Snídaně u konvoje. V Praze od večera protestují desítky lidí, odmítají pandemický zákon
V Praze na Klárově protestují desítky lidí proti pandemickému zákonu, který bude ve čtvrtek projednávat Senát. Akce je jedním z protestů proti přijetí pandemického zákona, které organizuje hnutí Chcípl PES. Někteří lidé na místě přespali už ze středy na čtvrtek, Větší část čtvrteční akce byla poklidná, ve středu večer někteří z protestujících pokřikovali na pasažéry v tramvajích. Předseda hnutí Jakub Olbert jednal ještě ve středu večer s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem. Do senátu už nyní dorazil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek, který tam bude pandemický zákon obhajovat.
Lidé se začali na Klárově u stanu s peticemi proti přijetí zákona scházet už ve středu kolem 18:00. Zhruba 40 účastníků poslouchalo hudbu a popíjelo nápoje. Později promluvil jeden z pořadatelů akce Jiří Janeček. V projevu ocenil, že senátní ústavně-právní výbor dnes doporučil zamítnutí vládní novely pandemického zákona. Zopakoval také výtky iniciativy proti novele. Iniciativě a jejím příznivcům vadí mimo jiné to, že by podle nynějšího návrhu mohli lidé rozhodnutí o karanténě kvůli kontaktu s nakaženým dostávat SMS zprávou. Tvrdí, že jde o omezování svobod. Podle Janečka chce hnutí přes noc držet dvoučlenné hlídky v blízkosti Senátu.
Šéf hnutí Chcípl PES Jakub Olbert ve středu večer jednal s šéfem horní komory Milošem Vystrčilem. „My jsme byli na devátou hodinu pozváni panem Vystrčilem, hodinu a půl jsme diskutovali o našich připomínkách. Dospěli jsme ke dvěma zásadním bodům. My chceme, aby se novela změnila natolik, aby bylo jasné, kdy ji lze použít a kdy ji nelze použít,“ uvedl Olbert.
„Nestačí nám pouze záruky vlády. Pan předseda Vystrčil nám řekl, že jemu stačí záruka předsedy vlády Petra Fialy a ministra zdravotnictví, že skončí pandemická pohotovost. Ta ale byla vyhlášena už vloni v březnu vládou Andreje Babiše a nevidím důvod, proč by ji současná vláda měla rušit. Pan Vystrčil nám slíbil, že předloží naše námitky na plénu před hlasováním,“ řekl Olbert.
Konvoj v řádech desítek aut dorazil na Klárov přes Mánesův most krátce před 21:00. Auta, která podle organizátorů přijela například z Karlových Varů, Ostravy, Liberce či Českých Budějovic, hlasitě troubila. Některá byla ozdobena vlajkami či protestními nápisy. Konvoj lidé na chodníku vítali také českými a slovenskými vlajkami i vlajkou s logem Chcípl PES. Auta pak projížděla po Klárově a okolí desítky minut. Demonstranti na chodníku zpočátku jen skandovali, později někteří pokřikovali na lidi v projíždějících tramvají "roušky dolů".
Novelu pandemického zákona minulý týden schválila Sněmovna. Protikoronavirová mimořádná opatření podle něj zřejmě budou moci zahrnout širší okruh činností než teď. Úřady budou moci nařídit testování na covid-19 také například podnikatelům, studentům, žákům a předškolákům, nejen zaměstnancům a jiným pracovníkům. V době, kdy poslanci zákon projednávali, odpůrci novely v blízkosti Sněmovny opakovaně protestovali. Někteří vztyčili makety šibenic symbolizujících podle nich pandemický zákon. Svolavatelem akcí byla taktéž iniciativa Chcípl PES.
Zatímco senátní ústavně-právní výbor ve středu podpořil zamítnutí novely, garanční zdravotnický výbor Senátu schválení předlohy doporučil. Olbert uvedl, že s Vystrčilem na schůzce diskutovali i o tom. „Diskutovali jsme také o poslání Senátu jako pojistky demokracie. Legislativní výbor řekl jasně, toto neschvalujte, zdravotnický výbor to ale doporučil. Podle pana Vystrčila je ale slovo legislativního výboru daleko vážnější a daleko razantnější než rozhodnutí zdravotního výboru, tak uvidíme, jestli senátoři seberou odvahu,“ řekl Olbert.