Topkou zavržená Chalánková prošla o pět hlasů, v 2. kole jasně vyhrála

VOLBY NA PROSTĚJOVSKU

Topkou zavržená Chalánková prošla o pět hlasů, v 2. kole jasně vyhrálaAKTUALIZOVÁNO
Jitka Chalánková Foto:

Foto: Jan Zatorsky

1
Domov
Echo24
Sdílet:

Senátorkou za Prostějov bude v následujícím šestiletém období bývalá poslankyně Jitka Chalánková. Ta kandidovala jako nezávislá poté, co její kandidaturu na jaře nepodpořila TOP 09, kterou do roku 2017 zastupovala v Poslanecké sněmovně. Se ziskem 60 % hlasů porazila vítězku prvního kola a současnou senátorku Boženu Sekaninovou z ČSSD.

Bývalá poslankyně se do druhého kola dostala nejtěsnějším rozdílem ze všech uchazečů o Senát – od třetí Ireny Blažkové z hnutí ANO ji dělilo pouhých 5 hlasů. Sekaninová první kolo přesvědčivě vyhrála se ziskem 18,68 % hlasů.

Sekaninová v Senátu končí po 12 letech. Dosavadní místopředsedkyně senátorského klubu ČSSD v horní komoře působila jako předsedkyně stálé komise Senátu pro práci Kanceláře Senátu a členka stálé komise pro rozvoj venkova Byla také členkou výboru pro zdravotnictví a sociální politiku.

O výbor pro zdravotnictví projevila zájem i Chalánková, která se dlouhodobě angažuje v případech ochrany dětí – známá je její podpora dětí Michalákových, odebraných české matce žijící v Norsku. V Senátu se chce Chalánková dále zaměřit na podporu seniorů nebo ochranu českých národních zájmů.

Chalánková získala podporu politiků napříč politickým spektrem, ze členů Parlamentu pro její zvolení vystoupili zástupci ODS Václav Klaus ml. a Miloš Vystrčil, podporu získala také od předsedy Národní rady osob se zdravotním postižením Václava Krásy. Po sečtení výsledků prvního kola doporučil její volbu i bývalý spolustraník Miroslav Kalousek. „Blahopřeji nezávislé kandidátce Jitce Chalánkové k postupu do 2. kola senátních voleb v obvodě Prostějov. V souboji s kandidátkou vládní ČSSD si jistě zaslouží podporu celé demokratické opozice,“ napsal lídr poslanců strany na sociální síti.

Oficiální podpory své bývalé strany se naopak Chalánková nedočkala. Z TOP 09, jejíž byla dlouholetou členkou a místopředsedkyní, vystoupila v červnu letošního roku poté, co ji strana neposvětila její senátní kandidaturu. Stalo se tak navzdory tomu, že TOP 09 na Prostějovsku vlastního kandidáta nepostavila. Příčinou odchodu byly podle zvolené senátorky i neshody s tzv. liberálním křídlem strany, která se podle Chalánkové odklonila od původního konzervativního zaměření. „Některé postoje jsou v konzervativní straně nepřijatelné. Jsou věci staletími prověřené, o kterých se prostě nehlasuje,“ uvedla tehdy Jitka Chalánková pro deník Echo24.

Bývalí spolustraníci Chalánkové vyčítali její mediální vystupování, podle předsedy strany Jiřího Pospíšila v médiích vytvářela negativní dojem o svých spolustranících.

Živý přenos Živý přenos ukončen Čekáme
Ostatní online zpravodajství   

20:43 Děkujeme za pozornost online zpravodajství Echo24. Pro tuto chvíli se se čtenáři loučíme.

19:42 ČSSD přijde po neúspěchu ve volbách o miliony, ODS si polepší

Nynější senátní volby budou znamenat propad příjmů z každoročních státních příspěvků za mandáty hlavně pro ČSSD, která přijde o miliony korun. Nejvíce si naopak polepší stranická pokladna ODS. Sociální demokraté přijdou zhruba o polovinu dosavadních příspěvků. Proti stavu po minulých senátních volbách jde asi o 11 milionů korun ročně. Občanští demokraté si polepší asi o pět milionů korun.

