„Největší podraz.“ Arenberger nesplní Blatného slib, koncert v Lucerně nebude
ROZVOLNĚNÍ SE NEKONÁ
Žádné rozvolnění současných omezení v oblasti kultury se podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) nyní nechystá. Ministr tak nedodrží ani slib svého předchůdce Jana Blatného (za ANO), který dal příslib výjimky z opatření iniciativě Cesta ze tmy, která několik posledních měsíců připravovala sérii koncertů v pražské Lucerně. Pilotní projekt měl být doprovázen testováním všech návštěvníků a přísnými protiepidemickými pravidly. „Je to největší podraz, jaký jsem kdy zažil,“ reagoval za iniciativu Karel Luxík. O zrušení akce prý organizátory nikdo neinformoval.
Ministr zdravotnictví Arenberger týden před začátkem pilotního projektu Cesta ze tmy řekl, že inciativě neudělí výjimku na pořádaní akce. Její udělení přitom organizátorům podle jejich vyjádření písemně přislíbil jeho předchůdce ve funkci Jan Blatný. „To že prodávají vstupenky, neznamená že se bude akce konat. Neschválil jsem to. Jednáme o tom, je to zajímavý inovativní projekt, který využívá mezinárodní prvky, zkušenosti. Ale ty mezinárodní zkušenosti nebyly jednoznačné. Ale je jasné že příští týden se v Lucerně koncert konat nebude. Žádost, která byla podána na ministerstvo, schválena nebyla,“ řekl pro Mladou frontu Dnes Arenberger.
„Největší podraz, jaký jsem kdy zažil,“ říká organizátor Luxík
„Je to největší podraz, jaký jsem kdy zažil. Včera jsem byl za panem ministrem na ministerstvu na jednání a o zrušení mi nic neříkal. Do teď se mi nikdo oficiálně neozval a zrušení akce mi neoznámil. Je neskutečné, že se o tom musím dočíst v médiích a nikdo není schopen mne o tom dopředu informovat. Takovéto jednání je pro mě zcela nepochopitelné. Koncerty jsem začal připravovat až v momentě, kdy jsem měl všechna povolení a přísliby s konkrétními daty a do přípravy investoval stovky tisíc korun. To všechno jsem teď díky panu ministrovi vyhodil z okna,“ uvedl Karel Luxík, který stojí za iniciativou Cesta ze tmy, pro Echo24. Ten nyní zvažuje, jak bude dál v celé věci postupovat.
Výjimku pro Lucernu iniciativě slíbil ještě Blatný
Zástupcům iniciativy se podařilo získat příslib udělení výjimky ministerstva zdravotnictví a zároveň i povolení k provozu mobilní testovací laboratoře od předchozího vedení ministerstva. „Vymysleli jsme sofistikovaný systém, který zajistí, že nikdo z přítomných nebude pozitivní na covid-19. Na každý koncert máme příslib povolení pustit do Lucerny tisícovku diváků. Věřím, že všem ukážeme, že máme cestu k tomu, aby se v Česku situace kolem konání kulturních a společenských akcí začala pomalu vracet do normálu,“ uvedl za iniciativu na začátku týdne Luxík.
Luxík pro deník Echo24 v úterý řekl, že zatím nemá žádné zprávy o tom, že by se na původním plánu mělo něco měnit. Uvedl však, že udělení výjimky přislíbilo ještě minulé vedení ministerstva zdravotnictví, a to v návaznosti na konec nouzového stavu. „Kdyby nám ji udělili podle krizového zákona, tak nám přestane 12. dubna (po skončení nouzového stavu – pozn. red.) platit. Z toho důvodu nám dali písemný příslib, že bude udělena po skončení nouzového stavu,“ vysvětlil dříve Luxík.
„Ten projekt připravujeme tři měsíce. S výměnou ministrů to může být určitá komplikace z hlediska komunikace, ale nepředpokládám, že by mělo padnout všechno, na čem jsme se s předchozím ministrem dohodli,“ řekl tehdy Luxík. Podle jeho slov ho stále do dnešního dne nikdo nekontaktoval s tím, že by se akce měla posunout, nebo dokonce rušit.
Arenberger: „Kulturu budeme řešit za chvíli“
Otázka rozvolnění kultury se bude podle ministra zdravotnictví teprve řešit, prioritu má podle něj řešení situace ve školství. „Kulturu budeme řešit za chvíli,“ řekl Arenberger na tiskové konferenci dnes odpoledne. Situace chce průběžně řešit s ministrem kultury Lubomírem Zaorálkem (ČSSD).
„Zatím nejsme tak daleko, abychom mohli třeba příští týden povolit nějakou větší akci. V průběhu května chceme udělat pilotní projekt,“ dodal Arenberger.