1 Návštěva Paula Ryana

Paul Ryan povečeří s Babišem. Se Zemanem se však nesetká

NOVÉ

Témata: ,

Předseda Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu Paul Ryan se v pondělí setká s českým premiérem v demisi Andrejem Babišem (ANO). Na dotaz to v pátek potvrdila mluvčí vlády Barbora Peterová. Ryanova návštěva v Česku je soukromá, program bude mít až do úterka. Před odjezdem se zúčastní uzavřené debaty se studenty a konference v Senátu, vystoupí také na zvláštní schůzi sněmovny. S prezidentem Milošem Zemanem se však nesetká.

Paul Ryan přiletí do Prahy v neděli spolu se svou rodinou. Pondělní schůzka s premiérem bude stejně jako většina jeho programu neveřejná. Všechny akce, na kterých se třetí nejvyšší představitel USA objeví, jsou pouze pro zvané hosty. V pondělí Ryan podle zavítá na americkou ambasádu a poskytne rozhovor Rádiu Svobodná Evropa.

S dalšími českými politiky se Ryan setká během svých vystoupení ve Sněmovně a Senátu. V jeho programu není návštěva u prezidenta Miloše Zemana. „V zahraničněpolitické oblasti nyní klademe důraz na dodržení prezidentské tradice v podobě první zahraniční cesty v novém funkčním období na Slovensko. V příštích pěti letech bude jistě ještě celá řada příležitostí k diskuzi s našimi americkými přáteli,“ řekl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček pro deník Echo24. Podle informací deníku Právo však ani Paul Ryan nemá zájem se s prezidentem Zemanem setkat.

V úterý Paul Ryan promluví na zvláštní schůzi sněmovny, která začne ve 14:00. Poté se přesune do Senátu na konferenci.

O návštěvě Ryana mluvil předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) už začátkem ledna při setkání s americkým velvyslancem Stephenem Kingem. Ambasador návštěvu později potvrdil.

Posledním ústavním činitelem Spojených států, který oficiálně navštívil Českou republiku, byl prezident Barack Obama v roce 2010. V Praze se tehdy konal americko-ruský summit, během něhož Obama s tehdejším ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem podepsali smlouvu o omezení jaderných arzenálů. Oba státníci tehdy bilaterálně jednali i s hlavou českého státu Václavem Klausem.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Dlouho váhal. Ryan nakonec podpořil kandidaturu Trumpa

Miloš Zeman se vyfotografoval s prezidentem USA Donaldem Trumpem