Babiš zařízl běloruskou opozici na V4. „Ostuda. Probuzená sympatie k StB,“ říká Vondra
SCHŮZKA S BĚLORUSKOU OPOZICÍ
Premiér Andrej Babiš (ANO) nesouhlasil s oficiální schůzkou s běloruskou opozicí na pátečním summitu premiérů zemí visegrádské čtyřky (V4 – Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) v Lublinu, kterou navrhlo Polsko. Podle Babiše ale o možnosti začalo polské předsednictví hovořit až v posledních hodinách. Nechce udělat unáhlený krok, který by nebyl v souladu s celoevropským postojem a nahrál běloruské propagandě.
Na věc upozornil na twitteru předseda sněmovního evropského výboru Ondřej Benešík (KDU-ČSL). „Pane premiére, žádám vás o odpověď na otázku, zda jste to byl skutečně právě vy, kdo osobně zavetoval návrh hostitelů nadcházejícího summitu premiérů V4 na setkání s představiteli běloruské opozice. Jde o vážnou věc! Ocením Vaši pravdivou odpověď,“ vyzval premiéra. Podle informací Deníku N měl polský návrh i podporu Slovenska.
Polsko podle zpravodajského serveru Onet.pl pozvalo vůdkyni běloruské opozice Svjatlanu Cichanouskou na schůzku premiérů V4 „úplně bez konzultace s partnery“, návrh ale vetoval český premiér. Podle serveru se slovenskou podporou. „Ačkoliv polská diplomacie naléhá na Čechy, aby souhlasili s návštěvou Cichanouské, ta již změnila plány a vrací se do Vilniusu,“ napsal portál. „I kdyby Polsko dokázalo přesvědčit českého premiéra, z diplomatického hlediska se již zesměšnilo,“ uvedl Onet.pl.
Pane premiére @AndrejBabis, žádám Vás o odpověď na otázku, zda jste to byl skutečně právě Vy, kdo osobně zavetoval návrh hostitelů nadcházejícího summitu premiérů V4 na setkání s představiteli běloruské opozice. Jde o vážnou věc! Ocením Vaši pravdivou odpověď. pic.twitter.com/C03RJUOcSI
— Ondřej Benešík (@BenesikOndra) September 10, 2020
Babišovo chování kritizoval europoslanec a místopředseda ODS Alexandr Vondra. „Neexistuje racionální důvod pro to, aby premiér v rámci V4 vetoval setkání s běloruskými bojovníky za svobodu. Jediné vysvětlení, které mě napadá, je, že se v něm probudily dávné sympatie ke státní bezpečnosti, které nyní projevuje ve formě podpory brutálního policejního Lukašenkova režimu. Jeho krok je bohužel ostuda nejen pro něj, ale pro celé Česko,“ uvedl Vondra v prohlášení zaslaném deníku Echo24. Premiéra na twitteru kritizovala i šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, nazvala jej zbabělcem.
Babiš uvedl, že velmi podporuje uspořádání svobodných voleb v Bělorusku. Připomněl, že se v srpnu sešel s běloruskou menšinou žijící v České republice, i to, že vláda koncem srpna schválila vytvoření fondu na pomoc Bělorusům, které postihly restrikce režimu prezidenta Alexandra Lukašenka.
„V žádném případě ale nechci udělat unáhlený krok, který nebude v souladu s celoevropským postojem, nabije běloruské propagandě a v konečném důsledku tak zapůsobí kontraproduktivně. Na videokonferenci členů Evropské rady, která se k tomuto tématu konala, jsme se na takovém postoji shodli, stejný názor mají i někteří kolegové z V4 a je to podle mě správné,“ poznamenal premiér.
V pátek řekl, že schůzku s běloruskou opozicí nepodpořili ani Orbán s Matovičem, tedy premiéři Maďarska a Slovenska. „Já jsem řekl, že to není dobrý nápad. Včera jsem mluvil i s maďarským a slovenským premiérem a mají na to stejný názor. Bělorusko nás viní z hybridní války, z toho, že zasahujeme do vnitřních záležitostí. Jsem přesvědčen, že výsledkem takové schůzky by byla voda na mlýn diktátora Lukašenka, který by zase na nás poukazoval,“ uvedl premiér. Polské předsednictví podle něj o možnosti začalo hovořit na poslední chvíli. Lukašenko mimo jiné před několika dny znovu mluvil o tom, že za protesty v zemi jsou Spojené státy, které působí přes centra v Polsku a České republice.
V Bělorusku už týdny přívrženci opozice protestují proti výsledku prezidentských voleb z 9. srpna, které podle úřadů pošesté vyhrál Lukašenko, tentokráte s více než 80 procenty hlasů. Opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská podle úřadů získala jen deset procent hlasů. Opozice, stejně jako například Evropská unie, považuje tento výsledek hlasování za zfalšovaný.
Babiš také sdělil, že původně byl páteční summit plánován ve formátu V4 + pobaltské státy. „O tento formát jsem se snažil i já už za našeho předsednictví V4, nakonec se však stanovený termín kolegům z Pobaltí bohužel nehodil,“ dodal premiér.