6 KOLONIZACE AMERIKY

Kolonizátoři nevyhubili jen indiány, zmizela i populace jejich psů

, NOVÉ

Témata: , ,

Nejen místní indiánské obyvatelstvo, ale pravděpodobně i celá psí populace, která obývala Ameriku před příchodem Evropanů, se stala obětí kolonizace. Vyplývá to z výzkumu, při němž mezinárodní tým vědců zkoumal DNA starověkých a moderních amerických psů, informuje list The New York Times.

Před tím, než Evropané začali před zhruba pěti sty lety kolonizovat Severní a Jižní Ameriku, zde lidé žili po tisíce let. Stejně jako jinde ve světě jim dělali společnost psi, kteří podle výzkumu přešli do Ameriky s lidmi z východní Asie, aby se následně vyvinuli do jedinečné skupiny a rozšířili se po celém území. Nejstarší archeologický důkaz o jejich výskytu pochází zhruba z doby před 10 tisíci lety.

O osudu zvířecích souputníků původních obyvatel se vedly spekulace. Teprve nynější výzkum, který je doposud nejdetailnějším výzkumem psího DNA, přesvědčivě naznačuje, že došlo k úplnému vymizení plemen vyskytujících se v Americe před kolonizací.

V žádném ze zkoumaných vzorků DNA moderních psů totiž vědci neprokázali více než 4% shodu s DNA původních amerických plemen, a takový výsledek lze interpretovat jako nulový.

Původní psí obyvatele Ameriky nahradila plemena, která si s sebou z Evropy přivezli kolonizátoři. Podle jednoho z autorů, Gregera Larsona z Oxfordské univerzity, ukazuje studie to, jak pevně spjatý je osud lidí a jejich domestikovaných zvířat.

„Evropané přišli, zbavili se lidí, zbavili se psů,“ komentoval Greger Larson výsledky výzkumu pro The New York Times. Podle Laurenta Frantze, experta z Queen Mary University v Londýně, je z výzkumu jasné, že konec této jedinečné skupiny přinesla pravděpodobně kombinace chování kolonizátorů a výskytu některých nemocí.

Čtěte dále: Byl druhým mužem na Měsíci. Teď „Buzz“ Aldrin žaluje své děti kvůli penězům

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Z nového čísla Konec thatcherismu. Jak volby změnily Velkou Británii

Echo týdne: Vkus Moniky Babišové ● Komentář: Zvrácení svobodných voleb ● Svět: Andrej Babiš na nás uvalil světovou zelenou revoluci ● Kauza: Skrytá, ale stejně reforma ● Civilizace: Hladem ku zdraví?

Anglické odcházení Co bude s Evropou, když Britové řekli exit
Klenot v čase snesitelném Rychlý běh s krumlovskou kartou
,