Facebook zablokoval poslanci Klausovi osobní profil

Složitost svobody slova

Facebook zablokoval poslanci Klausovi osobní profilNOVÉ
Václav Klaus ml. Foto:

Foto: Facebook Václava Klause

1
Domov

jhr Echo24

Poslanci za občanskou demokracii Václavu Klausi ml. byl na 24 hodin zablokován osobní účet na Facebooku. „Tohle je poprvé, kdy se nemohu přes zprávy dorozumět se známými,“ sdělil šéf školského výboru deníku Echo24. Podle něj se patrně jedná o výsledek práce uživatelů, kteří nahlásili jeden z jeho příspěvků jako závadný. Klaus ml. se přitom zrovna chystá předložit návrh zákona, který by až na úplné výjimky garantoval naprostou svobodu slova na internetu.

K zablokování došlo po Klausově nedělním vystoupení v diskuzním pořadu televize Prima, kde mj. mluvil o svém chystaném návrhu proti cenzuře jiných názorů na sociálních sítích a internetu. „Byl mi zablokován osobní účet na Facebooku, takže nemůžu ani na svůj veřejný účet přidávat statusy, odpovídat na zprávy, nic. Vzali si nějaký čtyři týdny starý status nějaké paní o Chemnitzu, který jsem sdílel, nebo něco takového,“ řekl poslanec ODS pro Echo24. Na jeho účtu se ale nic za hranou nenachází, myslí si Klaus mladší.

Jedná se o první případ, kdy došlo k zablokování celého jeho profilu. „Předtím mi několikrát sebrali nějakou zprávu a pak ji zase vyvěsili, ale tohle bylo skutečně poprvé,“ uvedl Klaus mladší. „Bohužel ta časová následnost potom, co jsem informoval o zákonu o svobodě slova, vypadá dost divně. Nemyslím si, že to bylo nějaké rozhodnutí přímo dotyčných sociálních sítí. To spíš vybudilo aktivitu udavačů, kteří například brousili a udávali 68 typů příspěvků a u jednoho jim to vyšlo,“ řekl.

Klaus ve středu představí první verzi legislativního opatření, s nímž přišel v minulých dnech a jež by mělo zaručovat takřka úplnou svobodu slova na síti. Nelíbí se mu iniciativa Evropské komise a některých evropských zemí dosáhnout toho, aby internetové firmy jako Facebook nebo Google mazaly příspěvky nahlášené jako nenávistné. V Klausově pojetí by měly být odstraňovány jen statusy, které vybízejí ke genocidě. V opačném případě by podle něj byla ohrožena svoboda slova.

„Svoboda slova je jedním ze základů naší civilizace. Lidé mají právo sdělovat své názory, chytré i hloupé, inspirativní i provokativní. Hranice je velmi tenká,“ uvedl Klaus. Svobodný internet je podle něho důležitou součástí svobody slova.

Čtěte také: Krocení Facebooku a spol. Klaus ml. (ODS) chystá předlohu o svobodě slova na internetu

„Na Klubu ODS jsme to ještě neprojednávali“

„První verzi budu mít hotovou ve středu, takže ji přinesu na klub a budu se pro návrh snažit získat podporu,“ uvedl poslanec ODS. Podporu hledá i mezi dalšími stranami. „Řada poslanců, kteří jsou mi bližší, to podporují. Na klubu jsme to ještě neprojednávali. Uvidíme, jak se k tomu postaví vedení,“ zakončil Klaus mladší.

Volnosti projevu se dotkl taktéž ve svém pravidelném komentáři na serveru Novinky.cz. „Lidská svoboda není nějaký prostředek k dosažení vyšších společenských cílů. Je to nejvyšší společenský cíl sám,“ napsal Klaus. Podle něj však v České republice nastupují intence, které chtějí řadu názorů, ať už více či méně kvalifikovaných, vyřadit z veřejné diskuze. „Přitom principem je, ať každý publikuje, co chce (s výjimkou extrémů jako výzev ke genocidě), a to vytvoří košatý a demokratický veřejný prostor, kde zaznějí různé hlasy – střetnou se. Často tvrdě. A lidé si udělají názor,“ uvedl.

Čtěte také: Jako za komunismu? Klaus ml. přirovnal tlak EU na Maďarsko k situaci Československa v roce 1968

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.