19:40 Hrad se k výsledkům voleb vyjádří až v pondělí

Prezident Miloš Zeman v sobotu večer nechtěl výsledek voleb komentovat. „Pan prezident se vyjádří v pondělí v pořadu 20 minut Radiožurnálu,“ sdělil deníku Echo24 bez dalších podrobností mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček.

18:53 Nejméně hlasů ke zvolení senátorem potřeboval Sulovský (Ostravak)

Nejméně hlasů potřeboval dnes ke zvolení senátorem Leopold Sulovský (Ostravak). Stačilo mu jich 4906, což je méně, než kolik jich dostali poražení v dalších 17 obvodech. Nejvíce hlasů ve volebním finále posbíral diplomat Pavel Fischer (nezávislý), dostal jich 14 919.

18:25 Podle Štěcha nabírá ODS na síle, opozice jí prospívá

Občanská demokratická strana (ODS) po letech propadu nabírá na síle, což svědčí o tom, že její přítomnost v opozici vnímají voliči pozitivně. Ve svém vyjádření k výsledkům senátních voleb to uvedl předseda horní parlamentní komory Milan Štěch (ČSSD). Poděkoval všem voličům, kteří přišli volit v prvním i v druhém kole.

18:15 ČSÚ čeká na poslední volební zápis

Český statistický úřad (ČSÚ) uvedl, že je sečteno 100 % okrsků, statistici však stále čekají na poslední zápis z volebních místností.

18:06 Výsledky senátních voleb byly známy asi za tři hodiny

Všechny výsledky letošního senátního finále byly v sobotu známy asi za tři hodiny od uzavření volebních místností. První výsledky byly zveřejněny dnes ve 14:15. Na volebním webu se objevily hned ze tří okrsků – v Hronově na Náchodsku, v Železném Brodu na Jablonecku a v Jesenci na Prostějovsku. Údaje z posledního okrsku byly známy v 17:08.

18:05 Do Senátu se dostalo nejméně žen v historii

V letošních senátních volbách byly zvoleny jen dvě ženy, to je nejméně od vzniku Senátu. Před dvěma roky se do horní komory naopak dostalo rekordních šest senátorek – pokud se tedy nepočítají vůbec první volby v roce 1996, kdy se vybíralo všech 81 členů Senátu a zvoleno bylo devět žen; šest senátorek bylo zvoleno také v roce 2006.

18:03 Druhá nejnižší volební účast v historii Senátu

Poslední dvoje volby do Senátu zaznamenaly nejnižší volební účast. Letos dorazilo k 2. kolu voleb jen 16,49 % voličů. V roce 2016 jich přišlo ještě méně, a to 15,38 %.

17:51 Starostové a nezávislí chtějí mít předsedu Senátu

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN), které má se 16 členy nejsilnější senátorský klub stejně jako ODS, také hodlá usilovat o křeslo předsedy této parlamentní komory. Druhou nejvyšší ústavní funkci by měl zastávat zkušený a pracovitý člověk, který bude hájit demokratické hodnoty, sdělil ČTK předseda senátorského klubu STAN Jan Horník. Jméno zatím neřekl.

17:34 Jaroslav Kubera (ODS) už nebude teplickým primátorem

Dosavadní místopředseda Senátu a teplický primátor Jaroslav Kubera na tiskové konferenci ODS po vyhlášení výsledků voleb oznámil, že už nebude teplickým primátorem. „Utajili jsme v Teplicích koaliční vyjednávání. A já nebudu primátorem, a to bez ohledu na to, jak dopadly senátní volby,“ řekl Kubera.

17:28 Kubera zdůraznil, že uspěl bez používání sociálních sítí

„Zvítězil jsem bez Facebooku. Dá se zvítězit i bez něj. Naopak mě uráží, že spousta tuzemských i zahraničních politiků diskutuje prostřednictvím Facebooku a Twitteru. Byla to moje poslední kampaň,“ řekl na tiskové konferenci ODS místopředseda Senátu Jaroslav Kubera, který obhájil mandát senátora.

