Rok od největší demonstrace. Přes čtvrt milionu lidí protestovalo proti Babišovi
FOTOGALERIE UVNITŘ
Přesně před rokem, 23. června 2019, se na pražské Letenské pláni odehrála největší demonstrace v dosavadních dějinách České republiky. V tuzemské metropoli se podle mobilního operátora T-Mobile sešlo 283 000 lidí, kteří demonstrovali proti vládě – zejména jejímu předsedovi Andreji Babišovi (ANO) a tehdy nově jmenované ministryni spravedlnosti Marii Benešové (za ANO, dříve ČSSD). Lidé požadovali jak její demisi, tak i demisi vlády.
Sdružení Milion chvilek, v jehož čele stojí nyní sedmadvacetiletý Mikuláš Minář, pořádalo demonstrace proti Babišovi v Praze a zároveň dalších městech už v roce 2018. V loňském roce spolek uspořádal řadu demonstrací, impulzem pro vlnu protestních akcí byla dubnová demise ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO) a jmenování jeho nástupkyně, jíž se stala poradkyně prezidenta Miloše Zemana pro justici Marie Benešová. Stalo se tak v době, kdy žalobci informovali o návrhu na podání obžaloby v kauze Čapí hnízdo, která se týká i premiéra Babiše.
První shromáždění se konalo loni 29. dubna, jen den předtím, než prezident Miloš Zeman jmenoval Benešovou ministryní. Na Staroměstské náměstí dorazilo asi 15 000 lidí, další tisíce přišly na shromáždění v několika krajských městech. O týden později přišlo do centra Prahy přes 20 000 demonstrantů, třetí protest proti Benešové a Babišovi se konal 13. května a více něž 20 000 lidí zaplnilo Staroměstské náměstí i ústí přilehlých ulic, tisíce lidí se připojily o v dalších městech.
Další demonstrace, která se soustředila na kritiku Babiše, se konala 21. května na Václavském náměstí. Organizátoři odhadli účast na 50 000 lidí. O týden později svolal Milion chvilek demonstrace ve dvou stovkách měst.
Předzvěstí obří demonstrace na Letenské pláni byla demonstrace za demisi Babiše a Benešové na Václavském náměstí v Praze, které se 4. června 2019 podle pořadatelů účastnilo zhruba 120 000 lidí. Podle Babiše ale policie odhadla jejich počet na 90.000. O týden později, 11. června, se konaly protesty znovu jen v regionech.
Následovala první letenská demonstrace. Na nejmohutnější veřejné shromáždění po listopadu 1989 dorazilo podle organizátorů na 250 000 lidí. Podle údajů mobilního operátora T-Mobile to bylo až 283 000 demonstrantů, policie operovala s číslem kolem 200 000 demonstrantů.
Podobný počet lidí dorazil na Letnou také loni 16. listopadu (policie uváděla 250 000 účastníků, T-Mobile 257 000). Na demonstraci Milion chvilek vyzval Babiše, aby odstoupil do 31. prosince, pokud neodvolá ministryni Benešovou a nezbaví se holdingu Agrofert.
Milion chvilek na druhé letenské demonstraci představil novou výzvu, jež obsahuje tři body, které mají platit i v budoucnu, ne jen po dobu Babišovy vlády a úřadování prezidenta Miloše Zemana. Signatáři chtějí politiky, kteří respektují demokratická pravidla a instituce či nejsou ve střetu zájmů. Chtějí být občany, kteří se zajímají o stav společnosti a chtějí žít v zemi, v níž se daří svobodě a spravedlnosti. Výzvu zatím podepsalo přes 218 000 lidí.
Na zatím posledních demonstracích proti vládě se počátkem tohoto měsíce ve městech po celém Česku sešly stovky lidí. Demonstranti se mezi sebou snažili dodržovat rozestupy, aby nedali záminku kvůli koronavirové krizi k případnému rozpuštění shromáždění. Největší demonstrace pořádaná spolkem Milion chvilek se konala na pražském Staroměstském náměstí, kam přišlo podle odhadu ČTK kolem 1500 lidí. Organizátoři i jejich hosté ve svých vystoupeních kritizovali vládu za chyby v krizi kolem pandemie nového koronaviru, vládě ale také vyčítali nedostatečný boj proti suchu nebo střet zájmů Babiše. Lidé také poděkovali předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi (ODS) za cestu na Tchaj-wan.