Lékaři mrzli v kilometrové frontě na respirátory. Nevěděli jsme, že přijdou všichni najednou, brání se nemocnice
Nedostatek ochranného materiálu
Nedostatek ochranných pomůcek není jedinou potíží, s níž se tuzemští zdravotníci musejí vypořádat. Problémem se stalo i jejich samotné rozdělování. Nejhorší situace nastala ve Fakultní nemocnici v Olomouci, kde místní lékaři na respirátory čekali i několik hodin ve dvoukilometrové frontě. Nečekali jsme, že přijdou všichni najednou, vysvětlila nemocnice.
„To, co se dnes dělo při výdeji respirátorů pro zdravotníky Olomouce, bylo absolutně nedůstojné a ponižující. Dvoukilometrová fronta zimou se klepajících lékařů a sester! Kdo ještě nebyl nemocen, tak se dnes úplně dorazil,“ popsala v pondělní situaci u výdejního místa nemocnice v Olomouci praktická lékařka Andrea Adamcová na svém facebookovém profilu. Příspěvek spolu s fotkami z místa však nyní již není k dohledání. Také jiní uživatelé si pod jejím příspěvkem stěžovali, že na respirátor čekali více než hodinu, v jednom případě údajně až tři hodiny.
Olomoucká nemocnice se brání tím, že nečekala tak velké množství lékařů. „Nevěděli jsme, jaký to bude nápor. Na kraj přišel pokyn, podle kterého si pro respirátor měli přijít nejdříve ti zdravotníci, kteří ho nejvíce potřebují. Přišli ale všichni,”uvedl pro Echo24 mluvčí FN Olomouc Adam Fritscher. První výdejní den podle něho plánovala nemocnice s distribucí začít v poledne, výdej nakonec skončil až v půl sedmé večer.
Již v úterý ale nemocnice na situaci reagovala. „Výdejní dobu jsme prodloužili, abychom předešli frontám,“ uvedla na webových stránkách a rozšířila výdejní dobu na čas mezi devátou a patnáctou hodinou. Podle Fritschera se v dalších dnech podobný stav už neopakoval, FN Olomouc také navýšila počet personálních kapacit z řad studentů i dobrovolníků, kteří u výdeje asistují.
Zmatek v respirátorech
V české vládě panuje zmatek ohledně použití první dodávky respirátorů z Číny. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha celkem 1,1 milionu respirátorů třídy FFP2 chrání před viry a jen drobně se liší od třídy FFP3. Nejvyšší třídu FFP3 by tak měli dostat jen lékaři na infekčních odděleních, míní Vojtěch. Podle jeho náměstka, epidemiologa Romana Prymuly by však bezpečnější respirátory měli dostat i další zdravotníci. Respirátory FFP3 ovšem z Číny nedorazily a bude zřejmě problém je sehnat.
Mezi filtry a respirátory třídy FFP2 a FFP3 je však značný rozdíl. Například samotný výrobce těchto filtrů Uvex uvádí, že masky na ochranu dýchacích orgánů třídy ochrany FFP3 poskytují maximálně možnou ochranu před zatížením znečištěným ovzduším a z 99 % před pevnými částicemi až do velikosti 0,6 μm. Jsou schopny filtrovat toxické, karcinogenní a radioaktivní pevné částice. “Tyto masky na ochranu dýchacích orgánů lze použít v pracovních prostředích, kde je překročena nejvyšší hodnota vystavení při práci až o třicetinásobek hodnoty specifické pro daný obor, “ píše Uvex na svých stránkách.