1 Islám v Rusku

Do 15 let bude třetina Ruska islámská, tvrdí muslimský duchovní

, NOVÉ

Témata: , , ,

Kolem třiceti procent ruské populace bude do patnácti let praktikovat islám. Tvrdí to nejvyšší islámský vůdce na území Ruska s odkazem na poslední demografické trendy. Muslimové nyní tvoří mezi 10 až 14 procenty s celkovým odhadovaným počtem až 20 milionů věřících.

Regiony Ruska, v nichž je většina obyvatel muslimů, jako jsou republiky Tatarstán či Zakavkazsko, zároveň mají jedny z největších průměrných porodností, píše server The Moscow Times. „Podle odhadů expertů vzroste do dekády a půl podíl muslimů v ruské populaci na třicet procent,“ tvrdí Ravil Gainutdin, mluvčí rady muftíů, skupiny, která v Rusku reprezentuje islámskou komunitu.

„Tento vývoj demografie znamená, že do budoucna bude potřeba v ruských největších městech vybudovat desítky nových mešit,“ uvedl Gainutdin v pondělí ve Státní dumě. Arcikněz Ruské pravoslavné církve Dmitri Smirnov souhlasí a předpokládá, že do roku 2050 nezbudou žádní rodilí Rusové. „Už je moc pozdě tento průběh a vývoj demografie zvrátit,“ uvedl pro rozhlasovou stanici Govorit Moskva.

Rusko je sice s více než 140 miliony obyvatel jedním z nejlidnatějších států na světě, ale vzhledem ke své rozloze (přes 17 milionů kilometrů, nejvíc na světě) má velmi malou hustotu zalidnění. Podle údajů Světové banky sice porodnost mírně stoupá, přesto však zůstává pod úrovní 2,0 dítěte na ženu, což znamená, že populace bude stárnout.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Echo Komplet

2 999 Kč

Získejte to nejlepší za méně jak 40% ceny! Díky tomuto balíčku si užijete unikátní web bez reklam EchoPrime, denní komentáře Echo24 a Týdeník Echo jak v digitální, tak v tištěné podobě

Více info
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.