V pozadí Wikipedie zuří ostré boje o vyznění článků
ECHOPRIME
Wikipedie je jednou z nejmocnějších internetových stránek na světě. Je to pátý nejnavštěvovanější web zhruba s 6,1 miliardy uživatelů za měsíc. Anglická verze Wikipedie má přes šest milionů článků, česká verze přes 484 tisíc. Dohromady jde o 56 milionů hesel ve více než 300 jazycích. I když na citování Wikipedie se v akademickém prostředí hledí skrz prsty, stále častěji lze na citování Wikipedie narazit v médiích. Často je to první zastávka při hledání informací téměř o jakémkoli tématu. Může rozhodovat hospodské hádky, ale také například být úvodem k vysoce kontroverzním tématům. O čem informuje Wikipedie, je tedy důležité, ale ještě důležitější je, jak o tom informuje.
Koncem června se Wikipedie kvůli tomu ocitla pod přímým útokem svého spoluzakladatele Larryho Sangera. Ten ji obvinil, že se vzdálila svým zakladatelským ideálům a stala se v podstatě propagandistickou stránkou levé časti politického spektra.
To, že v pozadí Wikipedie zuří ostré boje ohledně vyznění článků, je všeobecně známo, dokonce je to terčem řady internetových vtipů. Existuje i stránka dokumentující „nejtrapnější editační války na Wikipedii“. Wikipedisté, jak si říkají dobrovolní přispěvatelé a editoři, se dokázali pohádat o tak důležitých tématech, jako jestli slovo Into v názvu filmu Star Trek Into Darkness (Star Trek: Do temnoty) má být psáno s velkým, nebo malým písmenem, jestli článek o arachnofobii má obsahovat obrázek pavouka, či zda U2 má být popsána jako „irská kapela“, nebo „kapela z Irska“. Jedna z těchto editačních válek se týkala i Sangera. V roce 2005 vyšlo najevo, že Jimmy Wales, druhý ze spoluzakladatelů, soustavně odstraňuje ze svého hesla na Wikipedii jakékoli zmínky o Sangerovi jako o jednom ze zakladatelů.
Celý text Ondřeje Šmigola si přečtěte už nyní na ECHOPRIME nebo v tištěném Týdeníku ECHO od čtvrtka na stáncích. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 199 korun za měsíc zde.