1 Skandál bývalého izraelského politika

Izraelský exministr Sagev byl obžalován ze špionáže pro Írán

AKTUALIZOVÁNO

Témata: , , ,

Někdejší izraelský ministr pro energetiku Gonen Segev byl obžalován ze špionáže pro Írán. S odkazem na dnešní sdělení izraelské kontrašpionážní služby Šin Bet o tom informovala agentura Reuters.

Segeva, který zastával post izraelského ministra energetiky v letech 1995-1996 a v poslední době žil v Nigérii, „rekrutovala íránská zpravodajská služba a byl agentem“, stojí v prohlášení Šin Bet.

Dvaašedesátiletý Segev byl zatčen v květnu během návštěvy Rovníkové Guineje, odkud byl vydán do Izraele, kde byl v pátek obžalován.

Segev byl v roce 2004 v Izraeli poslán za mříže, jelikož se do země pokusil propašovat pilulky extáze a zfalšoval diplomatický pas. Po propuštění v roce 2007 se přestěhoval do Nigérie, kde mohl vykonávat lékařskou činnost, která mu byla v Izraeli zakázána.

V roce 2012 se Segev podle služby Šin Bet spojil s diplomaty na íránské ambasádě v Nigérii a dvakrát navštívil Írán, kde se setkal s osobami, kterým sdělil informace o izraelském energetickém sektoru, bezpečnostních zařízeních a osobách v izraelské politice a bezpečnostních službách. Rovněž zmíněné Íránce údajně představoval jako podnikatele lidem z izraelského energetického průmyslu. Segev si s íránskými agenty také údajně posílal šifrované zprávy.

Část spisu zůstala utajena. Podle obhájce plné znění obžaloby budí jiný dojem, než sdělení služby Šin Bet.

Od íránské islámské revoluce v roce 1979, kdy kontrolu nad Íránem převzali radikální duchovní, íránští vůdci opakovaně hovořili o zničení Izraele, který považují za okupanta muslimského území. Izraelská vláda vnímá Írán jako hrozbu a zdůrazňuje, že nelze dopustit, aby měl jaderné zbraně.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.