Vystrčilovu cestu na Tchaj-wan podpořilo 70 světových politiků, Zeman ji označil za nezdvořilost
CESTA NA TCHAJ-WAN
Sedmdesát politiků z Evropského parlamentu, Spojených států, Kanady, Austrálie a dalších zemí vydalo společné prohlášení, v němž vyjadřují podporu nadcházející návštěvě předsedy českého Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu. Signatáři dopisu zároveň odsuzují snahy pevninské Číny cestu české delegace zmařit. Prezident Miloš Zeman znovu připravovanou cestu prostřednictvím svého mluvčího zkritizoval.
„Česká republika má právo rozvíjet hospodářské a kulturní vztahy s Tchaj-wanem a předseda Senátu Miloš Vystrčil, který je druhým nejvyšším ústavním činitelem v České republice, nepotřebuje k návštěvě Tchaj-wanu souhlas Číny," píše se v prohlášení, jehož iniciátory byli český europoslanec Alexandr Vondra a jeho slovenská kolegyně Miriam Lexmannová. Kromě dalších europoslanců cestu podporují například i američtí politici v čele s republikánským senátorem Marcem Rubiem.
It‘s a sovereign right of all countries to develop relations with #Taiwan in line with their national interest& shared values.
— Miriam M. Lexmann (@MiriamMLex) August 25, 2020
That’s why with @AlexandrVondra we initiated int’l statement of solidarity with the Czech Senate President @Vystrcil_Milos ahead of his official visit½ pic.twitter.com/HAnvPJdJFr
Lexmannová prohlášení, které bylo vydáno v úterý, zveřejnila na svém twitterovém účtu a citoval z něj například tchajwanský server Taiwan News. Dokument připomíná, že cestu chtěl původně uskutečnit Vystrčilův předchůdce ve funkci Jaroslav Kubera, který ale v lednu náhle zemřel. Prohlášení také upozorňuje, že Kuberu i Vystrčila od jejich záměru zrazovalo čínské velvyslanectví a hrozilo v této souvislosti i českým firmám.
K cestě se ve čtvrtek opět vyjádřil i prezident Miloš Zeman prostřednictvím svého mluvčího Jiřího Ovčáčka. „Stanovisko pana prezidenta k cestě předsedy Senátu na Tchaj-wan, stejně jako dalších ústavních činitelů, je nesouhlasné. Cesta jde přímo proti jednotné zahraniční politice ČR a jde přímo proti jednotné zahraniční politice EU,“ napsal Ovčáček na twitteru. „Je to stejné, jako kdyby pan předseda Senátu navštívil navzdory španělským protestům Katalánsko. Jde tedy o nezdvořilost v mezinárodních vztazích,“ dodal s tím, že ČR byla dosud oceňována za solidní diplomacii dodržující mezinárodní pravidla. Cesta bude mít i hospodářský dopad na české firmy, je proto i výrazem nebývalého politického sobectví.
Vystrčil na Tchaj-wan odletí v sobotu odpoledne a při návštěvě se setká s nejvyššími tchajwanskými představiteli, včetně prezidentky Cchaj Jing-wen. Předsedu Senátu doprovodí devadesátičlenná delegace.
Peking dlouhodobě upozorňuje ostatní státy, aby nejednaly s tchajwanskými činiteli a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost ostrova. Tchaj-wan funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.