Vakcína od AstraZeneca může být přece jen schválena do konce ledna, EMA počítá s žádostí už v týdnu
VAKCÍNA OD OXFORD/ASTRAZENECA
Následující týden by měla společnost AstraZeneca konečně předložit Evropské agentuře pro léčivé přípravky (EMA) oficiální žádost pro schvalovací řízení pro svou vakcínu, na které spolupracovala s Oxfordskou univerzitou. EMA o tom informovala na svém Twitteru. Vakcína by tak mohla být pro EU schválena přece jen do konce ledna, i když tento termín koncem prosince EMA zpochybnila.
EMA již od výrobců vakcíny obdržela v rámci průběžného přezkumu rozsáhlejší data, ti však ještě musí předložit formální žádost pro podmíněné rozhodnutí o registraci od regulačního orgánu EU. Přestože dříve zástupce výkonného ředitele EMA, Noel Wathion, prohlásil, že je to velice nepravděpodobné, uvedla agentura na Twitteru: "V závislosti na datech a pokroku v hodnocení, je možné, že vakcína nakonec bude schválena do konce ledna."
Několik dní před koncem roku EMA zpochybnila možnost schválení této vakcíny během ledna. "Potřebujeme více údajů o kvalitě vakcíny. Poté musí společnost předložit oficiální žádost,“ řekl v rozhovoru pro belgické noviny Het Nieuwsblad zástupce výkonného ředitele EMA Noel Wathion. Je proto podle něj "nepravděpodobné," že povolení bude možné udělit příští měsíc (v lednu), jak se původně očekávalo, uvedl tehdy.
After having received more data from the company, EMA is expecting Astra Zeneca to submit a conditional marketing application for its #COVID19vaccine next week. Possible conclusion - end of Jan, depending on data and evaluation progress. #EMAPublicMeeting2
— EU Medicines Agency (@EMA_News) January 8, 2021
Přitom Británie očkovací látku od AstraZeneca a Oxfordské univerzity schválila již před koncem roku. V Británii se tak nyní očkuje spolu s vakcínou od Pfizer/BioNTech a nově také od čerstvě schválené Moderny.
Společnost AstraZeneca v prosinci agentuře Reuters oznámila, že její vakcína by měla být účinná i proti nové variantě koronaviru, která se objevila v Británii. Dodala, že probíhají studie, které zcela objasní dopad mutace.
Unijní úřady zatím schválily vakcíny od Pfizer/BioNTech a Moderny. Vedle zmíněných firem má již Brusel smlouvy s výrobci AstraZeneca, Sanofi-GSK, Johnson & Johnson a CureVac. Pokud všechny vakcíny schválí EMA, bude moci komise rozdělit mezi členské země více než miliardu dávek.