9 Svět knihy

Jiří Peňás, Svět knihy a Pocta velikánovi. Nejen o básníkovi, jehož ruce fyzicky nikdy nepracovaly

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: , ,

Ve čtvrtek otevřel své brány už 25. ročník knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha. Na akci konané do neděle 12. května vystupují desítky českých i zahraničních autorů, včetně držitelů Nobelových cen za literaturu Herty Müllerové a Maria Vargase Llosy. Mezi mediální partnery patří i Týdeník Echo a online deník Echo24. Na festivalu má naše redakce i stánek, přijďte jej navštívit. A nejen to. O Radomilu Uhlířovi například se svými hosty diskutoval Jiří Peňás. 

V sobotu 11. května se se uskutečnila beseda o současné literatuře vedená naším redaktorem Jiřím Peňásem. Šlo o Poctu velikánovi Radomilu Uhlířovi (1957 – 2019). Pořadem Pocta velikánovi bylo míněno připomenutí renesanční osobnosti nedávno zemřelého básníka, performera, hudebníka, malíře, herce a zenového mistra, pražského chasida Radomila Uhlíře (1957 – 2019). Podle autora pořadu Jiřího Peňáse jde v jeho případě o figuru, která se rodí jednou za 50 let a její existence je provázena legendárními úkazy a událostmi.

Radomil byl člověk nadaný nejrůznějšími dovednostmi, ale tím základním byla jeho schopnost  proměňovat banalitu v zázračno. Byl to bytostný básník, nikoli v literárním smyslu, ale jako ten, který, kudy chodí, tudy vytváří pocit čeho zvláštního a výjimečného. Jiří Peňás připomíná pověstnou historku z 90. let, kdy se Radomil ocitl kdesi na polích hornorakouského venkova, jeho dva metráky kráčely mezi poli, černý kabát a klobouk se vyjímaly na pečlivě sklizených mezích. Nebylo divu, že rakouským policistům se jevil podezřelým, proto ho sebrali a odvezli na stanici. Tak se přiznejte, u kterého sedláka jste pracoval na černo? Načež Radomil zvedl ruce, vyhrnul rukávy a pravil: Toto jsou ruce českého básníka, ty by se nikdy neznečistily fyzickou prací, jen pohlédněte na jejich jemnost… To museli rakouští četníci uznat a milého Radomila s omluvou propustili.

S podobnými historkami ze života svébytného umělce přišli během sobotního odpoledne i ostatní hosté, kteří byli nějakým způsobem s Uhlířem spjatí. Jiří Peňás také divákům pustil jeden z pořadů Smělé Verše z počátku devadesátých let. Herečka Lenka Vychodilová, vydavatel Oldřich Šíma a hudebník Zdeněk „Hmyzák“ Novák na Uhlíře společně vzpomínali jako na osobnost, která se narodí jednou za 50 nebo za 100 let.     

Program festivalu je věnován tématu Paměti a vzpomínek. Svět knihy připravil 685 programů, 769 účinkujících a 17 výstav. Veletrhu se zúčastní 461 vystavovatelů. Celkem se na veletrhu a festivalu prezentují hosté z 38 zemí a regionů.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.