Hamáček i opozice kritizují Babišův investiční plán. Kdo to zaplatí? ptají se
Příprava investic
Koaliční sociální demokraté nejsou s podobou národního investičního plánu, který hodlá představit předseda vlády, zcela spokojeni. Podle Andreje Babiše má být v plánu zhruba 20 000 projektů celkové výši 8 bilionů korun. Sociální demokraté trvají na tom, aby v zemi zůstalo víc ze zisku velkých zahraničních firem, například formou digitální nebo bankovní daně. Opozice plán považuje za nereálný. K rozvoji ČR nestačí jen prezentace seznamu zamýšlených investic, bude to něco stát, sdělil předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček. Zdůraznil, že jde o seznam investic, kde není jasné, jak se budou financovat. Plán chce v pondělí prezentovat premiér Andrej Babiš (ANO).
„Dobrovolný investiční fond, jak navrhuje pan premiér, přinese maximálně pár jednotek miliard, my se ale musíme bavit o bilionech korun,“ uvedl Hamáček.
Vláda musí podle něho začít vést diskusi o tom, kde na investice najde peníze. „A proto je podle sociální demokracie potřeba, aby velké zahraniční firmy, které v ČR vytvářejí velké zisky a odvádějí je do zahraničí, část zisku ponechaly v ČR, a mohlo tak být investováno do českých občanů,“ uvedl. První vlaštovkou je podle Hamáčka digitální daň, kterou Česko zavádí, další může být bankovní daň, kterou navrhuje ČSSD. S tou ale Babiš nesouhlasí.
Národní investiční plán je pro příštích 30 let obsahuje více než 20.000 investičních projektů v celkové výši asi osm bilionů korun. Sociálnědemokratičtí ministři byli podle Hamáčka odpovědní za přípravu přehledu možných investic jimi spravovaných ministerstev. Podle pondělního rozhovoru Babiše pro Lidové noviny jsou největšími prioritami doprava, která představuje zhruba tři čtvrtiny investičního plánu, dále zdravotnictví, energetika, klima a kyberbezpečnost. Premiér v rozhovoru podotkl, že plán neřeší zajištění financí, je to databáze investic. Ty pak budou zohledněné v budoucích státních i samosprávních rozpočtech. „Je to taky silný argument pro jednání s Bruselem o sedmiletém finančním rámci od roku 2021 do roku 2027. A bude to taky inspirace pro Národní rozvojový fond,“ řekl premiér.
Národní rozvojový fond je společný projekt státu a čtyř největších komerčních bank. Má sloužit k financování investičních projektů na podporu sociálního a ekonomického rozvoje. Zřízení fondu navrhl premiér místo sektorového zdanění bank, který prosazovala ČSSD. „Příští týden se bude žádat o licenci,“ řekl Babiš deníku. Předpokládá, že banky budou mít zájem o velké investice.
Z opozičních řad zní kritika
Opozice Babišův plán kritizuje a označuje ho jako nerealistický. Podle europoslankyně Veroniky Vrecionové (ODS) nelze mluvit o investičním plánu, který by Česko někam posunul. „Skutečný plán by musel obsahovat, harmonogram realizace, zdroj financování, prioritizaci, zodpovědnou instituci...“ napsala na twitteru.
Předseda vlády hází různými čísly. Připadá mi, že je tipuje náhodně, jako ve Sportce. Všichni si přeci pamatují, když se mluvilo o investičním plánu za 3,5 bilionu, za 5 bilionů, teď už jsme na 8 bilionech. S realitou to už vůbec nemá nic společného.
— Petr Fiala (@P_Fiala) December 16, 2019
Chybějící plán financování projektů kritizoval i předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. „‘Národní investiční plán‘, který není podpořen realistickým plánem financování, je jenom seznamem zbožných přání a nemá ani hodnotu papíru, na kterém je vytištěn. Opravdu má vláda právo se domnívat, že většina lidí nepřemýšlí?“ uvedl na sociální síti.
Europoslanec a předseda Sdružení místních samospráv ČR Stanislav Polčák (STAN) nemá velká očekávání ohledně uskutečnění investic v plánu a celý návrh komentoval ironicky. „Andrej Babiš na poslední chvíli píše Ježíškovi. Aspoň takhle na mě souhrn přání známých jako ‚Národní investiční plán‘ působí. V posledních letech ale dost zlobil, takže bych si od toho moc nesliboval,“ napsal na twitteru.