17:26 Babiš: Volby pro ANO dopadly mizerně, dvoukolový systém je nesmysl

„Dopadli jsme mizerně, ale upřímně to pro mě není nic moc nečekaného, počítal jsem s tím… Senát prostě neumíme. Tenhle volební systém nám nesedí. Všechny tradiční politické strany se často spojují a ve druhém kole jdou proti nám,“ soudí ministerský předseda. Senátní volby navíc nechalo vedení hnutí na krajských organizacích a nevěnovalo jim takovou pozornost jako obecním volbách, v nichž ANO posílilo, zdůraznil Babiš. „Volební účast opakovaně vyjádřila názor lidí na Senát. Jen to potvrzuje, že dvoukolový systém je v dnešní době nesmyslný a je potřeba ho změnit na jednokolový,“ uvedl Babiš.

17:05 Primátor a senátor Nwelati (ODS) nevidí problém v kumulování funkcí

Senátorem za Mladou Boleslav se stal její primátor Raduan Nwelati (ODS). V sobotním druhém kole senátní volby porazil starostu Kosmonos Jiřího Müllera (ANO). Pro Nwelatiho, který se chce v Senátu věnovat mimo jiné zjednodušení legislativy, hlasovalo 61,96 procenta voličů. V prvním kole získal Nwelati 33,86 procenta hlasů, Müller obdržel 17,9 procenta. Mladoboleslavský primátor Nwelati, který by měl město vést i v příštích čtyřech letech, nevidí problém v zastávání funkce primátora i senátora zároveň. Je to podle něj výhoda a také situace, v níž neztratí kontakt s realitou. „Člověk musí mít kolem sebe tým lidí, na které se může spolehnout a kteří mu pomáhají,“ uvedl Nwelati.

16:55 „Nepovažujeme to za nějakou velkou katastrofu,“ reaguje na neúspěch Brabec (ANO)

„Trochu jsme s tím počítali. Byl bych rád, kdybychom získali jednoho, dva senátory. Je tam určité vyvažování mezi Senátem a sněmovnou. Není to nic nového, ani překvapivého. Je to mizerný výsledek pro hnutí ANO, to nebudu bagatelizovat. Pokud k tomu nejsou nějaké další volby, jako třeba komunální, mají volby nízkou účast, až na hranici legitimity. Strany a hnutí by měly uvažovat o případnou změnu volby na jednokolovou,“ řekl vicepremiér Richard Brabec (ANO). Podle něj nemělo na volby žádný vliv to, že předseda hnutí Andrej Babiš (ANO) k volbám nešel a odletěl na dovolenou k moři.

16:35 Předsedou Senátu by mohl být Kubera (ODS)

Šéfem senátního klubu ODS by měl zůstat Miloš Vystrčil. Pokud bude frakce ODS nejsilnější, mohla by na šéfa Senátu navrhnout dosavadního místopředsedu horní komory Jaroslava Kuberu. Novinářům to v sobotu odpoledne řekl dosavadní šéf senátního klubu občanských demokratů Miloš Vystrčil. Podle něj by klub mohl mít víc než 16 členů. Strana bude jednat o spolupráci i se zvolenými senátory, které podpořila. „Pokud budeme nejsilnějším klubem, tak potom by náš klub měl nominovat předsedu Senátu a mělo by tomu odpovídat i zastoupení ve výborech, komisích a dalších orgánech Senátu,“ dodal Vystrčil.

16:32 Podle Pospíšila je výsledek TOP 09 ve volbách solidní

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil pokládá výsledek senátních voleb pro svoje uskupení za solidní. V rozhovoru s ČTK ocenil, že mandát získal člen TOP 09 Herbert Pavera a dále Mikuláš Bek v Brně a Pavel Fischer v Praze, které TOP 09 podporovala. Už v prvním kole se do Senátu dostal i Jiří Drahoš, vedle dalších stran i s podporou TOP 09.

16:13 Vítězem senátních voleb je ODS, levicové strany propadly

Vítězem letošních senátních voleb se letos stala ODS. Z jedenácti jejích finalistů bylo zvoleno deset, bude tak mít 16 senátorů stejně jako KDU-ČSL. Vládní ANO a ČSSD získaly jen po jednom senátorovi a v hodní komoře parlamentu dohromady obsadí 20 křesel.

