Čekáme, co ANO nabídne, je to náš hlavní partner, prohlásil Hamáček

Jednání o vládě

Čekáme, co ANO nabídne, je to náš hlavní partner, prohlásil HamáčekAKTUALIZOVÁNO 1
Domov

jhr Echo24

Sociální demokraté jsou připraveni obnovit rozhovory s hnutím ANO o vytvoření příští vlády. Novinářům to v pátek po jednání nejužšího vedení strany řekl její předseda Jan Hamáček. Podle něj je ANO nyní ve vyjednávání hlavním partnerem ČSSD.

Strana však stále čeká na to, až ji hnutí osloví oficiální cestou a přijde s konkrétní nabídkou. Do té doby Hamáček odmítl komentovat konkrétní podobu možného vyjednávání. Předsednictvo a výbor ANO ve čtvrtek uložily vyjednávacímu týmu, aby rozhovory s ČSSD obnovil. Předchozí jednání skončilo minulý týden neúspěchem kvůli sporům o personální otázky.

Informace o rozhodnutí ANO znovuotevřít diskuze o budoucím kabinetu mají sociální demokraté podle jejich předsedy pouze z médií. V momentě, kdy by představitelé hnutí přednesli ČSSD konkrétní podmínky vyjednávání, rozhodlo by o případném obnovení rozhovorů předsednictvo ČSSD. „Pokud by nás hnutí ANO oslovilo, tak bych svolal zasedání předsednictva sociální demokracie, které jediné může rozhodnout o tom, zda jednání obnovit, či nikoliv,“ prohlásil Hamáček s dodatkem, že k takovému zasedání by došlo nejspíš příští týden.

Možnou podobu jednání však šéf ČSSD odmítl rozebírat. „To bych teď nechtěl komentovat. Hnutí ANO ví, v čem jsme se rozešli a ví také, jaké jsou možnosti pro jejich jednání, ale ten míč je teď na jejich straně,“ nechal se slyšet. Vyhnul se také dotazu na možnou roli komunistů v dalším kole diskuzí.

Hamáček rovněž řekl, že vzhledem k aktuálnímu vývoji situace požádal o schůzku s prezidentem Milošem Zemanem. „Já jsem požádal o schůzku a čekám na termín,“ uvedl Hamáček. Prezident po prvním krachu vyjednávání mezi ANO a ČSSD doporučil předsedovi ANO a premiérovi v demisi Andreji Babišovi, aby o vládě nyní jednal s SPD a KSČM. Vůči tomu měla ale část zástupců ANO výhrady, vadila jim hlavně podpora ze strany SPD, označované za extremistickou. „Je evidentní, že hnutí ANO nechce do koalice s SPD, hledají všechna možná řešení a součástí toho je samozřejmě i diskuze se sociální demokracií,“ okomentoval výsledek rozhodnutí Hamáček.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Obrat u ANO. Vedení se rozhodlo obnovit jednání s ČSSD. Babiš se novinářům vyhnul