Salviniho zprostili obvinění ze zadržování migrantů, „Hájil národní zájmy,“ zní odůvodnění

Protiimigrační ministr

Salviniho zprostili obvinění ze zadržování migrantů, „Hájil národní zájmy,“ zní odůvodněníNOVÉ
Matteo Salvini Foto:

Foto: Facebook Mattea Salviniho

Svět

Italský ministr vnitra a šéf protiimigrační Ligy Matteo Salvini byl zproštěn obvinění z nezákonného zadržování migrantů a omezování jejich osobní svobody v kauze lodi Diciotti. Oznámila to italská média. Speciální justiční orgán, takzvaný ministerský soud, v Palermu shledal jako prokázané, že se ministr Salvini nedopustil žádného přestupku, nýbrž že jen hájil „národní zájmy“, citovala z italského tisku agentura APA.

„Je to významný krok kupředu. Ať ale soudci rozhodnou tak či onak, já neustoupím ani o milimetr,“ komentoval Salvini na svém facebooku.

Salvini v polovině srpna nařídil pustit zachráněné lidi z paluby lodi Diciotti teprve tehdy, až dají další evropské státy najevo ochotu tyto migranty přijmout. Uprchlíci strávili na lodi italské pobřežní stráže pět dnů na moři a dalších pět dnů v sicilském přístavu Katánie. Z lodi mohli nejprve vystoupit pouze nemocní a nezletilí. Nakonec se Albánie a Irsko rozhodly přijmout po zhruba dvaceti běžencích a o zbytek se slíbila postarat italská katolická církev.

Prokuratura ve městě Agrigento pak obvinila Salviniho z nezákonného zadržování osob a zneužití pravomoci, dále ze zanedbání výkonu úřadu. K tomu patří rovněž účelové omezování osobní svobody a nátlak na instituce Evropské unie s cílem vynutit si přerozdělování migrantů. Podle trestního zákona za to může pachateli hrozit až 30 let vězení.

Čtěte také: Salvini zvažuje kandidaturu do čela Evropské komise

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.