16:03 Hermana těší, že bude Senát poprvé v historii bez komunistů

„Mám obrovskou radost z jedné věci, a to, že poprvé v historii máme Senát bez komunistů. To je dobrá zpráva,“ řekl na tiskové konferenci místo předseda křesťanských demokratů. Herman také poděkoval úspěšnému kandidátu za ODS Teclovi, který jej porazil. Dodal, že demokracie vždycky zvítězí.

16:01 KDU-ČSL obhájila dva mandáty ze tří

„Ve finále je důležité, že voliči rozhodli, že posílí Senát. Odvedli jsme maximum toho, co se dalo. Poděkování patří i těm, kteří volili kandidáty jiných stran v tom smyslu, že vůbec přišli k senátním volbám,“ uvedl na tiskové konferenci KDU-ČSL předseda strany a neúspěšný kandidát do Senátu Pavel Bělobrádek.

15:59 Za ANO uspěl jediný kandidát – Adámek na Šumpersku

Novým senátorem za Šumpersko byl zvolen ředitel šumperské nestátní neziskové organizace Pontis Miroslav Adámek (ANO). Porazil dosavadního senátora a šumperského starostu Zdeňka Brože (za KDU-ČSL).

15:47 V Brně drtivě zvítězil rektor Bek (za STAN)

Novým brněnským senátorem se stal rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek (za STAN, s podporou dalších stran). Ve finále s 72,4 procenty hlasů podle očekávání porazil bývalého ředitele Českého rozhlasu Brno Jaromíra Ostrého (ANO).

15:43 KSČM neuspěla, v Senátu nebude mít žádného zástupce

Komunistická strana Čech a Moravy (KSČM) nebude mít poprvé od roku 1996 žádného zástupce v horní parlamentní komoře. Její kandidátka na Karvinsku, bývalá poslankyně Milada Halíková prohrála ve druhém kole senátních voleb na Karvinsku s bohumínským starostou Petrem Víchou (ČSSD). Ten se stal zároveň jediným kandidátem vládní ČSSD, který uspěl v letošních senátních volbách.

15:40 V Mladé Boleslavi se do Senátu dostal Nwelati (ODS)

Senátorem za Mladou Boleslav se stal tamní primátor Raduan Nwelati (ODS). Ve druhém kole senátní volby porazil starostu Kosmonos Jiřího Müllera (ANO). V prvním kole získal Nwelati 33,86 procenta hlasů, Müller obdržel 17,9 procenta. Volební účast v letošním prvním kole představovala 45,66 procenta. O senátorské křeslo se letos v tomto obvodu ucházelo sedm kandidátů.

15:39 V Praze 8 zvítězil Pirát Wagenknecht

Novým senátorem za Prahu 8 se stal někdejší náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht (za Piráty). Ve druhém kole senátních voleb dnes porazil přednostu ortopedické kliniky nemocnice Na Bulovce Pavla Dungla (za TOP 09). O křeslo v horní parlamentní komoře se v obvodu ucházelo 16 kandidátů.

15:38 Senátorem za Benešovsko bude Hraba (za STAN)

Senátorem za Benešovsko se stal místostarosta Říčan u Prahy Zdeněk Hraba (za STAN). V druhém kole senátní volby porazil politologa Jiřího Kozáka (ODS). V prvním kole získal Hraba 20,93 procenta hlasů, Kozák obdržel 17,29 procenta. K volbám v prvním kole přišlo letos 49,73 procenta voličů. O post senátora se letos ucházelo v tomto obvodu 11 kandidátů.

15:37 Na Břeclavsku zvítězil Koštial (ODS)

Novým senátorem za Břeclavsko bude mikulovský starosta Rostislav Koštial (ODS). V souboji vinařů porazil sommeliéra Libora Nazarčuka (ANO) z Břeclavi.

15:35 Jediným úspěšným kandidátem TOP 09 se stal Pavera

Novým senátorem za Opavsko se stal starosta Bolatic a bývalý poslanec Herbert Pavera (TOP 09). Ve finále porazil učitelku Simonu Horákovou (ANO).

15:34 Litoměřickým senátorem se stal starosta Chlupáč (ODS)

Senátorem za Litoměřice se stal litoměřický starosta Chlupáč (ODS). V druhém kole senátní volby porazil lékaře Ondřeje Štěrbu (ANO). O křeslo v horní parlamentní komoře se v tomto obvodu letos ucházelo devět kandidátů. Chlupáč získal v prvním kole 24,50 procenta hlasů, Štěrba získal 19,53 procenta. Účast v prvním kole byla 42,2 procenta.

