Jiří Peňás, Svět knihy a Pocta velikánovi. Nejen o básníkovi, jehož ruce fyzicky nikdy nepracovaly

Svět knihy

Jiří Peňás, Svět knihy a Pocta velikánovi. Nejen o básníkovi, jehož ruce fyzicky nikdy nepracovalyAKTUALIZOVÁNO
Poctu velikánovi Radomilu Uhlířovi (1957 – 2019), na snímku Jiří Peňás Foto:

Foto: Petr Podaný 

9
Panorama

Echo24

Ve čtvrtek otevřel své brány už 25. ročník knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha. Na akci konané do neděle 12. května vystupují desítky českých i zahraničních autorů, včetně držitelů Nobelových cen za literaturu Herty Müllerové a Maria Vargase Llosy. Mezi mediální partnery patří i Týdeník Echo a online deník Echo24. Na festivalu má naše redakce i stánek, přijďte jej navštívit. A nejen to. O Radomilu Uhlířovi například se svými hosty diskutoval Jiří Peňás. 

V sobotu 11. května se se uskutečnila beseda o současné literatuře vedená naším redaktorem Jiřím Peňásem. Šlo o Poctu velikánovi Radomilu Uhlířovi (1957 – 2019). Pořadem Pocta velikánovi bylo míněno připomenutí renesanční osobnosti nedávno zemřelého básníka, performera, hudebníka, malíře, herce a zenového mistra, pražského chasida Radomila Uhlíře (1957 – 2019). Podle autora pořadu Jiřího Peňáse jde v jeho případě o figuru, která se rodí jednou za 50 let a její existence je provázena legendárními úkazy a událostmi.

Foto:

Radomil Uhlíř

Radomil byl člověk nadaný nejrůznějšími dovednostmi, ale tím základním byla jeho schopnost  proměňovat banalitu v zázračno. Byl to bytostný básník, nikoli v literárním smyslu, ale jako ten, který, kudy chodí, tudy vytváří pocit čeho zvláštního a výjimečného. Jiří Peňás připomíná pověstnou historku z 90. let, kdy se Radomil ocitl kdesi na polích hornorakouského venkova, jeho dva metráky kráčely mezi poli, černý kabát a klobouk se vyjímaly na pečlivě sklizených mezích. Nebylo divu, že rakouským policistům se jevil podezřelým, proto ho sebrali a odvezli na stanici. Tak se přiznejte, u kterého sedláka jste pracoval na černo? Načež Radomil zvedl ruce, vyhrnul rukávy a pravil: Toto jsou ruce českého básníka, ty by se nikdy neznečistily fyzickou prací, jen pohlédněte na jejich jemnost… To museli rakouští četníci uznat a milého Radomila s omluvou propustili.

Lenka Vychodilová, Oldřich Šíma, Zdeněk Novák a Jiří Peňás.
Lenka Vychodilová, Oldřich Šíma, Zdeněk Novák a Jiří Peňás. Foto:

Foto: Petr Podaný 

S podobnými historkami ze života svébytného umělce přišli během sobotního odpoledne i ostatní hosté, kteří byli nějakým způsobem s Uhlířem spjatí. Jiří Peňás také divákům pustil jeden z pořadů Smělé Verše z počátku devadesátých let. Herečka Lenka Vychodilová, vydavatel Oldřich Šíma a hudebník Zdeněk „Hmyzák“ Novák na Uhlíře společně vzpomínali jako na osobnost, která se narodí jednou za 50 nebo za 100 let.     

Foto:

stánek Echo24, Svět knihy, Foto: Echo24

Program festivalu je věnován tématu Paměti a vzpomínek. Svět knihy připravil 685 programů, 769 účinkujících a 17 výstav. Veletrhu se zúčastní 461 vystavovatelů. Celkem se na veletrhu a festivalu prezentují hosté z 38 zemí a regionů.