Ohlasy summitu Trump – Putin

Ohlasy summitu Trump – Putin
Onlines

Echo24

10:00 Trump pozval Putina do Bílého domu

Bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton ve čtvrtek prostřednictvím svého ruského protějšku odeslal ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi oficiální pozvání k návštěvě Spojených států. Napsala to v pátek agentura Reuters.

pátek 20. července

9:48 Německo: Je dobře, že spolu Trump a Putin mluví, o čem, nevíme

„Je vždycky lepší, když spolu Amerika a Rusko mluví, než když mluví jen o sobě navzájem. Už v tom je dobrá zpráva, že se setkání v Helsinkách vůbec uskutečnilo. Závěry jsou ale v mlze,“ píše deník Hannoversche Allgemeine Zeitung. 

8:39 Trump vypadal vedle Putina ponížený a slabý, napsal časopis Time

Donald Trump zašel na summitu v Helsinkách dál, než kdokoli z jeho předchůdců: přijal vysvětlení nepřátelského zahraničního vůdce ke zjištění svých vlastních zpravodajských agentur, napsal americký list The New York Times. 

5:00 Kritika zleva: Putin na Trumpa něco musí mít

„Dnes takzvaný americký lídr ostudně selhal, neboť se nedokázal postavit člověku, který stál v čele útoků,“ napsala na twitteru demokratka Nancy Pelosiová s odkazem na 12 Rusů, které USA minulý týden obvinily z hackerských útoků a snah ovlivnit americké prezidentské volby v roce 2016. „Vážně, co na něj Putin má, že se Trump tak bojí?“ dodala.

4:00 Američtí politici napříč spektrem Trumpa za výsledky summitu kritizují 

Trump se podle nich při summitu nedokázal Putinovi postavit pokud jde o ruskou roli v amerických volbách. Trumpa kritizují nejen demokraté, ale také několik představitelů jeho Republikánské strany a někdejší šéf Ústřední zpravodajské služby (CIA) John Brennan. „Nejenže Trumpovy komentáře byly hloupé, on ho má Putin zcela v hrsti. Republikánští patrioti, kde jste?“ uvedl na twitteru Brennan s tím, že Trumpovo vystoupení je možné označit za zradu.

3:45 Za největší otázku mezi USA a Ruskem považuje Trump omezování jaderného arzenálu

„Vím, že prezident Obama řekl, že největším problémem je globální oteplování, ale já bych řekl, že naším největším problémem je nukleární oteplování,“ prohlásil. Trump dále uvedl, že mu Putin nabídl pomoc s jednáním se Severní Koreou. „Se Severní Koreou si vedeme dobře, máme čas. Není kam spěchat,“ dodal.

3:30 Vyšetřování voleb je uměle vytvořená kauza, zopakoval Trump v rozhovoru 

Donald Trump vyšetřování opakovaně označil za uměle vyvolanou kauzu, za kterou strojí lidé jako bývalý ředitel Federálního úřadu pro vyšetřování James Comey a jeho někdejší náměstek Andrew McCabe. „Myslím, že nyní si vedeme s Ruskem velmi dobře,“ řekl také Trump s tím, že do včerejška tomu tak nebylo.

3:00 Trump během rozhovoru pro Fox News uvedl, že vyšetřování voleb vrazilo klín mezi Rusko a USA

V rozhovoru s televizí Fox News odvysílaném v pondělí v noci Donald Trump také řekl, že Vladimir Putin mu na pondělním summitu v Helsinkách sdělil, že vzájemných znesvářených vztahů lituje. „Je to vážně škoda, protože bychom mohli udělat tolik dobrého,“ citoval Trump Putinova slova. „Možná jsme ten klín právě vyrazili, ale ten klín tam byl a prezident Putin to říkal,“ prohlásil Trump.

Úterý 17. července

18:00 Trump řekl, že vedl „čistou kampaň“ a „snadno“ porazil Hillary Clintonovou

„Vedl jsem skvělou kampaň, a proto jsem prezidentem,“ dodal Trump. Zopakoval, že během předvolební kampaně neexistovala žádná „tajná dohoda“ mezi ním a ruskou vládou. 

17:50 Putin by se nebránil spolupráci s FBI

Podle Putina je obvinění o vměšování Ruska do amerických voleb nesmyslné. Putin by se však nebránil žádosti zvláštního vyšetřovatele FBI Muellera, aby ruské úřady vyslechly 12 příslušníků ruských tajných služeb, které jsou v USA obviňovány z počítačového útoku na Demokratickou stranu. Chtěl by však, aby  Američané podobně postupovali proti lidem, kteří jsou podezření z protiprávních aktivit vůči Ruské federaci.

17:15 Oba dva státníci vystoupili na společné tiskové konferenci

Jak Donald Trump, tak Vladimír Putin chtějí spolupracovat na řešení světových problémů, jako je třeba denuklarizace Korejského poloostrova, boj proti terorismu, podle Trumpa může spolupráce mezi oběma zeměmi zachránit statisíce životů. Podle Trumpa si obě strany přejí spolupráci a mír.

Pondělí 16. července 

Související články