Izrael zadržel loď, která chtěla prolomit námořní blokádu u Pásma Gazy

Aktivisté protestují proti blokádě

Izrael zadržel loď, která chtěla prolomit námořní blokádu u Pásma GazyNOVÉ
Izraelská námořní blokáda Foto:

ilustrační foto: Shutterstock

1
Svět
Sdílet:

Izraelské námořnictvo v sobotu oznámilo, že zadrželo u pobřeží palestinského Pásma Gazy loď s aktivisty protestujícími proti blokádě této palestinské enklávy. Jde už o druhé zadržené protestní plavidlo za necelý týden, informovala agentura AFP.

Izraelská armáda upřesnila, že zadržená motorová plachetnice plula pod švédskou vlajkou, nesla název Svoboda pro Gazu a na jeho palubě se nacházelo 12 osob. Zadržena prý bylo „v souladu s mezinárodními zákony“ a byla eskortována do přístavu Ašdod na jihu Izraele.

Cestující na lodi jsou většinou ze Švédska, ale i Německa, Británie, Španělska, Francie a Kanady. Všichni budou posazeni do letadel mířících do jejich zemí, uvedla mluvčí izraelského imigračního úřadu.

Zadržená plachetnice vezla hlavně léky a zdravotnické potřeby a dva z jejích cestujících jsou novináři, řekl představitel skupiny Ship to Gaza (Loď do Gazy), která plavbu zorganizovala.

Minulou neděli zadrželi izraelští námořníci u břehů Pásma Gazy loď Awda (arabsky Návrat). Ta nesla norskou vlajku a na palubě měla 22 osob.

Blokádu Pásma Gazy zavedly Izrael a Egypt v roce 2007 poté, co oblast ovládlo hnutí Hamás. Blokáda a konflikt Hamásu s Izraelem způsobily ekonomickou krizi na tomto území. Podle Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) je kolem 80 procent ze zhruba dvou milionů obyvatel Pásma Gazy odkázáno na mezinárodní pomoc.

Izrael zdůvodňuje námořní blokádu Pásma Gazy snahou zabránit dodávkám zbraní militantním skupinám v pásmu, včetně vládnoucího Hamásu. Opakovaně přitom zdůrazňuje, že veškeré humanitární dodávky pro obyvatele mohou být dopraveny do Pásma Gazy přes izraelský přístav Ašdod.

Palestinci v Gaze protestují od konce března proti špatným životním podmínkám a žádají možnost vrátit se na území, která byla domovem jejich předků, ale která se v současnosti nacházejí v Izraeli. Od začátku protestů 30. března izraelská palba usmrtila už 156 Palestinců. Zabit byl za tu dobu jeden izraelský voják.

Čtěte také: Saúdský vítěz olympiády se v Praze odmítl postavit vedle Izraelce

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články