1 Protiimigrační ministr

Salviniho zprostili obvinění ze zadržování migrantů, „Hájil národní zájmy,“ zní odůvodnění

NOVÉ

Témata: ,

Italský ministr vnitra a šéf protiimigrační Ligy Matteo Salvini byl zproštěn obvinění z nezákonného zadržování migrantů a omezování jejich osobní svobody v kauze lodi Diciotti. Oznámila to italská média. Speciální justiční orgán, takzvaný ministerský soud, v Palermu shledal jako prokázané, že se ministr Salvini nedopustil žádného přestupku, nýbrž že jen hájil „národní zájmy“, citovala z italského tisku agentura APA.

„Je to významný krok kupředu. Ať ale soudci rozhodnou tak či onak, já neustoupím ani o milimetr,“ komentoval Salvini na svém facebooku.

Salvini v polovině srpna nařídil pustit zachráněné lidi z paluby lodi Diciotti teprve tehdy, až dají další evropské státy najevo ochotu tyto migranty přijmout. Uprchlíci strávili na lodi italské pobřežní stráže pět dnů na moři a dalších pět dnů v sicilském přístavu Katánie. Z lodi mohli nejprve vystoupit pouze nemocní a nezletilí. Nakonec se Albánie a Irsko rozhodly přijmout po zhruba dvaceti běžencích a o zbytek se slíbila postarat italská katolická církev.

Prokuratura ve městě Agrigento pak obvinila Salviniho z nezákonného zadržování osob a zneužití pravomoci, dále ze zanedbání výkonu úřadu. K tomu patří rovněž účelové omezování osobní svobody a nátlak na instituce Evropské unie s cílem vynutit si přerozdělování migrantů. Podle trestního zákona za to může pachateli hrozit až 30 let vězení.

Čtěte také: Salvini zvažuje kandidaturu do čela Evropské komise

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.