1 Vývoj v kauze Čapí hnízdo

Policie odložila mail Babiše ml. o únosu z roku 2017 bez dozoru státních zástupců

NOVÉ

Témata: , , , ,

Policie odložila mail Andreje Babiše mladšího z roku 2017, který se týkal údajného únosu do ciziny, aniž případ dozorovalo státní zastupitelství. Deníku Echo24 to řekl mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala. Nyní se případ znovu otevírá, policii dozoruje Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1. Společnou tiskovou konferenci chystají policisté a státní zástupci na pátek. Bývalý elitní policisté se odložení mailu o únosu, aniž s Babišem mladším policie hovořila, diví.

„Věc byla prošetřována Policií ČR. Zjišťovala, zda jsou indicie opravňující k zahájení trestního řízení, bez dozoru státního zastupitelství. Státní zástupce tam ještě nefiguroval. Dnes je to ve fázi, kdy dozor vykonává Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1. Na základě nových zjištění bylo zahájeno prověřování dané věci a úkony trestního řízení,“ uvedl pro deník Echo24 mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.

Andrej Babiš ml. napsal koncem roku 2017 Kriminalistickému ústavu Policie ČR mail, že byl unesen a proti své vůli dopraven na Ukrajinu a na Krym. Policie nicméně případ podezření z únosu uzavřela a trestní řízení nezahájila poté, co získala fotku Babiše mladšího s denním tiskem. Za neuvěřitelné to považuje někdejší policejní prezident Oldřich Tomášek, pochybnosti má i někdejší šéf Útvaru zvláštních činností Tomáš Almer.

Případ mailu Babiše mladšího z roku 2017 navíc nepřistál na stole vyšetřovatele kauzy dotace na Čapí hnízdo Pavla Nevtípila, ale Obvodního ředitelství pro Prahu 1.

Který konkrétní zástupce bude nyní případ údajného únosu Babiše mladšího do ciziny dozorovat, mluvčí Cimbala nesdělil. „Je to čerstvá věc. Nevím ještě, komu to bude přiděleno,“ uvedl Aleš Cimbala.

Bývalý elitní policisté se postupu policie diví

Fakt, že podezření z únosu policie uzavřela, aniž s Andrejem Babišem mladším vůbec hovořila, označil za zvláštní i dlouholetý šéf Útvaru zvláštních činností, který má na starosti policejní odposlechy, Tomáš Almer. Ten odešel od policie v roce 2012.

„Je divné, když se na policii obrátí člověk, který se cítí poškozený, a polici stačí, že dostane fotku s denním tiskem. Ta může vypovídat o lecčem, nevyvrací to možnost, že je někde držen proti své vůli,“ uvedl pro deník Echo24 Tomáš Almer s tím, že je potřeba, aby policie s člověkem, který se cítí ohrožený, hovořila.

Podobně to vidí i někdejší policejní prezident Oldřich Tomášek. „Bez toho, že s tím člověkem mluvíte, ale nemůžete takový případ uzavřít. V žádném případě se takto nemá postupovat, to je těžko uvěřitelné. A to říkám se zkušeností čtyřiceti let u policie, z toho dvacet na ‚vyšetřovačce‘, uvedl Tomášek pro Seznam Zprávy.

Policie a státní zástupci k případu promluví

V pátek dopoledne se ke kauze Babiše mladšího i celého případu dotace pro Čapí hnízdo vyjádří policisté a státní zástupci. Vysvětlovat budou důvody, jak se mailem Babiše mladšího z roku 2017 zabývali, a v jaké fázi je případ nyní. K případu unijní dotace pro Čapí hnízdo, v níž je spolu s dalšími trestně stíhán premiér Andrej Babiš, vystoupí městský státní zástupce Martin Erazím.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: PŘEHLEDNĚ: Svolávají se demonstrace, Babiš ml. chce být v kontaktu s policií

Týdeník Echo přináší nejdůležitější společenské události doma i ve světě, jedinečné komentáře, exkluzivní analýzy a rozhovory od uznávaných osobností. Je pro nás důležitý film, literatura, architektura, výtvarné umění a samozřejmě i historie.

Tištěný Týdeník Echo

od 1099 Kč

Každý čtvrtek ve vaší schránce

Více info

Digitální Týdeník Echo

od 149 Kč

Předplatné pro web, tablety a chytré telefony

Více info

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.