Lennon ve společnosti Havla. Přemalovaná Lennonova zeď má připomenout výročí revoluce

War is over?

Lennon ve společnosti Havla. Přemalovaná Lennonova zeď má připomenout výročí revoluceNOVÉ 3
Domov
Echo24
Sdílet:

Lennonova zeď byla jak již mnohokrát v minulosti přemalována. Nová podoba má připomínat 30. výročí od sametové revoluce. Proto se vedle zpěváka Beatles objevuje i Václav Havel. Slavnou malostranskou zeď v Praze pomalovalo novými obrázky a nápisy několik umělců z Česka i zahraničí. Zeď Maltézské zahrady naproti francouzskému velvyslanectví byla místem, kde své drobné osobní vzdory vůči totalitě lidé vyjadřovali, aby verše a nápisy byly záhy z vůle vládnoucího režimu přemazány. Zeď také byla symbolickým pražským pomníkem Johna Lennona.

Akce vznikla jako osobní iniciativa několika lidí, především Pavla Šťastného, autora loga Občanského fóra, který připravil ke 30. výročí sametové revoluce logo nové. Spoluorganizátorem je Hospodářská komora České republiky, která chce 30 let svobody v zemi prezentovat jako 30 let svobodného podnikání. Šťastný řekl, že záměrem akce je navrátit zdi a místu jeho někdejší poslání a přimět kolemjdoucí, aby namísto sprostých výkřiků či malůvek na zeď připojili básničku.

Akci zaštítilo vedení Senátu. „Viděli jste už novou Lennonovu zeď, kterou včera přemalovali umělci symboly lásky a svobody? Akci zahajující oslavy 30 let od Listopadu 1989 zaštítili členové vedení Senátu a předseda Jaroslav Kubera dnes byl spolu s tvůrci zkontrolovat výsledek,“ uvedl Senát na svém Facebooku.

„Pestrobarevně pomalovaná Lennonova zeď v srdci Prahy na Kampě byla dávným předrevolučním symbolem svobody v České republice. Za posledních 30 let se zeď stala jednou z nejvyhledávanějších turistických lokací Prahy. V současné době však trochu ztrácí svou původní uměleckou tvář. Proto bude první akcí oslav 30 let svobody navrácení umělecké podoby a symbolického významu Lennonově zdi,“ uvedl Šťastný. Společné dílo dvou desítek umělců, tedy pomalovanou zeď, nazval Meet Art a jedním z motivů, kterého se umělci měli držet, byl název písně Johna Lennona All you need is Love ve 30 jazycích.

Přetření Lennonovy zdi bylo v minulosti politické

Minulý režim pravidelně zeď přemalovával, aby zakryl milostné vzkazy a demokratická hesla. Přemalována byla rovněž v roce 2000 skupinou Rafani jako protest proti tehdejší politické situaci. Rozruch rovněž vyvolalo poslední přemalování v roce 2014. K akci se tehdy přihlásili studenti vysokých škol ze streetartové skupiny Pražská služba. „Před 25 lety jedna velká totalitární zeď padla. Projektem Wall is over! odkazujeme zejména k těmto revolučním událostem. Studenti uměleckých škol tímto vyjadřují vzpomínku k 17. listopadu a poskytují volný prostor novým vzkazům současné generace.“

Zeď v roce 2014
Zeď v roce 2014 Foto:

Foto: Archív

Zeď dostala přízvisko Lennonova v roce 1980 po smrti bývalého člena Beatles. Začaly se na ní objevovat poselství o lásce a míru. Na Velkopřevorském náměstí u zdi také docházelo ke střetům s příslušníky bezpečnosti, kteří měli lidem zabraňovat vyjadřovat své názory a odpor k režimu. Plocha plná grafitti, milostných vzkazů i útržků písní od Beatles se stala turistickou atrakcí, v posledních letech se na ní objevovaly vzkazy zahraničních návštěvníků, „kteří tady byli“.

Čtěte také: Václav Havel v rytmu Rolling Stones. Film představí poslední roky jeho života

Sdílet:

Hlavní zprávy

We´re all living in Amerika

KOMENTÁŘ

Žijeme už jako v Americe. Ne tím, že u nás s jen malým časovým zpožděním mohou vyjít knihy autorů, jako je Abigail Shrierová. Ale tím, že i u nás mohou takzvaně ...

00:08
×

Podobné články