Týdeník Echo: S lékaři v první linii, jak se nenudit v karanténě a proč si přečíst Camuse
Týdeník Echo
Nové číslo Týdeníku Echo bylo připraveno v nouzovém stavu, ten však jeho kvalitu naštěstí nepoznamenal. Ústředním textem je reportáž Lenky Klicperové z pražské Bulovky a Motola. Zkušená válečná reportérka šla za lékaři do první linie, jezdila s nimi také k odběrům vzorků lidí, kteří pociťovali příznaky choroby COVID-19. Tento článek je poctou našim doktorům, sestrám a zdravotnickému personálu, všem těm, kteří statečně a obětavě čelí pandemii nového koronaviru.
Tématu se věnuje také analytický text Petra Holuba, rekapitulující rozmanité kroky české vlády v minulých dnech a týdnech. Jak koronaviru úspěšně čelit? Lenka Zlámalová dává za příklad Jižní Koreu, která aplikuje hromadné testování, aby mohla rychle a spolehlivě rozdělit společnost na její zdravou a aktuálně nemocnou část. O tom, co všechno pandemie způsobí v lidském konání a myšlení, uvažuje v rozhovoru s Jiřím Peňásem biolog, filozof, cestovatel a spisovatel Stanislav Komárek.
Poněkud lehčím tónem se nad otázkou, jak se nenudit v karanténě, zamýšlí Ondřej Šmigol („Pokud jste se rozhodli pěstovat v rámci karantény literární talent, nyní může přijít vhod. Vzhledem k tomu, že svou vyvolenou / svého vyvoleného nejspíš nějaký čas neuvidíte, nastala příležitost oprášit zapomenuté umění psaní dopisů.“) Také rubrika Umění a kritika se tentokrát týká letošní pandemie, byť nepřímo: Ondřej Štindl zalistoval ve slavném románě Mor od Alberta Camuse a nalézá v něm odpovědi i na současné otázky.
Celé číslo však není „koronavirové“, protože ani svět nežije výlučně chorobou COVID-19. Proniknou migranti z Turecka znovu do Evropy? Daniel Kaiser rozmlouvá s expertem na tuto záležitost, Rakušanem Geraldem Knausem. A titulek je výmluvný: Musíme Turkům zase poslat peníze. Jiří Peňás podnikl cestu do Písku i do své osobní historie. Zvláštní příloha Bydlení přináší mj. rozhovor s architektkou Janou Mastíkovou. Ta říká bez nadsázky: „I na dvanácti metrech čtverečních se dá vymyslet hezká ložnice.“