1 Týdeník Echo

Týdeník Echo: Horko, sucho, soumrak bohů a konec kapitalismu

Co nabízí nové číslo

Témata: , ,

Hlavním tématem nového čísla Týdeníku Echo je vlna veder, která citelně zasáhla i území České republiky. Petr Holub v článku Čekání na tisícileté sucho připomíná, že se opakuje scénář katastrofického roku 1947, ale jde ještě dál do historie a připomíná rok 1540, kdy v Čechách lidé umírali při práci na poli, pokud se neskrývali ve sklepích, protože teploty vzduchu tehdy překračovaly hranici čtyřiceti stupňů Celsia.

Stromy už v létě byly bez listí, tráva zhnědla a ve většině studní nebyla voda. „Tak daleko současné poměry ještě nezašly,“ uklidňuje čtenáře autor, „člověk si je však snadno dokáže představit.“

Nad novými statickými daty se v článku Soumrak bohů uvažuje Lucie Sulovská: „Americká společnost pro zjišťování veřejného mínění Pew Research Center provedla rozsáhlý výzkum religiozity ve 106 státech světa. Analýza výjimečná svým rozsahem se zaměřila primárně na vztah mezi věkem, příslušností k náboženským skupinám a náboženskou praxí. Respondenti byli rozděleni pouze do dvou věkových skupin, mladší ve věku do čtyřiceti a starší od čtyřiceti let. V jedenačtyřiceti zemích starší lidé deklarovali náboženskou příslušnost častěji než mladší, ve dvou zemích tomu bylo opačně (Čad a Ghana) a v 63 zemích nebyl mezi věkovými skupinami statisticky významný rozdíl.“

Podnětné zamyšlení nad knihou Konec kapitalismu? připravil Václav Cílek ve shodně nazvaném eseji: „Po ekonomické krizi 2008 začal německý sociolog Wolfgang Streeck (71) v řadě článků a studií rozpracovávat otázku, zda ještě vůbec žijeme v kapitalismu a jak tento systém skončí. Tyto studie byly později shrnuty do anglické knižní edice s názvem uvedeným v titulu tohoto článku (How Will Capitalism End? 260 stran, Verso, London-New York). The Guardian svazek zařadil mezi pozoruhodné knihy roku a Martin Wolf z Financial Times o díle napsal, že nejde ani tak o předpověď, jako o varování.

Pokud vás zajímají rychlé odpovědi, vězte, že Streeck a zřejmě ani nikdo jiný neví, kdy kapitalismus skončí a co jej nahradí, protože žádná jiná ideologie se na obzoru dějin nerýsuje. Předmětem zkoumání rovněž není otázka, zda je kapitalismus metla, či dobrodiní, ale co se s ním v posledních letech děje.“

V novém čísle Týdeníku Echo je toho však mnohem víc, například rozhovor Lenky Zlámalové s místopředsedou Nejvyššího soudu Romanem Fialou (Soudy se táhnou, z rozsudků se staly slohovky a exhibice), cestopisná reportáž Jiřího Peňáse ze sicilského Palerma či recenze Ondřeje Štindla šestého dílu filmu Mission: Impossible.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Z nového čísla Nakonec zvýší daně. Babišovi došly zdroje, přesto občanům dál slibuje miliardy

Echo týdne: Trump, Petříček a sníh ● Komentář: Vysoké mzdy zastavily průmysl ● Svět: Pekelný festival v Karibiku ● Recenze: Z časů, kdy to měli rádi horké

Rozpadají se nám těla i duše Neumíme lidi vracet do života, říká Pavel Kolář
Zelená školačka Kdo podnítil mezinárodní hnutí záškoláků?

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.