S čím ještě přijde koronavirus? Delší a přísnější karanténa je nebezpečná
ECHOPRIME
Částečný zákaz vycházení a kontaktů zajistí, že koronavirus SARS-CoV-2 po svém krátkém, ale intenzivním výskytu zmizí stejně jako jeho blízký příbuzný SARS CoV-1, který způsobil známou „epidemii SARS“ v roce 2003. Tomu ovšem většina zdravotnických úřadů nevěří, proto je třeba vzít vážně také druhou možnost. Koronavirus SARS-CoV-2 se po první pandemické vlně bude vracet stejně jako chřipka. V takovém případě mimo jiné platí, že delší trvání zákazů zvyšuje zdravotní rizika. Těmito slovy shrnul současný stav znalostí o novém koronaviru jeden z největších světových expertů Mark Lipsitch s týmem Harvardovy univerzity.
Katastrofické vize o koronaviru zaznamenaly minulý týden nečekanou renesanci. Klesající prestiž Světové zdravotnické organizace (WHO) se pokusil zachránit předseda Tedros Ghebreyesus. „Věřte nám. To nejhorší je teprve před námi,“ řekl na tiskové konferenci v Ženevě a vyzval: „Pojďme předejít tragédii.“ Přidal se šéf amerického vládního Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Robert Redfield: „Je možné, že útok viru na náš národ bude příští zimu ve skutečnosti ještě těžší než ten, kterým jsme právě prošli,“ prohlásil šéf organizace, jejíž varování se ovšem nenaplnila při epidemii eboly v západní Africe roku 2014. „Druhá vlna infekce může přijít s neočekávanou silou,“ opakuje už druhý týden také hlavní tvář německého Ústavu Roberta Kocha Christian Drosten. Myslí tím, že dosud se pandemie Evropou šířila z několika ohnisek, příště může znovu propuknout najednou v celé zemi či na celém kontinentu. Obavy z druhé vlny neskrývají ani tuzemští experti. „Mám strašný strach z toho, co se stane,“ přiznal poslancům šéf statistiky na ministerstvu zdravotnictví Ladislav Dušek.
Po očištění od rétoriky má poselství vládních epidemiologů přesný význam. Koronavirus odchází, to je pravda, a obavy z jeho nekontrolovaného šíření se v žádné zemi nepotvrdily. Jak však shrnul Lipsitch, vládní experti se striktně drží teorie, že neodešel navždy ani na dlouhou dobu, ale že se vrátí brzy, nejspíš spolu s chladným počasím během podzimu. Někteří z nich, například předseda WHO Ghebreyesus, se přitom inspirovali španělskou chřipkou z roku 1918. Ta se poprvé objevila jako letní chřipka, která měla například ve Velké Británii při svém červencovém vrcholu na svědomí pět obětí na tisíc obyvatel týdně. Vrátila se však s počínající sezonou onemocnění dýchacích cest a v kritickém listopadovém týdnu to bylo pětkrát horší.
Celý text si můžete přečíst na ECHOPRIME. Nebo v tištěném vydání Týdeníku Echo. Objednat si jej můžete zde.