Po palbě v Izraeli zemřela na Západním břehu Jordánu známá reportérka Al-Džazíry
ZABITÁ NOVINÁŘKA
Známá reportérka televizní stanice Al-Džazíra dnes zemřela na okupovaném Západním břehu Jordánu. Katarská stanice a palestinské ministerstvo zdravotnictví uvedly, že ji zasáhly střely vypálené izraelskými vojáky. Izraelská armáda sdělila, že incident vyšetřuje, a naznačila, že novinářčinu smrt mohou mít na svědomí palestinští střelci. Podobně se vyjádřil také izraelský premiér Naftali Bennett.
Palestinská novinářka Širín abú Aklahová natáčela reportáž o razii izraelských vojáků ve městě Džanín. Podle palestinského ministerstva zdravotnictví a dalších novinářů Al-Džazíry ji střela zasáhla do hlavy a následně byla převezena v kritickém stavu do nemocnice, kde ji později prohlásili za mrtvou. Na videích z místa je vidět, že novinářka na sobě měla vestu s nápisem Press. Při střelbě byl zraněn i její kolega z palestinského listu Al-Kuds, Alí Samudí. Podle palestinského ministerstva zdravotnictví utrpěl střelné poranění zad, ale jeho stav je stabilní.
Televize Al-Džazíra přerušila vysílání, aby oznámila novinářčinu smrt. Zároveň zveřejnila prohlášení, v němž vyzvala mezinárodní společenství, aby „odsoudilo a pohnalo izraelské okupační síly k odpovědnosti“ za to, že podle ní „úmyslně mířily a zabily naši kolegyni“. „Zavazujeme se, že pachatele poženeme před spravedlnost bez ohledu na to, jak moc se budou snažit zakrýt svůj zločin,“ uvedla stanice.
Izraelská armáda uvedla, že vojáci vstoupili do uprchlického tábora v Džanínu a do nedalekého města Burkín, aby zatkli osoby podezřelé z terorismu. „Při operaci v džanínském uprchlickém táboře podezřelí vypálili na vojáky obrovské množství střel a vrhali výbušniny. (Izraelské) síly opětovaly palbu,“ uvedla izraelská armáda v prohlášení. Dodala, že „událost vyšetřuje a zabývá se možností, že novináře zasáhli palestinští střelci“. Podobně se posléze vyjádřil také izraelský premiér Bennett. „Na základě informací, které jsme shromáždili, se zdá pravděpodobné, že za novinářčinou nešťastnou smrt byli zodpovědní ozbrojení Palestinci, kteří v tu chvíli bezhlavě pálili,“ uvedl.
Ředitel redakce Al-Džazíry v Ramalláhu Valíd Umary tuto možnost odmítl a uvedl, že Palestinci nestříleli.
Izraelský ministr zahraničí Jair Lapid navrhl palestinské samosprávě společné pitevní vyšetření reportérčiny smrti. „Novináři musí být chráněni v oblastech konfliktů a my všichni máme zodpovědnost dobrat se pravdy,“ napsal na twitteru. Palestinci ale podle Izraele nabídku společného vyšetřování a pitvy odmítli.
Palestinská autonomie, která spravuje části okupovaného Západního břehu Jordánu, zabití novinářky označila za „ohavný zločin“.
V naprosté většině případů úmrtí Palestinců, které zaviní izraelští vojáci, vyšetřuje izraelská armáda. Lidskoprávní skupiny izraelské vojenský soudní systém, který zřídkakdy za smrt Palestinců obviní izraelské vojáky, ostře kritizují.
Jednapadesátiletá Abú Aklahová se narodila v Jeruzalémě a pro Al-Džazíru začala pracovat v roce 1997. Pravidelně přinášela reportáže z Izraele, Západního břehu Jordánu a Pásma Gazy a pro miliony arabských televizních diváků byla známou tváří.
Izraelské bezpečnostní složky v poslední době provádějí prakticky denně razie v Džanínu, který je považován za jednu z bašt palestinských radikálů. Izrael zintenzivnil vojenské akce na palestinských územích v souvislosti se sérií protiizraelských útoků, při kterých bylo od konce března zabito 19 lidí. Podle palestinského ministerstva zdravotnictví izraelské síly od konce března zabily 30 Palestinců. Jsou mezi nimi útočníci, ale také účastníci střetů a kolemjdoucí.