Zeman: Česko je vzteklý kousek Evropy. Proti Huawei je jediné
Kauza Huawei
Česká republika by podle prezidenta Miloše Zemana neměla být jediná země Evropské unie, která v kauze Huawei vystupuje razantně a servilně. Věří v lepší vztahy s firmou, řekl v Pekingu českým novinářům. Vedení firmy ujistil svojí osobní solidaritou. USA už dříve obvinily Huawei, že její zařízení pro telekomunikační sítě by mohla čínská vláda využívat ke špionáži. Koncem loňského roku před technologiemi Huawei varoval český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost.
Zeman v neděli nechal novinářům rozdat mapu Evropy s vyznačenými státy, které se v Evropě vyslovují vůči Huawei pozitivně a které negativně. „Uvnitř Evropy je takový vzteklý červený kousek, to je země, která je proti Huawei,“ řekl Zeman na adresu České republiky.
Polsko podle něj ve svém postoji váhá. „Všechny ostatní země postupně přešly na stranu Huawei. Myslím si, že není dobré, když jsme jediná země Evropské unie, která takto razantně, a řekl bych servilně, vystupuje,“ řekl.
Jeho slova dokládá na Twitteru příspěvek Jiřího Ovčáčka.
Fakta místo propagandy a dezinformací. V přístupu k Huawei je ČR v rámci EU (!) doslova servilním hujerem. Poškozujeme tím své vlastní zájmy a ohrožujeme svou konkurenceschopnost v oblasti digitalizace a sítí 5G. pic.twitter.com/qwKYUSGeRX
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) April 28, 2019
V této souvislosti jako další „servilitu“ připomněl kauzu údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina, kterého Česká republika vydala do Spojených států kvůli krádeži dat z více než 167 milionů účtů mezinárodní sociální sítě LinkedIn a desítek milionů účtů dalších firem. Zároveň o vydání Nikulina požádalo i Rusko kvůli internetové krádeži 3450 dolarů (asi 80 000 korun).
O jeho vydání rozhodl bývalý ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Český Ústavní soud na začátku dubna rozhodl, že Pelikán porušil při vydávání do USA Nikulinova práva, když nepočkal na definivní vyřešení Rusovy žádosti o azyl, včetně soudního přezkoumávání.
Kauzu Huawei Zeman označil za druhou servilitu, kterou „servíruje (ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, NÚKIB) Dušan Navrátil. NÚKIB varoval v závěru loňského roku před technologiemi Huawei a další čínské společnosti ZTE. Mohou podle něj představovat bezpečnostní riziko. Zeman se proti stanovisku NÚKIB opakovaně postavil.
S vedením Huawei se Zeman v Číně setkal v sobotu. „Ujistil jsem svojí osobní solidaritou vedení této firmy a věřím, že se vztahy zlepší,“ řekl český prezident.
Huawei čelí tlaku některých západních států, podle kterých mohou jeho technologie znamenat bezpečnostní riziko a čínská vláda by je mohla využívat ke špionáži. Huawei to odmítá.
Firmu Huawei obvinily Spojené státy, že její zařízení pro telekomunikační sítě by mohla čínská vláda využívat ke špionáži. Podle britského listu The Times se americká tajná služba CIA domnívá, že Huawei Technology financují čínské bezpečnostní orgány. Huawei kritizují i další západní země a některé zvažují, že využívání jejích technologií omezí. Jiné státy Evropské unie ale tyto obavy nesdílejí.
Huawei je největším světovým výrobcem telekomunikačních zařízení a třetím největším výrobcem chytrých telefonů na světě. Firma je mimo jiné největším dodavatelem mobilních sítí a další infrastruktury pro české operátory.