15:30 V Českých Budějovicích zvítězil Faktor (BEZPP)

Senátorem za Českobudějovicko se stal podnikatel Ladislav Faktor, jenž se o křeslo v horní komoře ucházel jako nezávislý kandidát. Dosavadní senátor Jiří Šesták (za STAN) mandát v dnešním druhém kole senátních voleb neobhájil. O křeslo v horní parlamentní komoře se v obvodu ucházelo celkem osm kandidátů.

15:29 Ostravským senátorem bude nadále horolezec Sulovský (Ostravak)

Ostravským senátorem bude nadále horolezec a podnikatel Leopold Sulovský (Ostravak). Ve finále v sobotu porazil majitele cukrárny Ivo Gondeka (ANO)

15:28 Bývalý prezidentský kandidát Hilšer se stal senátorem

Novým senátorem za Prahu 2 se stal bývalý prezidentský kandidát Marek Hilšer za vlastní hnutí nazvané Marek Hilšer do Senátu (MHS). Ve druhém kole senátních voleb porazil dosavadního senátora Libora Michálka (za Piráty), který tedy v horní parlamentní komoře končí. O senátorské křeslo se v obvodu ucházelo celkem devět kandidátů.

15:26 Hamáček (ČSSD): Získat zpět důvěru voličů je běh na dlouhou trať

„Výsledek mě samozřejmě netěší. Není to nic nového. Pouze to potvrdilo informaci, kterou máme od parlamentních voleb. Politická situace je jiná a získat zpět důvěru voličů je běh na dlouhou trať. Sociální demokracii čeká hodně práce a prosazování politického programu. Strana má dvě možnosti. Buď nastoupí cestu, ke kterou jsme dostali mandát od členské základny na sjezdu, nebo se začne utápět v potížích sebe samé. Diskuze patří na stranickou půdu, nikoliv do médií. Strana by měla táhnout za jeden provaz,“ řekl předseda ČSSD Jan Hamáček na tiskové konferenci. Sociální demokraté získali post pouze jednoho senátora.

15:20 Na Jablonecku obhájil senátorské křeslo Zeman (ODS)

Senátorské křeslo za Jablonec obhájil dosavadní senátor Jaroslav Zeman (ODS). V dnešním druhém kole senátní volby porazil právničku Michaelu Tejmlovou (Senátor 21). V tomto obvodu letos usilovalo o senátorský post sedm kandidátů. Zeman získal v prvním kole 34,31 procenta, Tejmlová 22,21 procenta hlasů. V prvním kole přišlo k volbám 44,38 procenta voličů.

15:18 V Prostějově zvítězila Chalánková

Za Prostějovsko byla zvolena bývalá poslankyně Jitka Chalánková (dříve TOP 09). Ve finále porazila dosavadní senátorku ČSSD Boženu Sekaninovou. Chalánkovou podpořila před 2. kolem senátních voleb například ODS, konkrétně například předseda senátorského klubu Miloš Vystrčil nebo Václav Klaus ml.

15:16 Červíček (ODS) porazil předsedu KDU-ČSL Bělobrádka

Senátorem za Náchodsko se stal bývalý policejní prezident Martin Červíček (ODS). Ve druhém kole senátní volby porazil předsedu KDU-ČSL Pavla Bělobrádka. V prvním kole získal Bělobrádek 26,62 procenta hlasů, Červíček dostal 26,49 procenta. Volební účast v prvním kole byla 46,58 procenta. O křeslo v Senátu se v tomto obvodu letos ucházelo šest kandidátů.

15:14 Udženiju úspěch ODS ve volbách překvapil

„Nevěřila jsem, že uspějeme v takovém počtu. Doufali jsme a věřili, že naši voliči přijdou. To překvapení, že jsme tak uspěli, je milé. Vypadá to, že budeme nejsilnější senátorský klub. Nesmíme zapomenout, že jsme podporovali ještě čtyři senátory, kteří nebyli v našich barvách. Uvidíme, jak ta vyjednávání dopadnoum“ řekla v rozhovoru pro Českou televizi 1. místopředsedkyně občanských demokratů.

