V Tunisku zadrželi činitele OSN, který dohlíží na zbraně a Libyi. Podezírají ho ze špionáže

V Tunisku zadrželi činitele OSN, který dohlíží na zbraně a Libyi. Podezírají ho ze špionážeNOVÉ
Zadržený Moncef Kartas Foto:

FOTO: THE GLOBAL INITIATIVE NETWORK

Svět

ÚŘEDNÍK OSN

Echo24

V Tunisku byl ve čtvrtek zadržen úředník Organizace spojených národů, který dohlíží na dodržování mezinárodního embarga na dovoz zbraní do Libye. Oznámil to mluvčí OSN Farhan Haq. Agentura AFP s odvoláním na tuniské úřady napsala, že činitel čelí podezření ze špionáže.

Zadržený Moncef Kartas, který má podle AFP tuniské a německé občanství, je členem skupiny OSN, jež dohlíží na dodržování zbrojního embarga. To na Libyi uvalila Rada bezpečnosti OSN v roce 2011. Tuniské úřady Kartase ve čtvrtek zatkly po příjezdu do tamní metropole Tunisu, řekl mluvčí OSN. Zdůraznil přitom, že expert disponuje diplomatickou imunitou.

Podle AFP tuniské úřady zprávu nejprve odmítly komentovat, později ale potvrdily, že ve čtvrtek zadržely dva Tunisany včetně Kartase. Oba čelí podezření ze špionáže pro zahraniční stranu.

„Zabaveny byly důvěrné dokumenty obsahující detailní citlivá data, která by mohla ohrozit národní bezpečnost, a technické vybavení pro rušení a zachycení komunikačního signálu, které je v naší zemi zakázané,“ uvedlo tuniské ministerstvo vnitra ve svém prohlášení.

Panel OSN dohlížející na zbrojní embargo vydal v roce 2017 zprávu, podle níž některé členské státy i přes zákaz nadále dovážejí zbraně různým stranám libyjského konfliktu. Libye se od svržení dlouholetého vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011 nevzpamatovala z chaosu. O vládu kromě mnoha ozbrojených skupin usilují také dva kabinety. OSN podporuje vládu v Tripolisu.


Čtěte dále: Operace EU Sophia bude od dubna zachraňovat migranty bez lodí. Dosud jich v moři vylovila 45 tisíc

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články