„Vánoční trhy jsou zábava, ne nákupy.“ Havlíček hájí zavření, proti je i Prymula

UZAVŘENÍ TRHŮ

„Vánoční trhy jsou zábava, ne nákupy.“ Havlíček hájí zavření, proti je i Prymula
Prodeje na adventních trzích jsou od pátečních 18.00 v celé republice zakázané. Foto: Petr Podaný
2
Domov
Echo24
Sdílet:

Končící ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček si trvá na tom, že adventní trhy musí zůstat zavřené. Lidé tam podle něj chodí především za zábavou, nikoliv po nákupech. Navíc režim v prostorách trhu lze jen obtížně kontrolovat, nechal se slyšet v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News. Jeho oponent v diskuzi, šéf hnutí STAN Vít Rakušan má ale za to, že vláda trhovce diskriminuje a chce ještě o uzavření stánků jednat. Venkovní trhy nepovažuje za problematické ani exministr zdravotnictví Roman Prymula.

Podle dosluhujícího ministra Havlíčka jsou trhy dnes zavřené prakticky všude v okolních zemích. „Je to i striktní doporučení institutu Roberta Kocha, nejuznávanější evropské autority. Jsme v době, kdy tady máme jihoafrickou mutaci a jde to extrémně nahoru,“ argumentoval v debatě. „Nejedná se o to, že se nakoupí a jde se pryč. Je to zábava, lidé nenosí roušky. Do center se nejde za zábavou, jsou tam lidé částečně kontrolování. V centrech je málo lidí, na trzích by bylo narváno,“ dodal.

Právě stále fungující nákupní centra se v případě uzavření vánočních trhů stala hlavním protiargumentem. Budoucí ministr vnitra Rakušan se nechal slyšet, že provoz tam je výrazně horší. „Já jsem viděl, jak vypadala některá obchodní centra při Black Friday, neříkejte, že tam byla dodržována opatření,“ opanoval. „Buďme důslední i v rámci jiných typů nakupování. Paní, která chce prodávat svíčky, nemůže, a vedle obří centra ano. Adventní trhy nejsou takovým rizikem,“ doplnil.

Rakušan za opozici podle svých slov jednal s odborníky, kteří doporučili zachování trhů za jasně daných podmínek jako omezení počtu návštěvníků nebo zákaz konzumace alkoholu. „Je to ta nejméně riziková nákupní aktivita,“ řekl.

Kompenzovat se mají i vyhozené zásoby

Havlíček ale razí cestou vládních kompenzací. Ty teď kabinet finalizuje, ministr průmyslu už avizoval, že trhovcům by se mělo hradit 30 až téměř 100 procent nákladů. „Živnostníkům musíme pomoci. Jestliže jsme jim způsobili nějakou ujmu, tak za ní musí dostat nějaké kompenzace. Budeme hradit i zásoby, které by museli vyhodit, to mi přijde férové,“ řekl.

Nesouhlasí ani Prymula

Vláda to v souvislosti s adventními trhy rovněž znovu schytala za zmatečná opatření, proti jejich zavírání je exministr zdravotnictví Roman Prymula. „Opatření by měla mít hlavu a patu. Proto já říkám, že než to dělat takto selektivně, což logicky povede k řadě chyb, tak lépe to udělat nějakým plošnějším způsobem. Pokud budou trhy venku, tak tam by ten problém neměl být nijak velký,“ řekl v rozhovoru pro Novinky.cz.

Zmatečnost kritizoval i designovaný premiér Petr Fiala. „Obyčejní lidé, kteří nad tím přemýšlejí, to nechápou. To musí skončit,“ nechal se slyšet. S tím, že situaci odnesli hlavně prodejci na trzích, nesouhlasí ani šéf Lékařské komory Milan Kubek.

„Oceňuji, že se vyhlásil nouzový stav, ale nevím, proč to odskákali zrovna prodejci na vánočních trzích,“ řekl Kubek v Otázkách Václava Moravce a poukázal na to, že nadále fungují kina a probíhají koncerty, což jsou podle něj právě aktivity, které je třeba omezit.

 

Sdílet:

domov
×

Podobné články