6 KOLONIZACE AMERIKY

Kolonizátoři nevyhubili jen indiány, zmizela i populace jejich psů

, NOVÉ

Témata: , ,

Nejen místní indiánské obyvatelstvo, ale pravděpodobně i celá psí populace, která obývala Ameriku před příchodem Evropanů, se stala obětí kolonizace. Vyplývá to z výzkumu, při němž mezinárodní tým vědců zkoumal DNA starověkých a moderních amerických psů, informuje list The New York Times.

Před tím, než Evropané začali před zhruba pěti sty lety kolonizovat Severní a Jižní Ameriku, zde lidé žili po tisíce let. Stejně jako jinde ve světě jim dělali společnost psi, kteří podle výzkumu přešli do Ameriky s lidmi z východní Asie, aby se následně vyvinuli do jedinečné skupiny a rozšířili se po celém území. Nejstarší archeologický důkaz o jejich výskytu pochází zhruba z doby před 10 tisíci lety.

O osudu zvířecích souputníků původních obyvatel se vedly spekulace. Teprve nynější výzkum, který je doposud nejdetailnějším výzkumem psího DNA, přesvědčivě naznačuje, že došlo k úplnému vymizení plemen vyskytujících se v Americe před kolonizací.

V žádném ze zkoumaných vzorků DNA moderních psů totiž vědci neprokázali více než 4% shodu s DNA původních amerických plemen, a takový výsledek lze interpretovat jako nulový.

Původní psí obyvatele Ameriky nahradila plemena, která si s sebou z Evropy přivezli kolonizátoři. Podle jednoho z autorů, Gregera Larsona z Oxfordské univerzity, ukazuje studie to, jak pevně spjatý je osud lidí a jejich domestikovaných zvířat.

„Evropané přišli, zbavili se lidí, zbavili se psů,“ komentoval Greger Larson výsledky výzkumu pro The New York Times. Podle Laurenta Frantze, experta z Queen Mary University v Londýně, je z výzkumu jasné, že konec této jedinečné skupiny přinesla pravděpodobně kombinace chování kolonizátorů a výskytu některých nemocí.

Čtěte dále: Byl druhým mužem na Měsíci. Teď „Buzz“ Aldrin žaluje své děti kvůli penězům

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

RendererException: Unable to render template "/views/partials/components/jarvis/_tydenikinarticle.ftl". ,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.