15:10 Křeslo senátora v Teplicích obhájil Kubera (ODS)

Senátorské křeslo za volební obvod Teplice obhájil opět dosavadní senátor a teplický primátor Jaroslav Kubera (ODS). V druhém kole senátních voleb porazil ředitele teplického gymnázia Zdeňka Bergmana (Senátor 21). V prvním kole se o post senátora v tomto obvodu ucházelo devět kandidátů.

15:08 V Třebíči uspěla Žáková (STAN)

Senátorkou za Třebíčsko se stala starostka Koněšína Hana Žáková (STAN). Ve finále v sobotu porazila notáře Miroslava Michálka (ANO). Vyhrála nad ním už před týdnem v prvním kole, stejně jako nad dalšími sedmi kandidáty. V Senátu chce najít podporu všech senátorů, aby tlačili na vládu, aby stát dostavěl pátý a šestý blok jaderné elektrárny Dukovany. „Aby se začala konečně naplňovat energetická koncepce státu, protože pokud tak nebude, hrozí nám, že tady nebude stát jaderná elektrárna Dukovany nebo jakékoli další bloky,“ řekla Žáková. V Senátu ji láká výbor pro regionální rozvoj a organizační výbor.

15:07 Senátorem za Sokolovsko se stal Balatka (STAN)

Novým senátorem za Sokolov se stal geodet a bývalý krajský zastupitel Miroslav Balatka (STAN). Ve druhém kole senátních voleb dnes porazil místostarostku Sokolova Renatu Oulehlovou (ANO). O křeslo v horní parlamentní komoře se v obvodu ucházelo devět kandidátů.

15:05 Ve Zlíně obhájil mandát lidovec Kunčar

Senátorem za Zlínsko zůstane uherskobrodský starosta Patrik Kunčar (KDU-ČSL). Ve finále v sobotu po čtyřech letech znovu porazil bývalého zlínského hejtmana Lukáše (za Soukromníky). Kunčar vyhrál už před týdnem první kolo voleb, získal 33,39 procenta hlasů. druhý Lukáš dostal 27,21 procenta voličů.

15:03 „Zaostali jsme za očekáváním,“ řekl Bělobrádek

„Zaostali jsme za očekáváním. Neobhájíme ani tři mandáty. Na druhou stranu je to realita a musíme to brát sportovně. Je to tím, že tento okrsek byl vždycky pravicový. ODS ho držela držela dlouhodobě,“ řekl neúspěšný kandidát do Senátu a předseda KDU-ČSL v rozhovoru pro ČT24. Podle svých slov chce pokračovat ve své práci v Poslanecké sněmovně.

14:58 Senátorem za Chrudimsko bude Tecl (ODS), porazil Hermana (KDU)

Senátorem za Chrudimsko bude podle propočtů ČTK starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl (ODS). V druhém kole senátních voleb porazil exministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL).

14:56 Chalánková na Prostějovsku výrazně vede

Jitka Chalánková (BEZPP), bývalá poslankyně TOP 09, která na jaře ze strany vystoupila a ta ji odmítla v kampani do Senátu podpořit, pravděpodobně na Prostějovsku zvítězí. Po sečtení 82 % okrsků vede s 60 %, zatímco Božena Sekaninová (ČSSD) má 40 %.

14:55 Senátorem za Domažlicko se stal Karpíšek (ODS)

Novým senátorem za Rokycansko se stal starosta Vejprnic Pavel Karpíšek (ODS). Ve druhém kole senátních voleb porazil dosavadní členku horní komory Miladu Emmerovou (ČSSD), která tedy mandát neobhájila. O křeslo v horní parlamentní komoře se v obvodu ucházelo celkem osm kandidátů.

14:53 V Praze 12 zvítězil Pavel Fischer

Novým senátorem za Prahu 12 se stal někdejší diplomat a bývalý prezidentský kandidát Pavel Fischer, který se o místo v horní komoře ucházel jako nezávislý kandidát. V sobotním druhém kole senátních voleb porazil bývalou ředitelku České inspekce životního prostředí Evu Tylovou (za Piráty). O křeslo v horní parlamentní komoře se v obvodu ucházelo celkem osm kandidátů.

