Nenávist v pojetí prof. Válkové
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
CENY POTRAVIN
Ceny potravin v České republice i nadále rostou a podle analytiků se trend může v nadcházejících měsících ještě zrychlit. Zdražování podle dostupných statistik ...
Jako by v zemi, kde se pořád ještě omezuje výuka, stojí část ekonomiky a každým dnem naskakují další a další hospodářské škody, nebyly naléhavější věci než zavádět i do ní kulturní války. Péčí pirátského poslance Ondřeje Profanta byl předevčírem ve sněmovně načten návrh zrušit v občanských průkazech údaj o pohlaví a pro zájemkyně zavést možnost psát se v občance bez zakončení -ová. Druhý návrh učinil souběžně s poslankyní ANO, bývalou ministryní spravedlnosti Helenou Válkovou. Ta je pak podepsána pod „Vládní strategii rovnosti a odstraňování bariér důstojného života LGBTI+ lidí v ČR“, aktuálně v připomínkovém řízení.
O této vládní strategii už jsme psali v Echu č. 18. Strategie se ani po případném schválení vládou nestává zákonem. Takže i pokud přežije meziresortní řízení, takové nápady jako změna pohlaví pro nezletilé i bez chirurgického zákroku nebo manželství stejnopohlavních párů all inclusive nevejdou v život bez souhlasu sněmovny. Je ale nesmírně zajímavé sledovat, co se v dílnách pokroku, v tomto případě ve výboru pro sexuální menšiny na Úřadu vlády, děje, hned se dostaneme k tomu proč.
Server Česká justice včera z návrhu strategie vypíchl návrh, aby postih „nenávistných útoků“ proti homosexuálům a translidem přešel do trestního práva. Ministerstvo spravedlnosti má podle tohoto jízdního řádu dostat do trestního zákoníku „pohnutku nenávisti na základě sexuální orientace a genderové identity“.
To by znamenalo, že nejen skutečný, ale jak se lze domnívat z mnoha zkušeností z mnoha západních zemí, které jsou dál i v tomto ohledu, často i jen domnělý útok na vlastní důstojnost může osoba LGBTI+ napadnout nikoliv v občanském právu, kde by riskovala, že ponese náklady za soudní řízení Tato řízení naopak bude skrze policii a státní zastupitelství automaticky platit erár. Výsledkem může být inflace takových případů, která nebude nijak korelovat s nárůstem nenávisti vůči sexuálním nebo pohlavním disidentům. A pravděpodobně také další zúžení koridoru svobody slova, například i tento článek by v jiném právním režimu a s progresivnějším pojetím práva mohl být uznán za projev nenávisti.
Pozornost si tato vládní strategie zaslouží hlavně proto, že hráz zvanou český parlament lze obejít. V podstatě totožný záměr jako Válková má totiž i Evropská komise. Před necelým měsícem skončila s přijímáním podnětů od veřejnosti jedna etapa snahy Komise členské státy EU donutit, aby ve svém zákonodárství slovní projevy „nenávisti“ zařadily mezi zvlášť závažné trestné činy. Kdy jindy než během připomínkového řízení nad návrhem prof. Válkové může opozice získat pro tuto věc pozornost – pozornost, která by vládě následně nedovolila návrh Komise na Evropské radě schválit? Protože až na něj kývne, sněmovna ho dostane už jen proto, aby ho vpravila do českého trestního zákoníku.
Samostatnou kapitolou je tu osoba předkladatelky. Válková nešla do veřejného života zrovna jako progresivistka. Sporná u ní byla ochota spojit kariéru s politickým projektem oligarchy Andreje Babiše, což je samozřejmě mimo kategorie pokrok/konzervatismus. V čele vládního výboru pro lidská práva stanula před dvěma roky, v 68 letech, tedy ve věku, kdy lidé svůj pohled na svět už mění jen vzácně. Je ve vleku aktivistů – členů vládních výborů, v tomto případě Výboru pro sexuální menšiny. Vládnutí Babišova kabinetu tam, kde premiér nemá přímý politický nebo ekonomický zájem, se skoro neliší od fungování úřednických kabinetů, kdy nastává pré pro úředníky a politické aktivisty.