Tvrdý úder mocenského dua Zeman-Babiš, pohrdání právem, zní z opozice

KRITIKA PREZIDENTA

Tvrdý úder mocenského dua Zeman-Babiš, pohrdání právem, zní z opoziceNOVÉ
Předseda ODS Petr Fiala. Foto:

Foto: ODS.cz

1
Domov
Echo24
Sdílet:

Oznámení prezidenta Miloše Zemana, že by zastavil případné trestní stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) v kauze Čapí hnízdo, označil předseda TOP 09 Jiří Pospíšil za naprosté pohrdání právem a institutem milosti. Podle předsedy STAN Víta Rakušana je to jasný důkaz, že Babiš Zemana potřebuje, a proto je vůči němu submisivní. Podle předsedy ODS Petra Fialy jde o „tvrdý úder mocenského dua“. Politici to uvedli na twitteru. Prezident v TV Barrandov řekl, že pokud by státní zástupce Pavel Zeman zrušil zastavení Babišova stíhání, využil by svého práva takzvané abolice.

„Předchozí prezidenti vždy rozhodovali o milostech na základě posouzení právníků a ministerstva spravedlnosti. Miloš Zeman, bez znalosti spisu, už dnes ale evidentně ví, že je Babiš nevinný,“ napsal Pospíšil.

Rakušan považuje vyhrožování abolicí za nemístný nátlak na nejvyššího státního zástupce a vzkaz lidem, že stále existují vyvolení, na které spravedlnost nedosáhne. „Všichni jsme si rovni. Někteří ale rovnější,“ konstatoval.

Předseda KDU-ČSL Marek Výborný upozornil na to, že prezidentovo případné rozhodnutí o zastavení Babišova stíhání by vyžadovalo spolupodpis předsedy vlády. „Andrej Babiš by tak rozhodoval o svém vlastním stíhání. Kdo z vás to má?“ napsal na twitteru.

Fiala: Babiš je oddaný služebník prezidenta

Podle předsedy ODS Petra Fialy jde o drsné, ale nepřekvapivé vyjádření. „Je to drsný vzkaz, tvrdý úder mocenského dua Zeman-Babiš všem, kteří důvěřují principům spravedlnosti a rovnosti před zákonem,“ uvedl na svém Twitteru Fiala s tím, že situaci mohou změnit jen volby. „Je třeba dobře sledovat, jaké protislužby za to Hrad od premiéra dostane,“ dodal Fiala.

Europoslanec Stanislav Polčák (STAN) volil také silná slova. "Doufám, ze nejvyšší státní zástupce rozhodne o zrušení usnesení městského státního zastupitelství až v samém závěru lhůty. Můžeme si jen přát, že souboj Zeman vs. Zeman do té doby rozhodne příroda..."

Šéf sněmovního klubu TOP 09 Miroslav Kalousek má podle svého vyjádření obyčejnou lidskou obavu o Babišovo zdraví. „Miloš Zeman vždy tvrdil, že milost udělí pouze z vážných humanitárních důvodů. Zjevně ví o zdravotní kondici předsedy vlády ČR něco, co je veřejnosti neznámo,“ uvedl na svém twitteru.

Podle poslankyně TOP09 Markéty Adamové je to "Palermo jak vyšité, jeden Zeman říká, že druhý Zeman vůbec nemusí konat, protože rozhodují oni. Plyne z toho ale jediné - dokonce ani prezident v nevinu Andreje Babiše nevěří".

Miloš Zeman sliboval, ze nebude milosti používat a nyní slibuje podminěně milost pro premiéra Babiše. Je to hanba, degradace justice a měl by se stydět. Toto naposledy učinil Klaus u tunelařů a Mečiar u únosců. Je to přiznání k mafiánskému chováni a věřím, že to lidem otevře oči, prohlásil Pirát Jakub Michálek.

Senátor a kandidát na prezidenta v loňské volbě Jiří Drahoš míní, že se Zemanem svým slibem udělit Babišovi abolici rozhodl pohřbít poslední zbytky důvěry ve fungující právní stát. „Na druhé straně to vysvětluje politickou šarádu posledních měsíců,“ dodal.

Městské státní zastupitelství v Praze (MSZ) informovalo o zastavení stíhání Babiše a dalších v kauze kolem dotace v pátek. Usnesení je pravomocné. MSZ ho předloží společně se spisovým materiálem nejvyššímu státnímu zástupci Zemanovi, který může rozhodnutí potvrdit i zrušit. Na přezkoumání má lhůtu tří měsíců.

„Když se do toho už nebude vrtat, tak bude klid a budu rád. Kdyby se do toho vrtalo, tak prezident má ústavou dané právo abolice,“ řekl dnes prezident TV Barrandov. „Pokud by to bylo nutné, a já věřím, že to nutné nebude, pak bych k tomuto ústavnímu kroku sáhl,“ dodal. Případné pokračování trestního stíhání by nyní považoval za politické rozhodnutí.


Čtěte dále: Trump ohlásil další rozšíření sankcí proti Íránu. Po útocích na ropná pole Saúdů

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

domov
×

Podobné články