14:45 Bělobrádek už se na jaře nebude ucházet o post šéfa KDU-ČSL

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek na březnovém sjezdu strany už nebude kandidovat do čela lidovců. Ve vrcholné lidovecké funkci skončí bez ohledu na výsledek senátních voleb, v nichž kandiduje na Náchodsku. Bělobrádek uvedl, že delegátům celostátní konference sdělil své rozhodnutí ještě před začátkem sčítání hlasů v senátních volbách. S jejich výsledkem odchod z čela KDU-ČSL nespojuje. Své rozhodnutí zdůvodnil tím, že po osmi letech svého předsednictví cítí, že lidovci potřebují nový impuls.

14:40 Průběžné sčítání ukazuje příznivý vývoj pro ODS

Prozatímní průběžné výsledky nastiňují příznivý vývoj pro občanské demokraty. Poměrně jasně zatím vedou Martin Červíček na Náchodsku, Ladislav Chlupáč na Litoměřicku, Raduan Nwelati na Mladoboleslavsku, Jan Tecl na Chrudimsku či Rostislav Koštial na Břeclavsku.

14:35 V Praze jasně vedou Fischer a Hilšer

V Praze 2 a 12 vedou bývalí prezidentští kandidáti Pavel Fischer a Marek Hilšer. Mají oba přes 80 procent hlasů.

14:32 V Náchodě vede Červíček

V Náchodě sečteno více než 40 %, současného předsedu lidovců Pavla Bělobrádka poráží bývalý policejní prezident Martin Červíček za ODS, vede s výsledkem 57,36 % hlasů.

14:29 Na Chrudimsku vede Tecl, pravděpodobně porazí Hermana

Po sečtení necelých 30 % okrsků vítězí na Chrudimsku kandidát ODS a zastupitel Vysočiny Jan Tecl, má 62 % hlasů. Poráží tak bývalého ministra kultury Daniela Hermana.

14:06 Babiš volit nešel, místo toho odletěl k moři

Premiér Andrej Babiš (ANO) si ve druhém kole senátních voleb nevybral. Mám dlouhodobě naplánovanou zahraniční cestu, na kterou po poledni odjíždím a navíc v mém obvodu nekandiduje v druhém kole kandidát hnutí ANO, takže tentokrát nepůjdu k volbám,” uvedl v pátek pro server Novinky Babiš. Ten odjel se svou rodinou navštívit svou dceru, která studuje v zahraničí. Manželka Babiše Monika se později pochlubila na svém Instagramu fotografiemi od moře.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Už se nám po Vivi moc styskalo😢❤️ #visiting #daughter #happy #tobetogether

A post shared by Mona (@monikababisova) on

14:00 Volební místnosti se uzavřely, sčítání začalo

Přesně ve 14 hodin se zavřely volební místnosti v celé České republice. Jednotlivé okrskové komise nyní sčítají hlasy. Výsledek voleb se očekává nejpozději kolem 17. hodiny.

13:55 ČSÚ se chystá na sčítání hlasů

13:50 Zahradil (ODS) se vymezil proti kandidátům KDU-ČSL

Europoslanec Jan Zahradil (ODS) na Twitteru napsal, že „drží palce všem kandidátům za ODS ve 2. kole“ a zároveň přiložil fotku předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka a místopředsedy též strany Daniela Hermana, kteří se oba ucházejí o senátorská křesla. Na fotografiích jsou s šéfem Sudetoněmeckého krajanského sdružení Berndem Posseltem (CSU).

13:45 Volební účast je nízká

I druhý den letošního finále senátních voleb provází malý zájem voličů. Volební účast se kolem 11:00 pohybovala většinou kolem deseti až 15 procent, větší je jen výjimečně. V pátek přišla volit v průměru zhruba desetina oprávněných voličů, v sobotu chodili v některých okrscích hlasovat jen jednotlivci. Z volebních místností nebyly hlášeny žádné incidenty.

13:30 Čtěte komentář: Zvolíme Zemanova zástupce

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Rozhodlo pět hlasů. TOP 09 o ni neměla zájem, Chalánková i tak pronikla do druhého kola

Sdílet:

Hlavní zprávy

domov
×

Podobné články