první místopředseda hnutí.

Podle Zemana je zřejmé, že si europoslanec přeje jeho smrt. „Tak samozřejmě, že to myslel, že si přeje moji smrt, ale protože není příliš zajímavý, tak já bych se jenom vrátil k první části jeho názoru – a to je, že Pavel Zeman zruší ono rozhodnutí Šarocha a Erazíma těsně před uplynutím lhůty, kdy teda já už zřejmě budu podle jeho názoru mrtvý,“ prohlásil prezident v pořadu S prezidentem v Lánech na serveru Blesk. Dodal pak, že celý případ je zpolitizovaný s narážkou na to, že Polčák představuje vládní opozici. Toto je, protože Polčák je opoziční poslanec, europoslanec, jasný důkaz zpolitizování celého tohoto případu,“ vyjádřil se Zeman.

V kritice Polčáka pak ještě pokračoval, když ho nepřímo označil za hyenu. „Víte, mezi lidmi pobíhají i hyeny a musíme se smířit s tím, že život není park, že život je džungle, a že v té džungli se občas nějaká hyena objeví,“ nechal se slyšet prezident.

„Zatím abolice vyhlášena nebyla, ale my se chováme, jako by vyhlášena byla,“ poznamenal dále k údajnému zpolitizování celé kauzy. Kdyby podle něho státní zástupce Jaroslav Šaroch rozhodl o podání žaloby na premiéra, respektoval by jeho rozhodnutí stejně tak, jako respektuje zastavení trestního stíhání. Dodal pak, že v Babišovu nevinu věří. „Přál bych si, aby byl nevinen a věřím, že je nevinen, protože mi říkal, že je nevinen,“ uvedl Zeman.

Vůdce smečky hyen je sám Zeman, kontruje Polčák

Polčák na Zemanova slova reagoval tím, že za celou politizací případu dle něho stojí naopak sám Miloš Zeman tím, že vůbec uvažuje o udělení abolice pro premiéra v případě, že Nejvyšší státní zastupitelství se rozhodne obnovit trestní stíhání obviněných v kauze Čapí hnízdo. Kritizoval pak také Zemanovo slovní napadání novinářů a některé jeho kontroverzní výroky na jejich adresu. „K dnešním výrokům prezidenta Zemana uvádím,ze největší politizaci případu Čapí hnízdo předvedl on sám slovy, že když NSZ rozhodne o obnově trestního stíhání, tak on vše zastaví. A pokud prezident Zeman mluvil o střílení novinářů, na expremiéra Sobotku nabízel samopal, pak on je vůdce smečky hyen,“ uvedl Polčák na Twitteru.

Europoslanec se bránil i útokům od prezidentského mluvčího Jiřího Ovčáčka. Ten v souvislosti s Polčákem mluvil o nelidskosti a nenávisti. „Kam až může člověk klesnout v nelidskosti, nenávisti a zášti! A tohle má být „demokratická” opozice?“ napsal na svém twitterovém účtu. V dalším ze svých příspěvků uvedl, že „opozice tlačí na nejvyššího státního zástupce, aby zrušil pravomocné rozhodnutí státních zástupců.“

„Rozčilení pana Ovčáčka vůbec nerozumím. Neměl jsem na mysli nic jiného než to, že se panu prezidentovi rozbřeskne, vzpomene si na svoje předvolební sliby a začne podle toho jednat. Z jeho vyjádření je jasné, že to nějaký čas bude trvat. Co jiného jste myslel, pane mluvčí?“ reagoval pak na Twitteru Polčák.

S Polčákem nesouhlasí ani lídři STAN

Pochopení Polčák nenašel ani ve svém hnutím. Se slovy svého europoslance totiž nesouhlasí šéf hnutí STAN Vít Rakušan. „V demokracii spolu mnohdy musíme umět i nesouhlasit. Dnes nesouhlasím s panem europoslancem Stanislavem Polčákem. Myslím si, že jeho výrok o přírodě byla hloupost,“ napsal na svém twitterovém účtu Rakušan.

Podobně se vyjádřil i předseda poslaneckého klubu a první místopředseda hnutí Jan Farský. „Takto by se člen předsednictva neměl vyjadřovat a já se od toho distancuji,“ řekl Farský pro ČT. S Polčákovými výroky se v rámci hnutí budou zabývat na následujícím setkání předsednictva strany.

Čtěte také: Čapí hnízdo se nemělo zastavit, patří před soud, míní oslovení právníci

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články